Sárgarépa újratermesztése

Szélesi Ferenc

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Konyhai maradékaid hasznosabbak, mint gondolnád. Számos zöldség maradékaiból új növényeket termeszthetsz magadnak, és így a lehető legtöbbet hozhatod ki belőlük. Ilyen zöldség a sárgarépa is. Habár az internetes csodacikkek megpróbálják elhitetni veled, egész répákat nem nevelhetsz ki újra a megcsonkított gyökerekből, répaleveleket azonban igen! A sárgarépák levelei, amiket a legtöbben kidobnak, rengeteg egészséges tápanyagot tartalmaznak. Ha tehát szeretnéd gazdaságosabban felhasználni sárgarépáidat, akkor a következő cikk neked szól!

Milyen répafajtákat érdemes „újrahasznosítani”?

A répa termése valójában egy főgyökér, ami nem képes újranőni. Ha azonban a megfelelő sárgarépa-fajtákat ülteted el kertedben, akkor ezzel a módszerrel akár magzásra is ösztönözheted őket, hogy újakat ültethess belőlük. Szerencsére ehhez szinte bármilyen sárgarépát használhatsz, és akár a zöldségesnél is beszerezheted őket. Ügyelj rá, hogy nagyok és egészségesek legyenek, ép tővel – ez lesz ugyanis, amit felhasználsz majd az újrahasznosításhoz. Fontos észben tartani, hogy ha magokat is szeretnél kinyerni újratermesztett répáidból, akkor örökségfajtákat kell használnod. Ha azonban csak a levelekre van szükséged, akkor gyakorlatilag bármilyen sárgarépa megfelel majd!

Imperator 58 – Az Imperator egy Amerikában díjat nyert fajta, ami tiszteletreméltó méretet kínál és sok levelet növeszt. Egy igazán megbízható sárgarépa.

Little Fingers – Ez az örökségfajta nem csak gyorsan nő, hanem leveleket is hamar hoz. Habár kisebb, mint az Imperator 58, és ritkásabb levélzettel is rendelkezik, előbb éri el szüretelési méretét.

Parisian Heirloom – Ez a sárgarépa méretében és formájában is inkább egy golflabdára hasonlít, mint egy hagyományos répára. Nagyobb felületének köszönhetően felső tövük több levelet is növeszt.

Solar Yellow – Egy hosszabb sárgarépa, aminek hosszú levelei is vannak.

A sárgarépa-levelek újratermesztésének módszerei

Ha sárgarépa-leveleket szeretnél újratermeszteni konyhai maradékaidból, akkor két módszer közül választhatsz: csinálhatod talajban vagy vízben. Ha a vizes módszert választod, akkor idővel talajba is átültetheted répáidat, miután elkezdtek új gyökereket növeszteni.

Sárgarépa-levelek újratermesztése vízben

Először is válassz egy tartót. Egy sekély tál vagy csészealj ideális erre a célra. Ha egyszerre több sárgarépát szeretnél használni, akkor értelemszerűen egy nagyobb tárolóra lesz szükséged – például egy üvegtepsire. Ebbe folyamatosan belehelyezheted újonnan levágott répatöveidet Helyezd a tartóba a répatöveket. Amikor levágod ezeket sárgarépáidról, akkor hagyj legalább 1-1 hüvelyknyi sárga szárrészt és zöld levelet rajtuk.

Próbáld azonos méretűre vágni őket, hogy jól illeszkedjenek a tároló vízszintjéhez. Önts fel vízzel a tárolót úgy, hogy félig ellepje a sárgarépa-töveket. Ez után helyezd egy napos helyre, például az ablakpárkányra. Fontos, hogy minden nap cseréld a vizet a répatövek alatt! Óvatosan döntsd a sarkára a tárolót, öntsd ki belőle a vizet, és töltsd fel újra tisztával.

A répatövek nagyjából négy nap elteltével kis fehér gyökereket növesztenek majd, és a leveleik is elkezdenek visszanőni. 3-4 héten belül a levelek teljesen kifejlődnek (vagy hamarabb is, ha gyorsan termő fajtát használsz). A leveleket bármekkora méretükben lecsípheted a répákról. Ha szeretnéd később talajba ültetni őket, akkor várj 4 hetet, hogy leveleik teljesen kifejlődjenek. Nem ez az egyetlen módszer, a következő oldalon megismerhetitek a többit is, érdemes tehát lapozni egyet! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-16

Kezdő kertészeknek is - 3 zöldség, ami garantáltan sikerül

Kertészkedni szeretnél, de nem tudod, hol kezd? Fedezd fel a 3 ideális zöldséget kezdőknek! Gyorsan növőek, ízletesek és minimális erőfeszítéssel termeszthetők.

2024-04-16

Titkos trükk a hagyma örök életéhez: Soha többé nem kell magot venned!

Fedezd fel a titkos trükköt, amellyel örökké életben tarthatod a hagymát! Soha többé nem kell hagymát vásárolnod a boltban vagy magról újrakezdened a folyamatot!

2024-04-22

Közeleg a zöldbab ültetés ideje: Ezek a zöldbab ültetés lépése

Első kérdésként fel is merült bennem a kérdés? Vajon mikor kell ültetni a zöldbabot, aztán rögtön jöttek a továbbiak, hogyan kell ültetni a zöldbabot?

További cikkek ebben a témában
Érdekességek kert Kertészet Zöldség Zöldségtermesztés

Tovább a Lexikonhoz

beszárítási arány

a szárításra kerülő takarmánynak olyan mutatószáma, amelyet a szárított és a nedves... Tovább

fénygyapjú

a selyemre emlékeztető, élénk fényű, hosszú, durva (30—40 um vastagságú), jól... Tovább

Tovább a lexikonra