Epertermesztési ötletek mindenkinek - Hogyan termessz sikeresen rengeteg epret? Tudd meg mostani cikkünkből

Négyparcellás módszer - Vödörszámra szedheted majd az epret!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Tudd meg, hogyan termeszthetsz epret eredményesen

Epertermesztés – Az egész világon szeretik az epret! 

Az epernek nagy a földrajzi alkalmazkodóképessége, ezért szinte a világ minden országában lehet termeszteni, és termesztik is. Az eper évelő növény, ami tőrózsákat fejleszt, az indanövényről frigó palántákkal szaporított egyedek járulékos gyökérrendszert fejlesztenek, melyek sekélyen helyezkednek el a talajban.

Egy rövid gyökértörzs köti össze a növény gyökérzetét a levélzettel, ebből a gyökértörzsből fejlődnek ki az indák, a levelek, a virágok, ráadásul ez a szerve tartalékolja a tápanyagokat, ami elősegíti a könnyed áttelelést. Színük, alakjuk, szőrözöttségük, fogazottságuk a fajtájukra jellemző, átlagosan 55-60 napig élnek, ezután az alsó, legidősebb levelekkel kezdve fokozatosan elhalnak. Ezek a növényen maradni, tehát az eltávolításukról mindenképp gondoskodni kell.

Az elhaló levelek tápanyagi a gyökértörzsbe vándorolnak, és itt segítik az áttelelést. Az eper virágzata a gyökértörzs csúcsrügyéből fejlődik, általában egy hosszú tőkocsány végén alakulnak ki a változó számú virágból a bogernyők. Ezek virágzási ideje eltérő időben virágoznak, ezért nemcsak az érésük húzódik el, hanem a bogyók mérete is változik. 

Epertermesztés Magyarországon

Magyarország szinte egész területén termeszthető eper, viszont a számára legjobb feltételek biztosítása megtérül. Hazánk legnagyobb termést adót területei Pest megyében (Szentendre, Tahitótfalu, Lajosmizse, Dabas és ezek környéke), Bács-Kiskun megye (Szeged-Szatymaz környéke), Heves megye (Nagyréde környéke), valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Győr-Moson-Sopron megye. 

Epertermesztés – Az eper igényei

Az eper a kissé savanyú (5-7,5 Ph érték között), magas szervesanyag-, és alacsony sótartalmú, jó levegőháztartású talajt kedvel, legkielégítőbben homokos, vályog talajon fejlődik. A pangó vizet nem bírja, 100 centiméternél magasabb talajvízszintű területeken nem termeszthető. Most pedig nézzük, mit is kell tudni az epertermesztésről, a következő oldalon megismerkedhettek a négyparcellás módszerrel, amit minél hamarabb érdemes kipróbálnotok! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

degeneráció

1. (biol.) Az —>egyedfejlődés és az —>evolúció szempontjából azon anyagcsere- és... Tovább

szállítószövet-rendszer

a hajtásos növények szerveiben a tápanyagszállítást végző, szállítósejtekből álló... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert