Jó ötlet a növények éjszakai öntözése? Akár tönkre is teheted vele őket!

ZH

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Az öntözés az egyik legfontosabb feladat a növények gondozása során, hiszen a megfelelő vízellátás nélkül nem tudnak egészségesen növekedni és virágozni. De vajon tényleg helyes, ha az éjszaka folyamán locsoljuk őket?

Locsoljunk éjszaka vagy sem?

A növények locsolása elengedhetetlen feladat, ha szép és egészséges növényeket szeretnénk nevelni. Azonban van egy gyakori kérdés, hogy vajon jó ötlet-e éjszaka öntözni a növényeket. A válasz az, hogy ez a gyakorlat nem mindig ajánlott, sőt, akár tönkre is teheti a növényeket. Ebben a cikkben megvizsgáljuk az éjszakai öntözés előnyeit és hátrányait, valamint megadunk néhány hasznos iránymutatást a megfelelő öntözési időpont meghatározásához.

1.    A növények természetes ritmusai


A növényeknek is megvannak a saját természetes ritmusai, amelyek befolyásolják a vízfelvételt és a folyamatokat. Éjszaka a növények általában nyugalmi állapotban vannak, és a vízellátás is lelassul. Az éjszakai öntözés során a víz túlzottan hosszú ideig maradhat a növények gyökerein, ami nedves környezetet teremt, ideális a gombák és más betegségek kialakulásához.

2.    Párologtatás hiánya


Az éjszaka alacsonyabb a hőmérséklet és a páratartalom, ezért a növények kevésbé párologtatnak. Ez azt jelenti, hogy a föld felszíne lassabban szárad ki, és az öntözés utáni nedvesség hosszabb ideig megmaradhat a talajban. A túlzottan nedves talaj viszont káros lehet a növények gyökérzetére, mivel a levegőnek és a tápanyagoknak nem lesz megfelelő hozzáférése.

3.    Betegségek és penész kockázata

Az éjszakai öntözési gyakorlat hosszabb ideig tartó nedves környezetet teremt, amely ideális a betegségek, például a penész és a gomba kialakulásához. Ez különösen igaz, ha a növények leveleit is érinti a víz. Az éjszakai nedvesség hosszabb időn keresztül fennmaradva megnöveli a betegségek és fertőzések kockázatát, ami károsíthatja a növények egészségét és növekedését.

4.    Megfelelő öntözési időpontok


Ahhoz, hogy elkerüld a növények túlzott nedvesítését és a velük járó kockázatokat, javasolt reggel vagy kora délután öntözni. Ez a nap folyamán a melegebb időszakokhoz kötődik, amikor a növények jobban párologtatnak, és a talaj gyorsabban szárad. Így a növények számára elegendő időt biztosítasz a felszívott víz hasznosítására, miközben a talaj felszíne a nap folyamán megszáradhat.

5.    A növények vizsgálata


Mindig érdemes megfigyelni a növényeidet, hogy megtudd, mennyire szükségük van a vízre. Az elszáradt vagy lankadt levelek, valamint a száraz talaj jelezhetik, hogy a növényeknek szükségük van öntözésre. Az öntözési gyakoriság és mennyiség a növények fajtájától, méretétől és környezeti körülményektől függ, így fontos figyelemmel kísérni az egyedi igényeiket.

Az éjszakai öntözés hátrányai

Bár az éjszakai öntözésnek van néhány előnye, a túlzottan nedves talaj és a hosszabb ideig tartó nedves környezet potenciális kockázatokkal járhat a növények számára. Ahelyett, hogy éjszaka öntöznéd a növényeket, javasolt reggel vagy kora délután öntözni, amikor a növények jobban párologtatnak és a talaj gyorsabban szárad. Emellett figyeld a növények állapotát és szükségleteit, hogy meghatározd a megfelelő öntözési gyakoriságot és mennyiséget. Ez segít megőrizni a növények egészségét és megelőzi a betegségek kialakulását, biztosítva, hogy virágzó és gyönyörű növényeket élvezhess kertedben vagy otthonodban.

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Ásás mentes ágyások készítése egy kertész tanácsaival

Tanuld meg te is, hogyan kell ásás mentes ágyásokat készítened a kertben, minimális erőfeszítéssel, ráadásul még a bolygónak is jót teszel ezzel a munkával.

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

2024-05-06

Milyen virágokat érdemes elültetni még a nyár elején?

Érdekel, milyen virágokat lehet érdemes elültetni a nyár elején, amik gyorsan nőnek, és bírják ezeket a melegebb körülményeket? Mutatunk néhány csodás virágot!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

További cikkek ebben a témában
dísznövény Érdekességek Gyeptermesztés Házi kert kert Kertészet kertfenntartás növény Növénytermesztés Növényvédelem Talajművelés virág virágtermesztés Zöldség Zöldségtermesztés

Tovább a Lexikonhoz

49/2006. (VI. 28.) FVM rendelet

a tojótyúktartó telepek nyilvántartásba vételének szabályairól szóló 74/2003. (VII. 1.)... Tovább

elsődleges (primer) kultúrnövény

az ember által a vadon termő növények közül kiválasztott és termesztett növény (pl. búza,... Tovább

Tovább a lexikonra