Mekkora veszélyt jelent a citrusfélék héjának fogyasztása?

Mekkora veszélyt jelent a citrusfélék héjának fogyasztása?

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Frissítve: 2024.06.12
Frissítette: SzT
hirdetes

Rengeteg cikket lehet arról olvasni, hogy a citrusfélék héjának fogyasztása eszméletlenül veszélyes, még a Nemzeti Élelmiszerláncbiztonsági Hivatal is kiadott egy közleményt, amiben felhívta a figyelmet a déligyümölcsök felhasználásával kapcsolatban. Nézzük, mik a tények, mire kell odafigyelnie mindenkinek! 

Mennyire veszélyesek a citrusfélék héjai?

A citrusfélék nyomába szegődtünk

Az olvasóink között biztosan sokan vannak, akik még emlékeznek a rendszerváltás előtti időkre, amikor olyannyira ritkaságnak számítottak a citrusfélék, hogy voltak, akik karácsonyi ajándékként narancsot kaptak. A helyzet mára nagyon megváltozott, ugyanis a citrusfélék a második helyet foglalják el (a szőlő után) a gyümölcs külkereskedelemben. Legkedveltebbek a narancsok, valamint a mandarinok, amik könnyen hámozhatók, vékony, laza héjjal rendelkeznek. A sorban a vérnarancs, valamint a grapefruit következik, majd a pomeló jön, ami egyre inkább kezd kedveltté válni a vásárlók körében. 

Honnan érkeznek a citrusfélék Magyarországra?

A citrusfélék főszezonja egyértelműen november eleje és február vége/március eleje közé tehető – ekkor fogyasztják a magyarok a legtöbbet belőlük. Ha eddig még nem tudtátok, elmondom, hogy a hazai boltok polcain található citrusfélék nem Magyarországon teremnek. Az is biztosan feltűnt már mindenkinek, hogy nemcsak novembertől márciusig lehet hozzájutni ezekhez a termékekhez, hanem az év bármely szakában.

hirdetes

Általánosságban kétféle beszerzésről lehet beszélni: október és március között spanyol, görög, török, horvát, marokkói, valamint egyiptomi termékek érkeznek, április és szeptember között pedig dél-amerikai és dél-afrikai finomságok. A nagyobb áruházakban található citrusfélék többsége Spanyolországból származik, a maradék hányad pedig eloszlik Törökország, Görögország, Marokkó, Egyiptom és Horvátország között. 

Hosszú az út, amig hozzád elérnek

A fent leírtakból is egyértelmű, hogy nagyon hosszú az az út, amit a citrusfélék bejárnak. Ezeket a gyümölcsöket éretlen állapotban szüretelik le, úgy is csomagolják be, és kezdik meg a szállításukat. Ez pedig akár több hétig is elhúzódhat – ezalatt a gyümölcsök dobozokban vannak, szorosan egymás mellett. A tárolás alatt pedig párologtatnak, mivel magas víztartalommal rendelkeznek, lélegeznek, igazából élő anyagok.

A tárolás során betegségek léphetnek fel, ezt pedig nem segíti a levegő magas páratartalma és a hűtés nélküliség sem. És itt jön a képbe a gyümölcsök védelme, amiről a következő oldalon fogok beszélni nektek. Lapozzatok egyet, és tudjátok meg, káros vagy nem a citrusfélék héjának fogyasztása! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

101/2008. (VIII. 8.) FVM rendelet

Az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyújtandó vidékfejlesztési... Tovább

idomítás

az állatok viselkedésében bizonyos ->feltételes reflexeket kialakító emberi tevékenység.... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem