Mivel töltsük fel a nagyobb cserepek alját? Így spórolhatsz a virágfölddel!

VN

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A virágföld nem olcsó, így akár egy nagy cserepet használunk egy kisebb növényhez, akár egy nagy fához, a legtöbb esetben nem kell az egész edényt földdel feltölteni, amennyiben trükköset vagyunk, és az alábbi praktikákat alkalmazzuk. Mutatjuk milyen anyagokkal, módszerekkel töltheted fel a nagyobb cserepeket, ha spórolni szeretnél a virágfölddel! Az cseréptöltés nagyszerű lehetőséget kínálnak a biológiailag nem lebomló hulladékok, például a műanyagok újrahasznosítására is.

Tehát mivel töltsük fel a cserepet?

Először vizsgáld meg a növényt, vagy kérdezd meg a helyi kertészeti központot, hogy milyen mélységre van szüksége a növénynek vagy a fának, ez ugyanis az egyik legfontosabb információ most ennek a trükknek a szempontjából. Így képet kaphatunk arról, hogy mennyi virágföldre lesz szükségünk, és mennyi töltőanyagra e felett. Tudjuk, hogy mindenképpen spórolni akarsz, de a virágföldön minőségügyi szempontokból nem érdemes, mindenképpen jó minőségű virágföldet használj, és ne kerti talajt, mivel a külső talaj szennyeződhet gyomokkal és egyéb anyagokkal, amelyek nem segítik a növényt. ha kiderült mennyi virágföld kell, és ezenfelül mennyi hely van még a cserépben, akkor tudjuk, mennyi egyéb töltőanyag kell, és ez alapján tudunk kalkulálni, hogy milyen töltőanyag alkalmas a célra.

Könnyű töltőanyag edényekhez

Ha nagy csereped agyagból vagy más nehéz anyagból készült, akkor valószínűleg könnyebb töltőanyagot szeretnél választani. Ha a cserepet állandóbb helyre helyezed, ez nem feltétlenül fontos szempont, de ha viszonylag sokszor kerül sor pakolgatásra, akkor ezt is át kell gondolni. A könnyű töltőanyag a nagy, könnyű cserepekhez is jó, amelyeket időnként érdemes áthelyezni bizonyos szempontok miatt, vagy a körülmények váltakozása következtében.

Könnyű cseréptöltő anyagok:

  • Műanyagok újrahasznosítása
    • Műanyag vizes/üdítős palackok
    • Műanyag tejeskannák
    • Csomagolóanyagok újrafelhasználása
    • Földimogyoró borítása
    • Fel nem használt műanyag edények fejjel lefelé
  • Természetes anyagok
    • Faforgács, fenyőtoboz, levelek és gallyak (Ezek az anyagok idővel lebomlanak, de jól használhatók a szezonális növények ültetéséhez.)
    • Újrahasznosított karton, újság (Szintén csak rövid távú használatra alkalmas.)

Nehéz töltőanyag cserepekbe

Van néhány oka annak, hogy érdemes nagyobb cserepeket nehezebb töltőanyaggal megtölteni. Lehet, hogy van egy magas, könnyű csereped, amelyről biztos szeretnél lenni, hogy stabilabb, különösen akkor, ha mondjuk egy magas fához használod. Lehet, hogy a cserép nyilvános helyen lesz, mondjuk a lépcsőházban, vagy a kapu előtt valahol, ahol hozzáütközhetnek vagy ellophatják. A nehéz anyagok állandóbb telepítésekhez is használhatók. Minden esetben ügyelj arra, hogy a töltőanyagok elég szilárdak legyenek, hogy a talaj hozzáadásakor ne mozduljon el. Az is jó ötlet, hogy a töltőanyag tetejére egy darab tereprendezési szövetet helyezünk, nehogy túl sok talaj hulljon a repedéseken keresztül. Mutatjuk ebben az esetben milyen anyagokat érdemes használni a cserép megtöltéséhez:

Lehetőségek nehéz edénytöltőkhöz

  • Törött kerámiadarabok, tégla stb.
  • Nagy sziklák
  • Fa rönkök
     

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-21

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

A lilaakác (Wisteria sinensis) metszése két fő időszakban történik az év folyamán, hogy segítsd a növényt a virágok és a növekedés optimális kifejlesztésében.

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

2024-04-09

Ezeket a szobanövényeidet kell most kivinned

Itt a tavasz, a jó idő, az idő, amikor a természet is életre kell. Itt az ideje, hogy szobanövényeidet is kividd a napsütésre. Ezeket a szobanövényeket vidd ki!

További cikkek ebben a témában
Házi kert növény Növénytermesztés Növényvédelem virág virágtermesztés

Tovább a Lexikonhoz

kapásnövény

azoknak a növényeknek (pl. kukorica, burgonya, répa, magkender) hagyományos elnevezése,... Tovább

ujraképződés (regeneráció)

az elpusztult v. —>sérülés következtében elvesztett sejteknek, szöveteknek az eredetivel... Tovább

Tovább a lexikonra