3 tipp a gyommentes kertért

FO, NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A gyomokat nem igazán szeretjük a kertünkben, hiszen folyamatosan elszívják a tápanyagot a növényeink elől, élőhelyeket hódítanak el tőlük, és belepik a konyhakerteinket, díszkerteinket. De szerencsére nem olyan nehéz megszabadítani tőle a kertet, mint azt elsőre gondolnánk, ehhez mutatunk neked rögtön 3 trükköt!

Gondolom nem csak én vagyok olyan „szerencsés”, hogy állandóan küzdenem kell a gyomokkal. Mindenhol ott vannak, ahol nem kéne, és rengeteg időm és energiám megy el azzal, hogy megpróbálok újra és újra megszabadulni tőle. Egész napok mennek el gazolással, és utána napokig rá se tudok nézni a kertre, hogy dolgozzak valamit, mert az összes kedvem elmegy. De idén kaptam 3 szuper tanácsot, ami betarthatónak tűnik, és végre nem kell egész napokat gazolással tölteni! Most elárulom neked is ezeket!

Első tipp

Először is elárulok valamit, amit mindenki rosszul csinál: a sorközök kapálását! Ha a sorközöket kapálod, a talajba bekerülnek a talajfelszínen maradt gyommagvak, és ezáltal folyamatosan visszagyomosítod a kertedet. Tehát először is az ágyások közötti utak kapálását hagyd abba, illetve azokkal a területtekkel se foglalkozz, ahol nem végzel termesztést. Persze a durva gyomokat kihúzhatod, sőt, húzd is ki, főleg ha „bántja a szemedet”, hogy ott van. De a legjobb, ha minden olyan helyet, amit nem művelsz, azt mulcsozol. A mulcs anyaga lehet száraz avar, szalma vagy forgács, ami éppen kéznél van, és amit a legesztétikusabbnak gondolsz. Ezt a takarást évente, de legkésőbb kétévente érdemes megújítani. Hidd el, hogy így rengeteg időt és energiát spórolsz majd meg most, hogy a sorok felesleges gyomtalanítása végre elmarad.

Második tipp

A következő tipp szorosan kapcsolódik az első ötlethez. Itt azt mondták, hogy ne csak a sorközöket takarjam le, hanem a termesztő felületet is érdemes mulccsal befedni. Mulcsozhatunk a szezon alatt vagy a szezon után is.

Ha a betakarítás után csupaszon hagyjuk a területet, akkor egyszerűen meleg ágyat biztosítunk a gyomoknak ahhoz, hogy jövőre szépen majd elfoglalják a kertünket! A talajtakaró növényekkel viszont nem csak azt akadályozhatjuk meg, hogy a következő tavasszal felverje a gyom a kertet, hanem tápanyag utánpótlásnak sem utolsó. Az ilyen növények magjaival vessük be megüresedett ágyásokat, hogy kertünk talaját a legegyszerűbb módon szupertalajjá alakítsuk. Ezeket a takarónövényeket szerencsére nagyon könnyű elvetni, nevelni, és egyszerű őket a tavaszi talajba bedolgozni is. Az a lényeg, hogy ősszel vessük, és legyen ideje kicsírázni, betölteni a sorokat zöld tömeggel. Egészen az első komolyabb fagyokig nőni fognak szépen, majd amikor beáll a kemény tél elhalnak, visszafagynak. Viszont ilyenkor is befedik a talajt barna, növényi maradványaikkal. Ilyen talajtakaró növénynek jó például a mustár, a repce, vagy a vöröshere. A tavasz eljövetelével újra felélednek, és megint folytatják a növekedést. A tavaszi ültetés előtt pedig nincs más dolgunk, mint mielőtt az ágyást újra használatba vennénk, forgassuk be a növényeket a talajba.

Harmadik tipp

Az utolsó jó tanács amit kaptam, az igazából a lustaságomra vonatkozott, de nagy igazság van benne. Inkább naponta tíz percet töltsünk el gyomlálással, mint hogy hetente gyomláljunk órákat. Minél több idő telik el ugyanis két gyomlálás között, az elvégzendő munka is annyiszor lesz több. Lehet, hogy, ha összeadod a gyomlálással eltöltött időt, akkor a napi gyomlálással eltöltött idő végső soron megegyezik majd a heti egyszeri gyomlálásra fordított idővel, de naponta mégis jóval kevesebb ráfordítást igényel, és valószínűleg hatékonyabb is. Tehát ne egy szuszra gyomláljuk ki az egész kertet, kertészkedjünk naponta, és kezdjük el használni a mulcsot!
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

További cikkek ebben a témában
Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem Talajművelés

Tovább a Lexikonhoz

halogénsav-származék, savamid és anilid hatóanyagú gyomirtó szerek

a klortál-metil a magról kelő egy- és kétszikű gyomok ellen hatásos hagymában,... Tovább

Kunszentmártoni Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Kunszentmárton Kerületi ház u. 6. 5440 Magyarország ... Tovább

Tovább a lexikonra