Szobapáfrány - A szobapáfrány gondozása, a szobapáfrány nevelése

Hasznos tudnivalók a szobapáfrányok gondozásához!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Szobapáfrány gondozása

A szobapáfrány szaporítása

A szobapáfrányokat általában szétválasztással, vagy indákkal szokás szaporítani. A szétválasztáshoz hagyd tovább száradni a talajt, mint két öntözés között. Ez a szobapáfrány gyökérzetét is kiszárítja egy kicsit. Ne félj, meglehetősen strapabíró növények. Vedd ki a szobapáfrányt a cserépből, vagy – ha a szabadban tartod – óvatosan ásd ki a talajból. Ez után fogj egy recés élű kést, és vágd ketté a gyökérzetét. A nagyobb gyökérzeteket akár négyfelé is vághatod, ha több páfrányt szeretnél.

Ültesd új cserepekbe a gyökérdarabokat, és tartsd alattuk nyirkosan a talajt, míg meg nem erősödnek (ne várd meg, hogy kiszáradjon, mint a kifejlett példányoknál). Az indás szaporításhoz meg kell várnod, míg a szobapáfrány indákat nem kezd növeszteni. Ezek az indák képesek gyökeret verni, és egy új páfránnyá fejlődni. Az indákat a szobapáfrány tövénél kell levágnod az „anyanövényről”, aztán elültetni őket egy új cserépbe.

A szobapáfrány átültetése

Akármelyik fent említett módszerrel is szaporítod páfrányaidat, ügyelj rá, hogy az újonnan ültetett példányok (indák vagy gyökérdarabok) steril, jó vízelvezetésű talajba kerüljenek, fertőtlenített cserepekben. Ezzel elkerülheted, hogy a kerti talajban leledző betegségek, kártevők, és gyommagok megnehezítsék a fejlődésüket, vagy egyszerűen elpusztítsák őket. A már megerősödött szobapáfrányokat nem igazán szükséges átültetni, hacsak nem szeretnéd kiültetni őket a kertbe, vagy nem szeretnéd, hogy nagyobbra nőjenek a házban (ehhez egy nagyobb cserépbe kell, hogy átkerüljenek).

A szobapáfrányok gyökerei idővel teljesen benövik majd a cserepet, amibe ültetted őket. Néhány évente érdemes felásni és a fent leírt módszerrel szétválasztani őket, nehogy túl zsúfolttá váljon gyökereiknek a cserép (persze csak akkor, ha nem szeretnéd egyre nagyobb és nagyobb cserépbe ültetni őket).

A szobapáfrány metszése

A szobapáfrányokat nem feltétlenül kell metszeni, de régebbi leveleket eltávolíthatod róluk a tövüknél, hogy helyükre új hajtások nőhessenek. Valójában tényleg csak az esetleges szépséghibáktól érdemes megszabadítani őket, hogy a szoba vagy kert mutatós díszei maradhassanak.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

dinitro-fenol-származék hatóanyagú szer (DNOC= dinitro-orto-krezol)

széles hatássávú vegyület, az alapvető életfolyamatokat károsító hatása következtében... Tovább

agyagszigetelés

olyan eljárás, amely — felhasználva az agyag gyenge vízáteresztő képességét —... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem NVT, mezõgazdasági támogatások