A poloska természetes ellensége Magyarországon

Végre! Megérkezett Magyarországra a poloskák természetes ellensége!

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Itt van a poloska természetes ellensége

A poloskák szaporodása

A nőstény élete során egyszer vagy kétszer 30-130 darab tojást rak zöldség- vagy gyomnövények, illetve fák leveleinek fonákjára, a fehér vagy sárga színű tojásokat szorosan egymás mellé tapasztja. Nyáron öt nap múltán, kora tavasszal és ősszel két-három hét múlva kelnek ki a sárga, áttetsző lábú lárvák a hordó alakú tojásokból, azok lapos fedelét kipattintva.

Másfél óra alatt kikel az összes lárva és három napig az üres tojások körül együtt maradnak, ez alatt az idő alatt még nem táplálkoznak. A lárvák ötször vedlenek, a második állapot 5 napig, a többi 7-7 napig tart, az utolsó vedlés, a metamorfózis 1 nap alatt megtörténik. Teljes élettartama 65-70 nap.

A tél közeledtével a felnőtt egyedek menedéket keresnek különböző repedésekben, ha túlélik a hideget, március-áprilisban előbújnak, táplálkozni kezdenek, és új nemzedéket hoznak létre.

A poloskák természetes ellensége Svájcban tűnt fel

Elsőként Svájc déli részén, az Olaszországgal határos Ticino kantonban találkoztak az ázsiai márványospoloska természetes ellenségével, ami pedig nem más, mint a szamuráj darázs. Három különböző almaültetvényen fedezték fel a tavalyi évben – ez volt a legelső alkalom, hogy az európai kontinensen észlelték a rovart. Ezzel együtt felgyulladt a reménysugár, végre valahára megérkezett, ráadásul természetes módon betelepülve az az élőlény, ami végezhet az ázsiai márványpoloskával. 

A szamuráj darazsat a nemzetközi kutatócsoport az Európai Unió által támogatott, a Nemzetközi Mezőgazdasági és Biotudományi Központ irányításával zajló BINGO projekt keretében azonosították, a rovar az ázsiai márványospoloska tojásaiból kelt ki. A szamuráj darázs megjelenésére csak találgatások voltak, de a legvalószínűbb az, hogy maguk a poloskák hurcolták be testükön saját ellenségeiket.

Az ázsiai márványospoloska elsődleges ellenségének számít a rovar Kínában, ami természetes úton megjelent már az Egyesült Államokban, Európában és hazánkban is. A rovar parazitoid faj, a poloskák petéibe rakott utódai felfalják a poloskák petéit, tehát megölik a gazdatestet. 

A poloskák természetes ellensége Magyarországon

A mindössze két milliméteres szamuráj darázs tudatosan kutatja fel a poloskák tojásait, egy-egy döféssel petéit a poloskáéba helyezi, így a pete fejlődése során felfalja a poloskalárvát, majd kirágja magát a burokból és tovaszáll. Szerencsére megjelent Magyarországon is, amiről az alább található Facebook-bejegyzés is tanúskodik. Egyébiránt a szamuráj darázsról azt lehet tudni, hogy természetes környezetében évente nagyjából tíz alkalommal szaporodik, ez pedig azt jelenti, hogy az ázsiai márványospoloskák tojásainak közel kilencven százalékát elpusztítja! 

 

Forrás: Wikipédia

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

antibiotikum hatóanyagú gombaölő szerek

avégett, hogy növényvédő szer maradékaként antibiotikumok a takarmányokba és... Tovább

foszfon- és foszforsavészter-származék hatóanyagú rovarölő szerek

a foszfonsavészterekben a foszfor három oxigénatom mellett egy vegyértékével szénatomhoz... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek