17/2006. (II. 28.) FVM rendelet


a szántóföldi növényfajok vetõmagvainak elõállításáról és forgalomba hozataláról szóló 48/2004. (IV. 21.) FVM rendelet módosításáról


A növényfajták állami elismerésérõl, valamint a szaporítóanyagok elõállításáról és forgalomba hozataláról szóló 2003. évi LII. törvény 30. §-a (2) bekezdésének c)-g) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján a következõket rendelem el:
1. § (1) A szántóföldi növényfajok vetõmagvainak elõállításáról és forgalomba hozataláról szóló 48/2004. (IV. 21.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 39. §-ának (2) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(2) A fémzárolás során a mintavevõ ellenõrzi a vetõmagtétel - fémzárral, illetve azzal egyenértékû, eltávolításkor megsérülõ azonosító jellel, függõcímkével - lezárt állapotát és a vetõmagtételt hivatalosan megmintázza. A minõsítõ intézet vagy a 39/B. § szerinti átruházott jogkörû vetõmagvizsgálatot végzõ laboratórium megvizsgálja a mintát, és amennyiben a tétel a mellékletekben foglalt feltételeknek megfelel, valamint élõ állati kártevõtõl mentes, a minõsítõ intézet hivatalos vetõmag-minõsítõ bizonyítványt állít ki."
(2) Az R. 39. §-ának (5) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(5) A fémzárolást a fémzároltatónak - a 39/A. §-ban és a 39/B. §-ban foglaltak kivételével - a minõsítõ intézet illetékes vetõmag-felügyelõségénél kell írásban kezdeményeznie."
2. § Az R. a következõ alcímmel, továbbá 39/A. és 39/B. §-sal egészül ki:
"Átruházott jogkörben végzett mintavétel

39/A. § (1) A fajtakitermesztési és vetõmag-vizsgálati célból - a (2)-(14) bekezdés elõírásainak megfelelõen - átruházott jogkörben végzett mintavétel hivatalos mintavételnek minõsül.
(2) Átruházott jogkörben mintát venni az 1-4. számú melléklet A. részeiben felsorolt növényfajok olyan vetõmagtételeibõl szabad, amelyeket az Európai Unió területén történõ forgalomba hozatal céljából fémzároltak.
(3) A mintavételt a minõsítõ intézet engedélyével rendelkezõ mintavevõ (a továbbiakban: meghatalmazott mintavevõ) végezheti. A meghatalmazott mintavevõ a mintavétellel összefüggésben jogtalan elõnyhöz nem juthat.
(4) A minõsítõ intézet az engedélyeket az átruházott jogkörben végzett mintavételre és vetõmagvizsgálatra vonatkozó szabályzatában foglalt eljárásrend szerint adja ki.
(5) A meghatalmazott mintavevõ:
a) olyan természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli gazdasági társaság által alkalmazott személy, akinek vagy amelynek tevékenységi köre nem foglalja magában a vetõmag-elõállítást, a vetõmagtermesztést, a vetõmag-feldolgozást vagy a vetõmag-kereskedelmet,
b) olyan természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli gazdasági társaság által alkalmazott személy, akinek vagy amelynek tevékenységi köre magában foglalja a vetõmag-elõállítást, a vetõmagtermesztést, a vetõmag-feldolgozást vagy a vetõmag-kereskedelmet azzal, hogy ilyen esetben a vetõmag-mintavevõ kizárólag az alkalmazója megbízásából elõállított vetõmagtételeken végezhet vetõmag-mintavételt, kivéve, ha alkalmazója, a minõsítést kérõ és a minõsítõ intézet ettõl eltérõen állapodik meg, vagy
c) az a) és b) pont szerinti alkalmazásban nem álló, vetõmag-elõállítást, vetõmagtermesztést, vetõmag-feldolgozást vagy vetõmag-kereskedelmet nem folytató személy.
(6) A minõsítõ intézet a (3) bekezdés szerinti engedélyt olyan személynek adja meg, aki
a) felsõfokú szakirányú végzettséggel rendelkezik,
b) az átruházott jogkörben végzett mintavételre vonatkozó vizsgakövetelményeknek megfelelt, és
c) írásbeli nyilatkozattal kötelezi magát arra, hogy a hivatalos mintavételre és az átruházott jogkörben végzett mintavételre vonatkozó szabályokat betartja.
(7) A mintavételt a jogszabályok és a minõsítõ intézet engedélyében foglaltak alapján kell végezni.
(8) A meghatalmazott mintavevõ tevékenységét a minõsítõ intézet ellenõrzi. A meghatalmazott mintavevõ tevékenységérõl negyedévente - a mintavételek számára kiterjedõ adatszolgáltatással - tájékoztatja a minõsítõ intézetet. Az automata mintavevõ eszköz használatát a minõsítõ intézet engedélyezi és rendszeresen ellenõrzi.
(9) Az átruházott jogkörben végzett mintavételt a minõsítõ intézet felügyelete mellett kell végezni. A meghatalmazott mintavevõ által mintázott vetõmagtételek legalább 15%-át ellenõrzõ hivatalos mintavételben és hivatalos vetõmagvizsgálatban kell részesíteni.
(10) A minõsítõ intézet a meghatalmazott mintavevõ engedélyét visszavonja, ha
a) az átruházott jogkörben végzett mintavételre vonatkozó rendszeres továbbképzõ oktatáson nem vesz részt, vagy az azt követõ vizsgán nem felel meg,
b) a mintavételek során három vagy több esetben megsérti a mintavételre vonatkozó elõírásokat, vagy
c) a (8) bekezdés szerinti adatszolgáltatási kötelezettségnek nem tesz eleget.
(11) A minõsítõ intézet az ellenõrzése során feltárt mintavételi szabálytalanság esetén köteles az átruházott jogkörben végzett mintavétel folyamatát és eredményét hivatalos mintavétellel és vetõmagvizsgálattal ellenõrizni, és amennyiben a vetõmagtétel az elõírt követelményeknek nem felel meg, köteles a vetõmagtétel minõsítését megszüntetni. E vizsgálat költségét a meghatalmazott mintavevõ a minõsítõ intézet részére megtéríti.
(12) A minõsítõ intézet az engedély visszavonását megalapozó eseteken kívüli, (11) bekezdés szerinti szabálytalanság esetén, annak jellegétõl és mértékétõl függõen
a) a meghatalmazott mintavevõ engedélyét a szabálytalanságot orvosoló intézkedések megtételéig felfüggeszti,
b) a kötelezõ ellenõrzõ hivatalos mintavételek számát és mértékét megnöveli, és
c) soron kívüli mintavételi oktatáson és vizsgán való részvételt rendel el.
(13) A minõsítõ intézet köteles
a) az átruházott jogkörben végzett mintavételre és vetõmagvizsgálatra vonatkozó szabályzatát internetes honlapján közzétenni,
b) a mintavevõkrõl és tevékenységükrõl nyilvántartást vezetni,
c) az átruházott jogkörben végzett mintavételre vonatkozó vizsga elméleti anyagát a vizsga idõpontját megelõzõen legalább harminc nappal internetes honlapján nyilvánosságra hozni, valamint
d) a szükséges oktatást és vizsgáztatást megszervezni.
Átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálat

39/B. § (1) Az 1-4. számú melléklet A. részeiben felsorolt növényfajok vetõmagjának - az Európai Unió területén történõ forgalomba hozatala céljából - az 1-4. számú melléklet C. részeiben foglalt követelményekre kiterjedõ, a (2)-(15) bekezdés elõírásainak megfelelõ átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálata hivatalos vetõmagvizsgálatnak minõsül.
(2) Az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatot vetõmagvizsgálatra akkreditált és a minõsítõ intézet engedélyével rendelkezõ vetõmagvizsgáló laboratórium végzi. A vetõmagvizsgáló laboratórium tevékenységét a minõsítõ intézet engedélyével rendelkezõ vezetõ magvizsgáló irányítja, aki közvetlenül felel a laboratórium szakmai tevékenységéért.
(3) A laboratórium az engedély keretein belül a minõsítõ intézet által a vetõmagvizsgálat céljára megfelelõnek minõsített helyiségben és berendezésekkel mûködik. A laboratórium a vetõmagvizsgálatot a nemzetközi módszereknek megfelelõen végzi.
(4) A minõsítõ intézet a (2) bekezdés szerinti vezetõ magvizsgálói engedélyt olyan személynek adja meg, aki
a) rendelkezik a vetõmagvizsgáló laboratórium szakmai vezetéséhez szükséges felsõfokú szakirányú végzettséggel, és
b) a hivatalos mintavevõkre és magvizsgálókra, valamint a hivatalos laborvezetõkre vonatkozó vizsgakövetelményeknek megfelelt.
(5) A vetõmagvizsgáló laboratórium magvizsgálójának rendelkeznie kell a minõsítõ intézet engedélyével. A minõsítõ intézet az engedélyt olyan személynek adja meg, aki
a) legalább középfokú végzettséggel és szükséges Szakirányú képesítéssel rendelkezik, és
b) a hivatalos magvizsgálókra vonatkozó vizsgakövetelményeknek megfelelt.
(6) A minõsítõ intézet a vizsga elméleti anyagát köteles a vizsga idõpontját megelõzõen legalább harminc nappal nyilvánosságra hozni, valamint a szükséges oktatást és vizsgáztatást megszervezni.
(7) A minõsítõ intézet az engedélyeket az átruházott jogkörben végzett mintavételre és vetõmagvizsgálatra vonatkozó szabályzatban foglalt eljárásrend szerint adja ki.
(8) A vetõmagvizsgáló laboratórium független laboratórium vagy valamely vetõmag-vállalkozáshoz tartozó laboratórium. A vetõmag-vállalkozáshoz tartozó laboratórium kizárólag azon vetõmag-vállalkozás megbízásából elõállított vetõmagtételeken végezhet vetõmagvizsgálatot, amely vetõmag-vállalkozáshoz tartozik, kivéve, ha ettõl eltérõ megállapodás születik a vetõmag-vállalkozás, a minõsítést kérõ és a minõsítõ intézet között.
(9) A vetõmagvizsgálatot a jogszabályok és a minõsítõ intézet engedélyében foglaltak alapján kell elvégezni.
(10) A vetõmagvizsgáló laboratórium vetõmagvizsgáló tevékenységét a minõsítõ intézet ellenõrzi.
(11) Az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatot a minõsítõ intézet felügyelete mellett kell végezni. Az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálat során vizsgált vetõmagtételek legalább 15%-át a minõsítõ intézet által elvégzett ellenõrzõ hivatalos vetõmagvizsgálatban kell részesíteni.
(12) A minõsítõ intézet az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatot végzõ laboratórium vezetõ magvizsgálójának engedélyét visszavonja, ha
a) az átruházott jogkörben végzett mintavételre és vetõmagvizsgálatra vonatkozó rendszeres továbbképzõ oktatáson nem vesz részt vagy az azt követõ vizsgán nem felel meg,
b) a laboratórium vezetõknek szervezett rendszeres továbbképzõ oktatáson nem vesz részt vagy a hivatalos laborvezetõi vizsgakövetelményeknek nem felel meg, vagy
c) a magvizsgálat során három vagy több esetben megsérti a magvizsgálatra vonatkozó elõírásokat.
(13) A minõsítõ intézet az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatot végzõ laboratórium magvizsgálójának engedélyét visszavonja, ha
a) az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatra vonatkozó rendszeres továbbképzõ oktatáson nem vesz részt vagy az azt követõ vizsgán nem felel meg, vagy
b) a magvizsgálat során három vagy több esetben megsérti a magvizsgálatra vonatkozó elõírásokat.
(14) A minõsítõ intézet a felügyelete során feltárt magvizsgálati szabálytalanság esetén köteles az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálatot hivatalos vetõmagvizsgálattal ellenõrizni, és amennyiben a vetõmagtétel az elõírt követelményeknek nem felel meg, köteles a vetõmagtétel minõsítését megszüntetni. E vizsgálat költségét a vetõmagvizsgáló laboratórium a minõsítõ intézet részére megtéríti.
(15) A minõsítõ intézet az engedély visszavonását megalapozó eseteken kívüli, (14) bekezdés szerinti szabálytalanság esetén, annak jellegétõl és mértékétõl függõen
a) az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálat keretén belül kiadott vetõmagvizsgáló laboratóriumi, vezetõ magvizsgálói, illetve magvizsgálói engedélyt a szabálytalanságot orvosoló intézkedések megtételéig felfüggeszti,
b) a kötelezõ ellenõrzõ hivatalos vetõmagvizsgálatok számát és mértékét megnöveli,
c) soron kívüli vetõmag-vizsgálati alapszintû oktatáson és vizsgán való részvételt rendel el, vagy
d) az átruházott jogkörben végzett vetõmagvizsgálat keretén belül kiadott vetõmagvizsgáló laboratóriumi, vezetõ magvizsgálói, illetve magvizsgálói engedélyt visszavonja."
3. § (1) Az R. 41. §-ának (3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(3) A vetõmagmintát hivatalos mintavétel során hivatalos mintavevõként - a 39/A. § szerinti meghatalmazott mintavétel kivételével - a vetõmag fémzárolására feljogosított szerv képviselõje veszi. Ezt a tevékenységet csak olyan személy végezheti, aki rendelkezik a megfelelõ vetõmag-vizsgálati módszertani, gyom- és kultúrmagismereti, mintavételi és fémzárolási ismeretekkel."
(2) Az R. 41. §-ának (5) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(5) A vetõmag-vizsgálati, fajtakitermesztési, illetve egyéb vizsgálati mintát minõsítõ mintaként a minõsítõ intézet és a 39/A. § szerinti meghatalmazott mintavevõ az 1-4. számú melléklet A. részeiben szereplõ fajok - az egy tételben zárható mennyiséget 5%-nál nem nagyobb mértékben meghaladó tömegû - tételébõl a fémzárolási szabályzatában foglaltak betartásával hivatalos mintaként veszi."
4. § Az R. 49. §-ának (3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(3) Az 1-4. számú mellékletben felsorolt fajok esetén a minõsítõ intézet kérelemre hatóságilag fémzárolt vetõmagnak ismeri el azt a harmadik országban betakarított vetõmagot,
a) amelynek elõállításához
1. a Magyar Köztársaságban, vagy
2. az Európai Unió valamely más tagállamában, illetve
3. a fémzárolási szabályzatban részletezett, az Európai Unió Tanácsa által a vetõmag-minõsítés tekintetében egyenlõsített harmadik országban termelt, illetve fémzárolt vetõmagot használtak fel,
b) ha a termelõ harmadik országot - a fémzárolási szabályzatban részletezettek szerint - az Európai Unió Tanácsa a vetõmag-minõsítés tekintetében egyenlõsítette, és
c) a vetõmag megfelel az 1-4. számú melléklet B. és C. részeiben foglalt követelményeknek."
5. § Az R. 59. §-ának (2) bekezdése a következõ g) ponttal egészül ki:
[(2) Ez a rendelet a következõ irányelveknek való megfelelést szolgálja:]
"g) a Tanács 2004/117/EK irányelve (2004. december 22.) a 66/401/EGK, a 66/402/EGK, a 2002/54/EK, a 2002/55/EK és a 2002/57/EK irányelvnek a hatósági felügyelet mellett végzett vizsgálatok és a harmadik országokban termesztett vetõmagok egyenértékûsége tekintetében történõ módosításáról."
6. § Az R. 3. számú melléklete C. része "II. Vetõmag-vizsgálati követelmények és minõsítési határértékek" címû részének "I. fok, II. fok, kereskedelmi" címû táblázata negyvenegyedik "Lóbab (Vicia faba)" sorában a 2. oszlop csírázóképességre vonatkozó értéke 85-rõl 80-ra változik.
7. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ 15. napon lép hatályba.
(2) Ez a rendelet a 66/401/EGK, a 66/402/EGK, a 2002/54/EK, a 2002/55/EK és a 2002/57/EK irányelvnek a hatósági felügyelet mellett végzett vizsgálatok és a harmadik országokban termesztett vetõmagok egyenértékûsége tekintetében történõ módosításáról szóló, 2004. december 22-i 2004/117/EK tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
kurkuma virág gondozása

Ezért is nevelj kurkuma virágot orchidea helyett: egyszerű a gondozása

A kurkuma virág (Curcuma alismatifolia), más néven sziámi tulipán, nemcsak különleges szépségével, hanem egyszerű gondozhatóságával is kiváló választás a szobanövények...

jótanács futórózsa metszése

5 jótanács a futórózsa őszi metszéséhez, hogy még több virágot hozzon

A futórózsa csodálatos dísze lehet a kertnek, de megfelelő gondozás és metszés nélkül elveszítheti formáját és szépségét. Az őszi metszés kulcsfontosságú a növény...

barna padlizsán

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

A padlizsán termesztése nemcsak izgalmas, hanem olykor kihívásokkal teli is lehet. Egyik leggyakoribb probléma, amellyel a kertészek szembesülnek, az a padlizsán színének...

szabadgyökerű rózsa, futórózsa ültetése

Gyönyörű szabadgyökerű rózsa ültetése: alakítsd ki álmaid rózsakertjét

A rózsák királynőként uralják a kertet, és szabadgyökerű változataik igazi kincsnek számítanak a tapasztalt kertészek körében. Ezek a növények sokkal ellenállóbbak,...

völgycsillag gondozása, astrantia

Meseszerű völgycsillag: ismerd meg ezt a különleges évelő virágot

A kertészek világában időről időre felbukkannak olyan növények, amelyek nemcsak szépségükkel, hanem különlegességükkel is lenyűgöznek. Az Astrantia, vagy magyar nevén nagy...

gyümölcsös savanyúság recept

Pikáns gyümölcsös savanyúság: dobd fel az ebédet ezzel a finomsággal

Ha szeretnéd feldobni a húsételeket egy igazán különleges kísérővel, akkor ez a pikáns gyümölcsös savanyúság tökéletes választás! Az édes és savanyú ízek harmonikus...

batáta felszedése és tárolása

Tudd meg, hogyan tárold a batátát - így hónapokig friss, ízletes marad

A batáta, vagy más néven édesburgonya, egyre népszerűbb hazánkban is. Azon túl, hogy rendkívül sokoldalúan felhasználható, tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, így...

vattacukorfű jellemzői

Szívós, látványos és szárazságtűrő vattacukorfű - most is elültetheted

A Muhlenbergia capillaris, közismertebb nevén vattacukorfű, az egyik legszívósabb és leglátványosabb díszfű, amely bármely kertet feldob, különösen, amikor ősszel rózsaszín...

madársóska kiirtása

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A kertészkedés során gyakran találkozhatunk különböző „gyomokkal”, amelyekkel szinte automatikusan felvesszük a harcot. Azonban érdemes elgondolkodni azon, hogy nem...

cukkini lisztből

Túl sok cukkini termett a kertedben? - Készíts házi lisztet cukkiniből!

Túl sok cukkini termett a kertedben, és nem tudod, mit kezdj velük? Ne hagyd, hogy kárba menjenek a hatalmasra nőtt zöldségek! Készíts belőlük egészséges és sokoldalúan...

konyhai hulladék Bokashi komposztálása

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Képzeld el, hogy a konyhai hulladékod szinte teljes egészében feldolgozásra kerül, és ebből nemcsak kiváló minőségű komposzt, hanem tápoldat is készül – mindezt...

krumpli felszedése

Ezért szedd fel a burgonyát a kertből a nagy esőzések előtt

A burgonya termesztése nagy odafigyelést igényel, hiszen számos tényező befolyásolhatja a termés mennyiségét és minőségét. Az időjárási körülmények kulcsfontosságúak...