Minden a babról - hogyan neveld, gondozd, ültesd el sikeresen a babot? Szakértői tanácsok mostani cikkünkben!

Minden, amit egy kertésznek a babok termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A bab termesztése, a bab gondozása

A bab gyakori kártevői és betegségei

Babzsizsik – A babzsizsik mind az élő, mind a szárítva tárolt babokat megtámadja. Ha a tárolt babok közé férkőznek be, akkor fagyaszd le a készleteket pár napra, hogy elpusztuljanak benne. A szabadban ügyelj a növények trágyázására, hogy jobban kibírják az inváziókat. Tavasszal a palánták letakarásával is védekezhetsz a zsizsikek ellen.

Molylárvák – A molylárvák mind a növények szárát, mind a gyökereiket megtámadják, és gyakran már csak akkor lehet észrevenni őket, mikor a növények már az utolsókat rúgják. Ha tudod, hogy ilyenek veszélyeztetik kertedet, akkor szórj kovaföldet növényeid szárának tövébe, és azonnal szedj fel minden lárvát, amit csak találsz kertedben.

Japán cserebogarak – Ha már berendezkedtek a kertbe, a japán cserebogaraktól nehéz megszabadulni, habár a neem olaj segíthet védekezni ellenük. A legjobb megoldás védőhálót húzni az ágyásokra, amíg csak lehet – egy idő után a babok úgyis túl nagyra nőnek majd ehhez.

Levéltetvek – A levéltetvek habár minden növényt megtámadhatnak, szerencsére viszonylag egyszerűen kezelhetőek. Mindenképpen lépned kell ellenük, mert betegségeket terjeszthetnek. Egy erős vízsugár a kerti csapról, vagy kedvenc házi készítésű organikus rovarirtód segíthet ebben.

Fehérpenész – Ez a gombás betegség hűvös, párás körülmények között alakul ki. A fertőzött növényektől azonnal meg kell szabadulni, így talán még megállítható a betegség terjedése.

Mozaikvírus – A mozaikvírustól az újonnan megjelenő levelek kisebbekre nőnek, a már meglévő, régebbi levelek pedig felgöndörödnek és gyűrötté válnak. A hüvelyeken sárgás foltok jelennek meg. Sajnos nem gyógyítható fertőzés, csak annyit tehetsz, hogy megszabadulsz a beteg növényektől, nehogy tovább terjedjen. Néhány babfajta jól ellenáll ennek a vírusnak.

Peronoszpóra – A peronoszpóra szintén hűvös, nedves helyeken jelenthet problémát. Ez a betegség fehér foltok formájában jelenik meg a növények levelein, de szerencsére több babfajta is jól ellenáll neki. Mindenképpen érdemes forgatni a növényeket, hogy elkerüld.

A bab társültetése

A babok nagyon sok más kerti növénnyel jól kijönnek, ráadásul nitrogénnel gazdagítják a talajt, amivel a közeli növények is jól járnak. A babok mellett jól érzi magát a répa, a káposztafélék, a padlizsán, a kukorica, sok fűszernövény (ezek segíthetnek távol tartani a rovarokat), a bársonyvirág (ezek is), a burgonya, az uborka, a macskamenta, a sarkantyúka, a zeller, a paradicsom, a borsó, a cékla, és az eper is. Ne ültesd a babot semmilyen hagyma, paprika, bazsalikom, édeskömény, és napraforgó közelébe.

A bab szüretelése és tárolása

Légy türelmes, amikor babot szüretelsz. Habár sokan ösztönösen megpróbálják letépni a hüvelyeket, egy erős rántás az egész növényt leszakíthatja a helyéről. E helyett használj inkább egy éles ollót, és óvatosan vágd le a hüvelyeket.

Friss szüretelés

Ha a babokat frissen, puhán szeretnéd enni vagy másképpen felhasználni, akkor még fiatal, de ehető méretű korukban kell leszüretelned őket. A legjobb íz érdekében a frissen szüretelt babokat azonnal érdemes elfogyasztani, de választhatod a fagyasztást (ehhez először blansolni kell őket) vagy az ecetes tartósítást is.

Száraz szüretelés

Ha szárítani szeretnéd a magokat, akkor meg kell várnod, míg a babok maguktól el nem kezdenek száradni – ez látható lesz a száradó leveleken, és a hüvelyekből is kidüllednek majd a babszemek. Idővel aztán hallani fogod, hogy rázásra a száraz magok csörögnek a hüvelyekben. Teljesen kiszárítva kényelmesen el lehet tenni őket a következő évig.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-04-16

Kezdő kertészeknek is - 3 zöldség, ami garantáltan sikerül

Kertészkedni szeretnél, de nem tudod, hol kezd? Fedezd fel a 3 ideális zöldséget kezdőknek! Gyorsan növőek, ízletesek és minimális erőfeszítéssel termeszthetők.

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-04-16

Titkos trükk a hagyma örök életéhez: Soha többé nem kell magot venned!

Fedezd fel a titkos trükköt, amellyel örökké életben tarthatod a hagymát! Soha többé nem kell hagymát vásárolnod a boltban vagy magról újrakezdened a folyamatot!

2024-04-15

Ültesd el együtt a hagymát és a répát, elmondom miért

A hagyma és a répa remek társnövényei egymásnak, elmondom nektek miért érdemes őket egymás mellé ültetni a kertben. Ezek után biztos ti is így fogjátok csinálni!

2024-04-16

Ideje elültetni a cukkinit, mutatjuk, hogyan csináld helyesen!

Egyre népszerűbb a cukkini hazánkban is. Ültess 2024-ben te is cukkinit, mutatjuk, hogy mikor, és hogyan csináld, hogy a legtöbb, legjobb termésed legyen!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

aorta (főütőér, főverőér)

a szív bal kamrájából kiinduló legnagyobb osztóér, a nagyvérkör kezdeti szakasza. A... Tovább

fésűsgyapjú

a fésűsfonal előállítására alkalmas, kiegyenlített, erős, rugalmas szálú, 6 cm-nél... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem Zöldség