Kipusztulhat az ibériai hiúz, mert nem tudnak alkalmzkodni a klímaváltozáshoz! Sürgős mentőprogram szükséges!

hirdetes

50 éven belül kipusztulhat az ibériai hiúz

Kucsma Vivien
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

50 éven belül kipusztulhat a világ legritkább vadmacskája, az ibériai hiúz, mert nem lesz képes tartani az iramot az egyre gyorsuló klímaváltozással. A hőmérsékletnövekedés és a csapadék változása kedvezőtlen hatást válthat ki az ibériai hiúz életterére és zsákmányállatára, a nyúlra. 

Kipusztulás veszélye fenyegeti az ibériai hiúzt

 Nem sok esélye van a túlélésre

A 1,5 hosszú és 15 kilogramm körüli állatnak a tudósok szerint esélye sincs arra, hogy alkalmazkodjon az új klímaviszonyokhoz.
 
Becslések szerint csak 250 példány él szabadon Spanyolországban, Andalúzia két régiójában. Míg fél évszázada 40.600 négyzetkilométer volt az ibériai hiúz élettere, napjainkban ez a szám 1200 négyzetkilométerre csökkent.
Az ibériai hiúz tápláléka 90 százalékban nyulakból áll.
A 20. században a betegségek igen lecsökkentették a nyulak egyedszámát, később pedig az orvvadászat és az élőhelyek elvesztése nagymértékben hozzájárultak a nyulak populációjának hanyatlásához.
 
Az ibériai hiúzok jelenlegi élőhelyén az egyre növekedő hőmérséklet és a kevés csapadék tovább tizedeli a nyúl- és ezzel együtt a hiúzpopulációt is - ez az ibériai hiúz kihalásához vezethet.
 
Kipusztulás veszélye fenyegeti az ibériai hiúzt

Nem tudnak alkalmazkodni a klímaváltozásokhoz

A Madridi Természettudományi Múzeum kutatója, Miguel Araujo szerint a klímaváltozás igen gyorsan és negatív irányba fok hatni az ibériai hiúzokra.
hirdetes
Ugyanis nem marad elég idejük arra, hogy alkalmazkodjanak a változásokhoz, sem arra, hogy olyan területet keressen magának, amely számukra előnyösebb a klíma szempontjából, és elegendő táplálékot is biztosítson.
 
Az ibériai hiúzok helyzetén az sem változtatna, ha sikerülne csökkenteni a légkör felmelegedését okozó üvegházhatású gázok kibocsátását.
 
Kipusztulás veszélye fenyegeti az ibériai hiúzt

Mentőprogramok

A kutatók számos védelmi programmal próbálkoztak az ibériai hiúz megmentésére.  
 
Programjaik során közel 123 millió dollárt költöttek arra, hogy a fajt megpróbálják visszatelepíteni az őshonos élőhelyére, az Ibériai félsziget déli részére.
Viszont Araujo és csapata szerint nem biztos, hogy ezek a programok a legmegfelelőbbek. Klímaváltozási modelleket alkalmaztak a nyúlpopulációk alakulásának előrejelzésére, majd ezeket integrálták olyan populációs modellekbe, amelyek a hiúzpopulációkat a nyulakkal állították összefüggésbe.
hirdetes
 
Kipusztulás veszélye fenyegeti az ibériai hiúzt

Egy mód van a megmentésükre

Az ibériai hiúzok megmentésének egy módja van: radikálisan meg kell változtatni a mentőprogramot!
 
Ugyanis eddig a fogságban született egyedeket őshazájukba, Közép- és Nyugat-Spanyolországba, és Portugália keleti részére telepítették.
Az ibériai hiúzokat őshazájuk helyett olyan északi régiókba kellene költöztetni, ahol számukra optimálisak az életfeltételek, így nemcsak túlélhetik a klímaváltozást, hanem regenerálódhatnak is.
 
Kipusztulás veszélye fenyegeti az ibériai hiúzt

Elkerülhető, hogy ebben az évszázadban kihaljanak

A spanyol kutatócsoport számítógépes elemzései szerint évente hat nőstény és hat hím, egy- és négyéves kor közötti hiúzt kellene áttelepíteni a nagy körültekintéssel kiválasztott régióba, így el lehetne kerülni, hogy még ebben az évszázadban kipusztuljanak az ibériai hiúzok.
 
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-09-21

Nehogy kidobd az alma levelét: készíts almalevél teát belőle!

Gondoltad volna, hogy az almának a leveléből készíthető tea? Nem? Akkor most olvasd el a cikket és készíts utána te is almalevél teát, finom és egészséges is!

2023-09-21

Túl sok alma terem a kertedben? - 5 tipp, amire felhasználhatod

Ha túl sok lett az alma a kertedben idén ősszel, akkor cseppet se aggódj, hiszen hoztunk most neked 5 tippet, hogy mire is használd fel a sok almádat, mutatjuk!

2023-09-21

A tökéletes sütőtök 5 titka: így lesz kívül roppanós, belül puha

Ebben a cikkben megosztjuk azt az 5 titkot, amiktől te is tökéletes sütőtököt tudsz sütni. Kívül karamellizált, belül ízes és puha lesz a sütőtök, ha így csinálod.

2023-09-20

Beköszöntött az ősz: ezt kell tudnod az alma- és körteszüretről!

Az alma- és körteszüret csodás időszaka elérkezett, és ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan lehet a legtöbbet kihozni ebből az izgalmas időszakból – nézd meg te is!

2023-09-22

Jön az őszi gombaszezon: ez a legjobb gombaleves recept a világon

Az ősz beköszöntével együtt érkezik az őszi gombaszezon, ebben a cikkben bemutatjuk a világ legfinomabb és legegyszerűbb gombaleves receptjét, készítsd el te is!

2023-09-18

Népszerű világsztár bor hódít Magyarországon: Ez a bor lett a magyarok kedvence 2023-ban

Világszerte is népszerűségnek örvend a frissessége, az illat- és ízvilága, valamint az ételekkel való kiváló harmonizálása mind hozzájárultak elterjedéséhez.

2023-09-19

Klímával fűtesz? - Ilyen hatással lesz a szobanövényekre!

A klímaberendezések hajlamosak kiszárítani a levegőt, ami negatívan befolyásolhatja a szobanövényeket. A száraz levegő stresszt okozhat a növényeknek.

2023-09-19

A Balaton-felvidék 5 mesés kirándulóhelye, amely ősszel is elkápráztat

Ha beköszönt az ősz akkor én személy szerint, imádom felfedezni a Balatont, a friss levegő és őszi illat, ami ilyenkor az erdőkben és a hegyekben érződik, mind-mind magával ragad

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bendőzörejek

a bendőtartalom (->gyomor) erjedéséből keletkezett gázbuborékok egyesüléséből kialakuló... Tovább

aerob szervezetek (aerobionták)

oxigént igénylő szervezetek; jelentős részük kizárólagosan csak levegő jelenlétében... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek