Online tanácsadás

Dr. Kisslegyi Tünde

Tisztelt Agrároldal!
Olyan belterületi lakóházat tervezek vásárolni, ahol a kert végében egy patak folyik.
A telek elég nagy, ezért szeretnék egy kisebb halastavat létrehozni rajta, melyet a patak vizével töltenék fel, amikor magas a vízállás. (A tavat csak hobbi használatra szánom.)
Mekkora mérettől kell engedélyeztetnem egy ilyen létesítményt, és ha kell engedély, akkor milyen hatóságtól? Mennyi idő és mennyi pénz az engedélyeztetés?
Üdvözlettel:
Deák Csaba

A hobbicélú halastavakra a halászati törvény nem vonatkozik, csak a haltenyésztéssel üzemi szinten foglalkozókra. Az ingatlan-nyilvántartásban a legalább 400 négyzetmétert elérő halastavakat kell alrészletként bejelenteni, s ilyenkor művelési ág változtatást is kérnie kell a földhivataltól. Az szintén vizsgálandó, kinek a tulajdonában van a kert végében folyó patak, hiszen annak vizével szeretné – legalábbis időszakosan – feltölteni a tavat. Így ha pl. önkormányzati tulajdon, a települési jegyzővel a vízhasználat kérdésében mindenképp fel kell vennie a kapcsolatot megállapodás kötése céljából. Érdemes továbbá érdeklődni, működik-e helyben vízgazdálkodási társulat, ennek feladata ugyanis a patakmeder fenntartása, illetve partvédelmi munkálatok végzése. Tekintettel arra, hogy a szabályszerű feltöltéshez zsilip kiépítése szükséges, ami saját célú vízilétesítménynek minősül, ehhez meghatározott teljesítmény felett az illetékes környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség engedélye is szükséges, melyhez műszaki tervdokumentációt kell készíttetnie. Minden attól függ tehát, mekkora területű halastavat, mekkora teljesítményű vízátemelőt stb. kíván létesíteni. Adott esetben tehát az is előfordulhat, hogy semmiféle hatósági engedélyre nem lesz szüksége.
Agrároldal
agrár szakértő
Vissza a kérdések listájához