Tavaszi növényápolási tippek és trükkök a szobanövényekhez

NA

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A tavasz az év egyik legjobb időszaka a szobanövények számára – a tavasz kezdetekor a növények a szemünk láttára újra életre kelnek. Hozzánk hasonlóan ők is várják a melegebb időt és a hosszabb napokat. Emeld új szintre a növényápolási rutinodat ebben a szezonban az alábbi legjobb tavaszi növényápolási tippjeink segítségével, és figyeld szobanövényeid fejlődését.

1. tipp: Öntözz gyakrabban

A tavasz egyik legnagyobb előnye a több napfény! Mivel a növények a kapott fény mennyiségétől függően vesznek fel vizet, a nappali világos órák számának növekedése lehet arra, hogy a növények milyen gyakran igényelnek vizet .
Az évszakok változása során a növény túlöntözésének elkerülése érdekében fokozatosan növeld az öntözés gyakoriságát. Rendszeresen ellenőrizd a növényeket ebben az időszakban. Ha fonnyadást vagy levelek felpöndörödését észleled, és ez száraz virágfölddel párosul, öntözd gyakrabban. Ha a föld két napig vagy tovább nedves marad, kevesebbet öntözzünk. Ha növényed teljes napfényben van, és félnaponta öntözöd, segíthet a nedvesség jobb megtartásában, ha köveket teszel a talaj tetejére, vagy olyan helyre helyezed a növényt, ahol erős, de közvetett fényt kap.
Tavasszal és nyáron a legjobb idő az öntözésre a kora reggel vagy kora este, amikor a hőmérséklet hűvösebb és a víz kevésbé párolog el.

2. tipp: Hozd vissza a napfényt

Télen a szobanövényeid valószínűleg a lehető legközelebb voltak az ablakhoz, hogy maximalizálják a fényt. Most, hogy erősebben süt a nap, és hosszabbak a nappalok, meg kell fontolni, hogy néhány növényt távolabb helyezz el az ablaktól vagy áttetsző függönyt kell húzni a napsugarak szétszóródása érdekében, hogy elkerüld a levelek megperzselését.
Nem vagy biztos benne, hogy túl erős-e a napfény? Ha kinézel a növény látószögéből, és a napot a növény „látásával” egy síkban látod, akkor ez közvetlen napfénynek minősül. A közvetett fény pedig olyan környezeti fény, amely a növényre fenti nézetéből bocsát ki anélkül, hogy az közvetlenül látná a napot. 
Az öntözés gyakoriságának növeléséhez hasonlóan a fény csökkentésének is fokozatos folyamatnak kell lennie. Előfordulhat, hogy egyes növényeket nem kell mozgatni, legyen szó közvetlen fényben virágzókról vagy az ablakon kívüli akadályok távol tartják az erős sugarakat. 

3. tipp: Ügyelj a hőmérsékletre

A legtöbb szobanövény a 18-28 fok közötti hőmérsékletet részesíti előnyben; a legideálisabb 24 fok körül van. Bármilyen szélsőséges hőmérséklet-változás, illetve a hideg vagy meleg levegő huzata stresszessé teheti a beltéri növényeket, amelyek kissé stabil körülményekhez szoktak. Tartsd távol a növényeket a nyitott ablakoktól és ajtóktól, különösen éjszaka, amikor még hűvös a hőmérséklet, valamint a klímaberendezésektől, amikor azok elkezdenek bekapcsolni. 

4. tipp: Fonnyadt lombozat

Tegyél egy kis tavaszi nagytakarítást szobanövényeid számára. A fakó vagy fonnyadt lombozat levágásával a növények visszakapják a tápanyagokat, amelyeket az új, egészséges növekedéshez használhatnak fel. Ráadásul egyes növényeknek előnyös a gyakori metszés – ez segít megőrizni a bokros, túlságosan telt alakot.

5. tipp: Takarítsd le a leveleket

A növények tavaszi tisztításának másik módja a levelek leporolása. A növényeknek statikus töltésük van, és tapad rájuk a por. Ezért veheted észre, hogy egyes növények nagyon hamar porosak lesznek – hiszen eltávolítják a fizikai porrészecskéket az őket körülvevő levegőből!
Ezek a porszemcsék azonban idővel felhalmozódhatnak a növények felületén, és eltömíthetik a pórusokat, amelyeket sztómáknak neveznek. Ezek az apró pórusok kulcsfontosságúak számos növényi funkcióhoz: lehetővé teszik az oxigén átjutását a légzés során, a szén-dioxidot a fotoszintézis során, és a vízgőz átjutását a párologtatás során. Amikor eltömődnek a porral, ezek a nagyon fontos gázcserék nem tudnak olyan hatékonyan végbe menni, mint kellene. Gondoskodj arról, hogy növényeid egészségesek és boldogok legyenek: egyszerűen töröld le a leveleiket egy puha, nedves ruhával, hogy eltávolítsa a lerakódásokat.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-04-22

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted a veteményeskertet? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket.

További cikkek ebben a témában
dísznövény Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

karotinoidok

a lipidekhez tartozó, a növényekben keletkező telítetlen vegyületek. A nagyszámú konjugált... Tovább

44/2006. (VI. 13.) FVM rendelet

az önálló ingatlanok helyrajziszámozásáról és az alrészletek megjelölésérõl Az... Tovább

Tovább a lexikonra