Kipusztulhat az ibériai hiúz, mert nem tudnak alkalmzkodni a klímaváltozáshoz! Sürgős mentőprogram szükséges!

50 éven belül kipusztulhat az ibériai hiúz

Kucsma Vivien
hirdetes

50 éven belül kipusztulhat a világ legritkább vadmacskája, az ibériai hiúz, mert nem lesz képes tartani az iramot az egyre gyorsuló klímaváltozással. A hőmérsékletnövekedés és a csapadék változása kedvezőtlen hatást válthat ki az ibériai hiúz életterére és zsákmányállatára, a nyúlra. 

Kipusztulás veszélye fenyegeti az ibériai hiúzt

 Nem sok esélye van a túlélésre

A 1,5 hosszú és 15 kilogramm körüli állatnak a tudósok szerint esélye sincs arra, hogy alkalmazkodjon az új klímaviszonyokhoz.
 
Becslések szerint csak 250 példány él szabadon Spanyolországban, Andalúzia két régiójában. Míg fél évszázada 40.600 négyzetkilométer volt az ibériai hiúz élettere, napjainkban ez a szám 1200 négyzetkilométerre csökkent.
Az ibériai hiúz tápláléka 90 százalékban nyulakból áll.
A 20. században a betegségek igen lecsökkentették a nyulak egyedszámát, később pedig az orvvadászat és az élőhelyek elvesztése nagymértékben hozzájárultak a nyulak populációjának hanyatlásához.
 
Az ibériai hiúzok jelenlegi élőhelyén az egyre növekedő hőmérséklet és a kevés csapadék tovább tizedeli a nyúl- és ezzel együtt a hiúzpopulációt is - ez az ibériai hiúz kihalásához vezethet.
 
Kipusztulás veszélye fenyegeti az ibériai hiúzt

Nem tudnak alkalmazkodni a klímaváltozásokhoz

A Madridi Természettudományi Múzeum kutatója, Miguel Araujo szerint a klímaváltozás igen gyorsan és negatív irányba fok hatni az ibériai hiúzokra.
hirdetes
Ugyanis nem marad elég idejük arra, hogy alkalmazkodjanak a változásokhoz, sem arra, hogy olyan területet keressen magának, amely számukra előnyösebb a klíma szempontjából, és elegendő táplálékot is biztosítson.
 
Az ibériai hiúzok helyzetén az sem változtatna, ha sikerülne csökkenteni a légkör felmelegedését okozó üvegházhatású gázok kibocsátását.
 
Kipusztulás veszélye fenyegeti az ibériai hiúzt

Mentőprogramok

A kutatók számos védelmi programmal próbálkoztak az ibériai hiúz megmentésére.  
 
Programjaik során közel 123 millió dollárt költöttek arra, hogy a fajt megpróbálják visszatelepíteni az őshonos élőhelyére, az Ibériai félsziget déli részére.
Viszont Araujo és csapata szerint nem biztos, hogy ezek a programok a legmegfelelőbbek. Klímaváltozási modelleket alkalmaztak a nyúlpopulációk alakulásának előrejelzésére, majd ezeket integrálták olyan populációs modellekbe, amelyek a hiúzpopulációkat a nyulakkal állították összefüggésbe.
hirdetes
 
Kipusztulás veszélye fenyegeti az ibériai hiúzt

Egy mód van a megmentésükre

Az ibériai hiúzok megmentésének egy módja van: radikálisan meg kell változtatni a mentőprogramot!
 
Ugyanis eddig a fogságban született egyedeket őshazájukba, Közép- és Nyugat-Spanyolországba, és Portugália keleti részére telepítették.
Az ibériai hiúzokat őshazájuk helyett olyan északi régiókba kellene költöztetni, ahol számukra optimálisak az életfeltételek, így nemcsak túlélhetik a klímaváltozást, hanem regenerálódhatnak is.
 
Kipusztulás veszélye fenyegeti az ibériai hiúzt

Elkerülhető, hogy ebben az évszázadban kihaljanak

A spanyol kutatócsoport számítógépes elemzései szerint évente hat nőstény és hat hím, egy- és négyéves kor közötti hiúzt kellene áttelepíteni a nagy körültekintéssel kiválasztott régióba, így el lehetne kerülni, hogy még ebben az évszázadban kipusztuljanak az ibériai hiúzok.
 
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-29

Készíts házi leveskockát és ételízesítőt – természetes, adalékmentes módon

Ha szeretnéd kicsit természetesebbé tenni az étkezésedet, készítsd el saját, adalékmentes leveskockádat otthon! Nézzük, hogyan készíts finom, házi leveskockát.

2024-09-28

Minden, amit a sivatagi rózsáról érdemes tudni: így lesz csodaszép

Hogyan érhetjük el, hogy ez a különleges szobanövény nálunk is a legjobb formáját hozza? Bemutatjuk a sivatagi rózsa gondozását részletesen,hogy csodaszép lehessen.

2024-09-27

Így tartsd frissen a szobanövényeidet: öntözési tippek időhiány esetén

A szobanövények öntözése sokkal egyszerűbbé válik, ha okosan kombináljuk a különböző módszereket. Számos alternatív öntözési megoldás áll a rendelkezésünkre!

2024-09-26

Több rejlik benne, mint hinnéd: Jerikó rózsája, az újjászülető csoda

A Jerikó rózsája a természet egyik legkülönlegesebb csodája, az újjászületés szimbóluma. Képes teljesen kiszáradni, majd víz hatására újra kibontakozik.

2024-09-30

5 varázslatos őszi program Pest megyében, amit imádni fogsz

Fedezd fel te is Pest megye csodás őszi programjait: kirándulások, borozás, művészet és történelem egy varázslatos őszi hétvégén, távol a város zajától.

2024-08-18

Tyúk etetés és itatás: az egyszerű módszerektől a praktikus önetetőig

A tyúk gondozása egyszerűen. Praktikus önetetők és önitatók a tyúkoknak, amelyek megkönnyítik a mindennapokat és hozzájárulnak a sikeres tyúktartáshoz.

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ökológiai csoport

elvben olyan fajok —>populációi, amelyeknek adott környezeti tényezővel szembeni... Tovább

fehér here (kúszó here, Trifolium repens L.)

a pillangósok családjának tagja. Évelő, indásodó szára 60—80 cm-re le-legyökerezik... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek