Mentsd meg az idei diótermést! Terjed a gyilkos kór!

ZH

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A dió zöld burkán barnás, fekete foltok jelentek meg? Az nem jelent sok jót! Mi a felelős a tömeges diótermés pusztulásért? Hogyan menthetjük meg a diótermést, hogy ősszel legyen mit betakarítani?

Így védd meg a diót a betegségektől

Régebben minden kertben találkozhattunk legalább egy diófával, amik több száz évig is eléltek. Különösebb metszést és gondozást sem igényelt, így is rengeteg termést hozott, és más fáktól is távol tartotta a kórokozókat. Ma már viszont félthetjük a diótermésünket, és védekezés nélkül kizárt, hogy egészséges termést hozzon. De mi okozza a dió betegségét?


A dió baktériumos betegsége

A dió baktériumos betegségét, azaz a Xanthomonas arboricola pv. juglandis a megbarnult, befeketedett termésburok jellemzi, amit nagyvonalakban a klímaváltozásnak köszönhetünk, hiszen egyre több betegséget és kártevőt ösztönöz a dió megtámadására. A dió legnagyobb ellenségévé a nyugati dióburok-fúrólégy vált, ami ellen egyre nehezebb védekezni egy házikertben.

 A nyugati dióburok-fúrólégy a dió zöld burkát támadja meg, és lárváit elhelyezi a burokban, amelyek szétrágják azt. Ennek köszönhető a héj bebarnulása, rohadása, és rászáradása a dióra. Ebből kifolyólag a dióbél összezsugorodik. Bármilyen diófélét megtámad és nincs olyan dióféle, ami ellenálló lenne vele szemben, de hogyan vehetjük fel a harcot ellene?


Védekezés a dióburok-fúrólégy ellen

Először is a védekezés függ a kert méretétől, hogy egy kisebb házikertről van-e szó, vagy egy nagyobb gazdaságról, valamint tisztában kell lenni a légy életciklusával is. A legyek egy nemzedéke a talajban telel át báb formájában, majd július elejétől szeptember közepéig rajzanak, amikor a kikelt legyek megtermékenyítik egymást. Ezután a dióburokba helyezik a petéiket, amiből ki kel a légy lárva és megeszi a dióburkot, és ahol befúrják magukat ott ráadásul még gombás fertőzések is megjelenhetnek. A lárva miután kikelt, lehullik a földre és ott elássák magukat, majd kezdődik elölről a folyamat.

Kiskertben az egyik legjobb praktika, ha egy nejlonfóliát helyezünk a fa alá, de használhatunk vastag mulcs réteget is, amit folyamatosan cserélni kell, a használtat pedig meg kell semmisíteni. De ez persze nem 100%-os védekezés, hiszen a szomszédból is bármikor átrepülhet a légy.

Egy másik jó megoldás lehet, ha lepermetezzük a fát kontakt és felszívódó rovarölő vegyszerrel. Kontakt szerek közül használhatunk erre a célra piretroidokat, a felszívódó szerek közül pedig a legalkalmasabb a chloronicotinil csoportból acetamiprid hatóanyag tartalmú vegyszerek.

A zöld diót azonban, ha már lepermeteztük a fát, véletlenül se használjuk, eszünkbe ne jusson befőttet, likőrt készíteni belőle! 
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Ásás mentes ágyások készítése egy kertész tanácsaival

Tanuld meg te is, hogyan kell ásás mentes ágyásokat készítened a kertben, minimális erőfeszítéssel, ráadásul még a bolygónak is jót teszel ezzel a munkával.

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

További cikkek ebben a témában
gyümölcs gyümölcstermesztés Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés permetezés

Tovább a Lexikonhoz

éhfinom gyapjú

hiányos takarmányozás hatására természetes körülmények között is kialakuló, régen... Tovább

imola (Centaurea)

a fészkesek családjának csövesvirágúak alcsaládjába tartozó nemzetség. Évelő, elágazó... Tovább

Tovább a lexikonra