A békalencse a tojást és a tejet is helyettesítheti – Így termeszd saját kezűleg!

Szélesi Ferenc

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Aki foglalkozik állattenyésztéssel, vagy szimplán csak tart néhány haszonállatot is a portán, az tudja, hogy ezeket a jószágokat etetni nem éppen olcsó mulatság. Szerencsére számos „önellátó” megoldást alkalmazhatsz, amelyekkel nem csak sokat spórolhatsz, de tápláló takarmányt is biztosíthatsz állataid számára. Jól hangzik? Akkor olvass tovább, és nézd meg, hogy hogyan termeszthetsz te is békalencsét és vízililiomot olcsó takarmány gyanánt!

Miért éppen békalencse és vízijácint?

A békalencseformák (Lemnoideae) és a közönséges vízijácint (Eichhornia crassipes) víztartalma is 95% körül mozog, hasonlóképpen a búzafűhöz, amit szintén talaj nélkül, vízben termesztenek takarmányként. Míg sok más magas víztartalmú növényeknek (pl. görögdinnye vagy káposzta) hónapokra van szükségük, hogy teljes méretűre nőjenek, addig a békalencsék és a vízijácint néhány nap alatt is képesek méretük kétszeresére megnőni.

Sok helyen ezért lepik el olyan könnyedén az állóvizeket, különösen ahol sok nitrogénhez juthatnak. Fontos észben tartani, hogy magas víztartalmuk miatt ezek a növények rendkívül laktatók az állatok számára. A legtöbb állat előbb jóllakik velük, minthogy kellő mennyiségű tápanyagot vinne be a szervezetébe. Éppen ezért, ha elsődleges takarmányként szeretnéd használni a békalencsét vagy a vízijácintot, akkor ki kell szárítanod őket.

Kiszárítva hasonló fehérjetartalmat kínálnak, mint a szójababok (vagy még azoknál is többet). Persze ez több munkát és időt igényel majd részedről. Egy másik megoldás kiegészítő takarmányként adagolni ezeket a növényeket állataidnak frissen, szárítás nélkül, ami kevésbé időigényes, mégis némi plusz tápanyagot biztosít számukra. Bárhogy is döntesz, íme minden, amit a békalencse és a vízijácint termesztéséről tudnod kell!

Előkészületek, tudnivalók

Ahhoz, hogy békalencsét és/vagy vízijácintot termessz házilag, csupán néhány alapvető eszközre lesz szükséged. Kelleni fog néhány víztároló, valamilyen természetes tápanyagforrás (állati trágya, kacsás tó vize, stb.), víz, a szüreteléshez szükséges szerszámok és persze néhány békalencse és vízijácint, amelyekkel beindíthatod a termesztést. A „víztárolót” nem érdemes ennél konkrétabban megszabni, hiszen ezeket a növényeket nem igazán érdekli, hogy mibe öntöd a vizet, amiben eléldegélnek majd.

Egyedül arra kell figyelned, hogy tiszta, fertőtlenített víztárolókat használj. Persze van néhány fontos szempont, amiket érdemes észben tartani a lehető legjobb eredmények érdekében. Például az, hogy mivel ezek a növények a víz felszínén élnek, olyan víztárolót érdemes választani, ami nagy vízfelületet képes biztosítani számukra. A következő oldalon folytatom! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-22

Ezzel az egyszerű trükkel megduplázhatod a bazsalikom termésedet

Duplázd meg te is a bazsalikom termésedet, ráadásul egy nagyon egyszerű trükkel, ami valóban segít, hogy még több, ízletes bazsalikom termésed legyen neked is!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-22

Sárgul a leander levele? Egyszerűen kezelheted, ha időben elkezded

Mit csinálj, ha sárgul a leander levele? Ezek a szekértői tanácsok segítenek pikk-pakk rendbe szedni ezt a csodaszép virágot. Mutatjuk mit alkalmazz azonnal!

2024-04-21

Meg kell metszeni elvirágzás után az orgonát, hogyan?

Általában a legtöbb orgona májusban vagy június elején virágzik, így a metszést közvetlenül a virágzás befejeződése után, idén azonban korábban virágzott!

További cikkek ebben a témában
dísznövény Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

Gyomirtó Racer

Széles hatásspektrumú gyomirtó szer kétszikűek ellen, jelentős mellékhatással a fűféle... Tovább

bioszintézis

az élő szervezetekben előf. vegyületek (pl. fehérjék, szénhidrátok, zsírok) előállítása... Tovább

Tovább a lexikonra