Idéntől megszűnt a szúnyogok elleni légi irtás!

Szélesi Ferenc - Főkertész

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Korábbi cikkünkben már sok mindent elmondtunk nektek a légi szúnyogírtásról, és annak veszélyeiről, most pedig arról adunk hírt, hogy megszületett az Európai Unió döntése, mely szerint ezentúl tilos lesz a levegőből való szúnyogírtás, nézzük a részleteket! 

#szavazas-98#    

A kémiai irtás korábbi szankciói

Már korábban is szankcionálták a légi irtást valamilyen szinten, Nyugat-Európában például csak abban az esetben lehet elvégezni a kémiai irtást, ha annak közegészségügyi oka van, mondjuk járványveszély miatt. Magyarországon ott tartunk, hogy a természetvédelmi területeken tiltott a kémiai védekezés, ezeken a helyeken ráadásul még a biológiai módszer alkalmazása is tiltva van. Viszont a természetvédelmi területek kivételével minden évben lepermetezik Magyarország egészét azzal az idegméreggel, ami a vizsgálatok szerint szinte semmit sem ér, ugyanis kiderült, hogy ott, ahol elvégezték a kémiai irtást, a szúnyogpopuláció visszatér, újra fejlődik. 

2020-tól mindenhol megszűnik a kémiai irtás

2020-tól az Európai Unió egész területén megszűnik a kifejlett szúnyogok ellen alkalmazható készítmények kijuttatásának lehetősége. Dr. Zöldi Viktor, a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársa már márciusban beszélt arról, hogy várhatóan 2020-tól nem lesz légi imágóirtásra engedélyezett szer, tehát lehetetlen lesz a kifejlett szúnyogok ellen védekezni a levegőből.

A légi irtásnak egyébként komoly környezetkárosító hatásai vannak, többek között károsan hat a méhekre, illetve az egyéb repülő rovarokra. Ráadásul nincs hatástartósága, ami annyit jelent, hogy az a rovar, ami belerepül a vegyszeres ködbe, elpusztul, de a növények alatt található rovarok ellen hatástalan a szer. Hosszútávon nemcsak a rovarokra gyakorol negatív hatást a légi permetezés, hanem a madarak világára is, mivel csökken a rovartáplálékok mennyisége/minősége, tehát a méreganyagokkal szennyezett rovarok károsan hatnak a legyeket, szúnyogokat, méheket elfogyasztó állatokra is.

Ez pedig odáig is vezetett, hogy a leginkább városban lakó, és szúnyogokkal táplálkozó molnárfecske hazai állománya több mint a felére csökkent az utóbbi 20 évben. A tökéletes megoldást a biológiai gyérítés lenne, amit Magyarországon még csak nagyon kevés helyen alkalmaznak. A módszerről a következő oldalon tudhattok meg többet, érdemes lapozni egyet! 

Forrás: Fotó: Pixabay


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

A legjobb dolog, ami történhet a paradicsommal: ültesd mellé ezeket!

A paradicsom mellé ültetett növények fontosabbak, mint gondolnánk: kertészünk tanácsait követve ültessük ezeket a növényeket a paradicsom mellé a bőséges termésért!

2024-04-29

Így készíts gumicukrot mézből, soha többé nem fogsz boltit venni

Fedezd fel, hogyan készíthetsz otthon egészséges és finom gumicukrot mézből, cukor helyett. Egy egyszerű recept, amivel búcsút inthetsz a bolti édességeknek!

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában
Állatok Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

kémiai kötés

a különböző atomok kapcsolódási módja. Az elsőrendű kötések, nagy energiájú, stabil... Tovább

oxigén-etilén forgalom a talajban

újabb kutatások szerint a —>talajélet egyik legfontosabb folyamata. Az anaerob viszonyok... Tovább

Tovább a lexikonra