Online tanácsadás
Tisztelt Molics Úr!
3 éve városból vidékre költöztünk.Kecskénk,birkánk,nyulaink,baromfik vannak.Ezekkel már "képben vagyunk".Szeretnénk tejelö tehenet vásárolni.Megfelelö istállónk van,régi tipusu,betonpadlós,beton-fa jászol,karikák,marha láncok.Kecskével,birkával lenne egy istállóban, 2x2.2m helyen.1 tehenet vennénk.A közelünkben a magyar tarka elérhetö leginkább.Valoszinuleg már felnött,többször borjuzott,ujfejöset veszünk.DE! Rengeteg tanács,mind más..a régi parasztoktol...akik csinálták,felhagytak vele..(koránkelés,kötöttség,sok munka,stb..)A takarmányozás a fö aggodalmunk.Mi, saját tejszükségletre,és valamennyi felesleg aldásra tartanánk..ami napi 8-10 kg(liter). Kiengednénk legelni,a birkákkal,kecskékkel,bár nem nagy a terület...4000nm kb, helyenként jo fó,máshopl inkább sásos,tehát néhányak szerint kevés és nem annyira jó minüség....Kerekrépát tudunk termelni télre 3700 nm-en. Szénához hozzáférünk, saját kaszálás és máshonnan is...ha jol számolom ugy 16 körbála(kis?) kellene. Jó a körbála széna???Vagy inkább hamsteres összeszedés és szénapadlásra?Zabot tudunk vásárolni...mennyi kellhet? Ha lucernát vetnénk,mekkora területre? Tehát a kérdés..régi tipusu,módszerü,kutrol vödrös itatású,lekötött,kiengedett tatás lenne...eddigi ismereteim szerint ez olyan alaptakarmányozásu lehet...a 10.12 literhez...én gondolnám,hogy széna,zab,répa,burgundi répa...kukorica szecska...ezekhez férünk hozzá.Szivesen venném tanácsát...köszönöm.János
Kedves János!
Képben van Ön már a tehénnel is. Az istálló megfelelő. Nem feltétlen kötném le az állatot, szerintem karámfával is megoldható a helyén tartása, bár ez függ az állat temperamentumától is. Ivóvizet biztosítson 24 órában az állatnak, léteznek akasztható vödrök, vagy készíthető hordóabroncsból is vödörtartó. Nyáron hordó, lemezkád stb... Szálastakarmányból, ha van rá mód 5000nm-en megtermelhető egy tehén téli takarmányszükséglete átlagosan. Ha jó a föld és kedvező az időjárás 60 körbála hozamot már takarítottam be hektáranként. Lucernából szenázskészítést javasolnék, ha van a környéken olyan gazda, aki rendelkezik szenázsbála készítővel. Répából számolható a tehénnek 5-10kg/nap, szenázsból 20kg/nap (egy bála kb 450kg), abrakból napi 3-5kg (attól függ mennyi áll rendelkezésre), szénából 5-25kg (nedves tömegtakarmány mennyiségével fordítottan arányos). Az abrakot célszerű több gabona keverékéből összeállítani, ha van rá mód.(kukorica, árpa vagy zab és 10 % napraforgódara vagy borsó, 1% takarmánysó) A laktácó végén fokozatossan csökkentse az abrakot, mint a kecskénél is. A szarvasmarha legfőbb hibaforrása az emésztése, mindegy mit eszik csak az év 365 napján ugyanaz legyen. Minden takarmányváltást a fokozatosság elvét szemelőtt tarva hajtson végre. Legalább 10 napos átmenetben vezessen ki és be takarmányfajtákat.
Szénatárolásról (ez szubjektív, mint az NFA-s bírálat): Legjobb a kazlas vagy padlásszéna, ezután csökkenő minőségben: kiskocka bála, Heston bála és a sorvégén a hálós "kiskörbála"
SIkerekben gazdag tehéntartást: Molics Lajos