Ehető-e a citrusfélék héja? Mostani cikkünkből kiderül

Mekkora veszélyt jelent a citrusfélék héjának fogyasztása?

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Mennyire veszélyesek a citrusfélék héjai?

Növények kezelése - A szükséges rossz

Mint említettem, a tárolás, a szállítás sok időt vesz igénybe, a gyümölcsöknél pedig beindulhat a romlási folyamat ezen idő alatt. Hogy ezt megelőzzék, elvégzik a szükséges növényvédelmet – gomba-, és baktériumölő növényvédőszerekkel, vegyszerekkel kezelik a frissen szüretelt, éretlen gyümölcsöket. Ennek két variációja is van, a permetezés, vagy ami rosszabb, de gyakoribb, az oldatban való áztatás.

Az anyag mind a két esetben a gyümölcsök héjára kerül. Azt is elmondtam korábban, hogy párologtatnak a gyümölcsök, ez viszont súlyveszteséget okoz, ami nem jó a kereskedőknek. Erre is kitaláltak valamit: viaszréteggel vonják be a gyümölcsök héját, ezt a módszert a vegyszerekkel együtt alkalmazzák általában. 

Mi az, amit használnak kezeléskor?

Az esetek többségében két típusú gombaölőt használnak, az imazilil és a prokloráz hatóanyagúakat – mindkettőre igaz, hogy a gyümölcsök héjának mélyebb rétegeiben is kifejtik hatásukat, vagyis felszívódnak. Az oldathoz még hozzá szoktak adni ortofenil-fenolt (E-231), és tiobendazolt (E-233) – ezek hatnak a baktériumok ellen is. Ezek a szerek engedélyezettek, a kikötés csak annyi, hogy fel kell tüntetni a gyümölcs csomagolásán mindent. 

A legnagyobb kérdés – Lebomlanak ezek a szerek?

Több vizsgálat is született már az anyagok lebomlását illetően, az egyik azt igazolta, hogy nyolcvan nap alatt lebomlanak 25 Celsius fokos tárolás során. Viszont a narancs esetében még 115 nap után is ki lehetett mutatni az imazalil tíz százalékát, igaz, levegős körülmények között. Egy másik vizsgálat a citrom esetében azt mutatta ki, hogy még négy hét után is jelen volt az imazalil hatóanyagának közel nyolcvan százaléka, 15 Celsius fokos tárolás mellett. 

Abban mindenki egyetért, és a figyelmet is arra hívják fel a szakemberek, hogy a kezelésnél használt vegyületek nagyon lassan bomlanak le (nem véletlen, hiszen az a cél, hogy minél tovább eladható legyen a termék), és még 6-8 hónap múlva is jelen lehet a gyümölcs héjában, elég magas koncentrációban. 

Összegzés – Fogyaszthatók-e a citrusfélék héja?

Kísérletek bizonyították, hogy tartós, 10-20 perces áztatásszerű, melegvízben végzett erős dörzsöléses mosással el lehet távolítani az ortofenil-fenolt és a tiobendazolt, mivel ezek a héj felszínén tapadnak meg. Más a helyzet az imazalillal és a proklorázzal, ugyanis ezek felszívódnak mélyebb rétegekben, tehát mosással nem eltávolíthatók – csak a természetes lebomlás a megoldás.

Éppen ezért megállapítható, hogy nem javasolt a citrusfélék héjának fogyasztása, felhasználása. A gyümölcsöt nem érik el a vegyszerek, de mindenképp érdemes fogyasztás előtt megmosnunk azokat, mivel a darabolás során a felszínre tapadt vegyszert és koszt könnyedén rávihetjük a gyümölcs húsára. Ha mindenképpen szeretnétek felhasználni a citrusfélék héját, akkor keressetek bio gyümölcsöket, ezek mentesek a növényvédőszerektől és nem okoznak gondot. ű

Hasznos volt számodra cikkünk?

    

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

80/2008. (VI. 24.) FVM rendelet

A sertés ágazatban igénybe vehetõ állatjóléti támogatások feltételeirõl szóló 140/2007.... Tovább

PR64A44 (XF 4917)

Napraforgó Cél: olajipari Leírás:Szíklevél alatti szárrészének antociánossága gyenge.... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem