Repcetermesztés tudnivalók

Repcét termelni eredményesen…

Horváth Tamás Baki - Agrocentrum kft., szaktanácsadó
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Hasznos információk a sikeres repcetermesztéshez

Tarlókezelés

A magyar gazda, ha nem akarja vagy nem teheti meg a fenti technológia alkalmazását, akkor erre a célra a jó pár cég által forgalmazott baktériumtrágyák is megfelelnek, persze ha azokat is megfelelő időben és körülmények között juttatjuk ki, lévén, hogy élő szervezetek!

A talajoltó és tarlóbontó baktériumok használata a fenntartható gazdálkodás és a talajélet helyreállítása szempontjából véleményem szerint elsőrendű feladat, a tarlómaradványok elbontásán kívül számos olyan makroelemet mobilizálnak a talaj egyébként „holt” tápanyagkészletéből, ami használatuk nélkül felvehetetlen lenne, valamint az is közismert, hogy néhány növénypatogén gombát, mint például a fuzáriumfajokat is erősen gyérítik a talajban!

Egyes kutatások szerint a repcében súlyos károkat előidéző fehérpenészes rothadást okozó Sclerotínia Sclerotiorum gombafaj életterét, ezáltal a fertőzését is képesek egyes baktériumfajok akadályozni! Gépészeti szempontból a kijuttatástechnológia lehetővé teszi a gyors és eredményes munkavégzést!

2. ábra. Baktériumkijuttató berendezés

 

Vetés

Ha vetőágy-előkészítés kellő minőségben megtörtént, akkor kezdődhet a vetés. A termelők többsége a vetést augusztus végén vagy szeptember legelején elkezdte, és a kegyes időjárásnak megfelelően sikeresen be is fejezték! Véleményem szerint a második sarkalatos pont a repce vetése, hiszen a repce a termesztett növényeink közül a legigényesebb a megfelelő tenyészőtérre! Az intenzív repcetermelők a repcét általában dupla gabona sortávra vetik, 450 ezer csíraszámmal hektáronként, de folynak próbálkozások tágabb, 45 cm-es cukorrépa, vagy 76,2 cm-es, azaz kukorica sortávra történő szemenkénti vetésre is, 180 ezer hektáronkénti csíraszámmal!

Ez utóbbi vetési módozatnál az optimális tenyészőtér szempontjából inkább lényegesebb a precíziós, megfelelő vetési mélységben és távolságra elvetett vetőmag elhelyezkedése, mint a sortáv szélessége. Szemenkénti vetésnél fontos a drazsírozott, vagy a nagy ezermagtömegű, kalibrált vetőmag használata, illetve nem utolsósorban a mag színe, hiszen a fotocellával ellátott vetőgép a sötét színű magot nem megfelelően érzékeli. A gyakorlatban a precíziós szemenkénti vetések közül inkább a 45 cm-es vetések terjedtek el, hiszen a cél az, hogy tavasszal a repce minél előbb zárjon össze, árnyékolja be a talajt. A 2017-es száraz év, amikor minden csepp eső aranyat ér, majd megmutatja, mennyire van létjogosultsága a csökkentett magszámmal történő, precíziós vetésnek!

A mai modern genetikának köszönhetően a fajtatulajdonosok ajánlásában rengeteg új, nagy termésre képes hibridrepce áll a termelők rendelkezésére. A saját termőhelyünkre adaptálható hibrid kiválasztásánál legyünk figyelemmel a hibrid kezdeti növekedési erélyére, habitusára, nitrogénhasznosító képességére, betegség-ellenálló képességére, vagy esetleges rezisztenciájára (fómarezisztens hibridek).

Forrás: Agrárium szaklap

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Szamos

Kukorica Cél: szemes Leírás:A hímvirágzás ideje korai-közepes. A címeren a kalászkapelyva... Tovább

defláció

a száraz, elporosodott feltalajt, a homokot és a kotus láptalajokat ( —>ta1ajtípusok) a... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem