Mi emberek mindenben keressük a legeket, a legszebbet, a legokosabbat, a legérdekesebbet, a legrosszabbat. Nem teszünk kivételt az állatokkal sem. Vizsgáljuk őket minden szempontból: keressük a leggyorsabbat, a legkifinomultabb érzékszervvel rendelkezőt, a legnagyobb méretűt. Ha érdekel, hogy kik az állatvilág legnagyobbjai és legkisebbjei, akkor ne hagyd ki ezt a cikket!
A bálnacápa a legnagyobb halfaj ma a világon. Ez a halfaj a Fülöp szigeteknél található, más néven cetcápának is szokták hívni. Méretüket tekintve átlagosan 6 méteresre nőnek meg, de akad olyan példány is, amely 18 méterre is megnőhet. Manapság igazi turisztikai attrakciónak számítanak.
A jelenleg ismert legkisebb halfaj a Photocorynus spiniceps faj, vagy más néven a horgászhal. Nevét a fején lévő világító képletről kapta, mellyel magához vonzza a zsákmányt. A „leg”-ek vesenyében ezt a megtisztelő címet ugyan nem az egész faj, csupán a hím kapta, a maga 6,2 – 7,4 milliméterével. A nőstény hozzá képest valamivel nagyobb, 46 milliméter.
A nagy anakonda nem is is feltétlenül hosszával, hanem sokkal inkább eszméletlen súlyával nyerte el ezt az állati rekordot. Az ázsiai kockás piton ugyan nagyobbra nőhet nála, de nem éri el az anakonda hatalmas, akár 250 kilogrammos súlyát. Élete során elérheti a 7-10 méter is. Lassú folyókban, állóvizekben vagy azok közvetlen környezetében él. A kifejlett anakondák képesek egy nyulat, vagy akár egy kajmánt (hüllők osztályába, a krokodilok rendjébe, az aligátorfélék családjába tartozó faj) is elejteni.
A legnagyobb madárnak járó megtisztelő cím a struccnak jár, hiszen hossza 2 méter, míg a marmagassága elérheti a 2,5 métert és egy kifejlett hím akár 150 kilogrammot is nyomhat. A tojó ennél valamivel könnyebb, átlagosan 100 kilogramm. Ezek a madarak repülni ugyan nem tudnak, de futni annál inkább, elérhetik a 72 km/h sebességet is, ami nem kis teljesítmény. A struccok hatalmas tojást raknak. Összehasonlításként: egyetlen strucctojás 18 tyúktojásnak felel meg.
A legkisebbnek titulált madár a méhkolibri, a mindössze 6 centiméteres testméretével. Általában kisebb rovarokkal és nektárral táplálkozik, testsúlya 1,6-2 gramm. Nevét onnan kapta, hogy repülés közben a méhekre emlékeztető hangot ad ki, amelyet szárnyaival idéz elő, hiszen másodpercenként 30-80 szárnycsapást végez.
A legkisebb kígyó mindössze 10 centiméter, Leptotyphlops carlae néven regisztrált kígyóra egy szikla alatt találtak rá, Barbados szigetén. A nőstény kígyó –társaikhoz képest meglepő módon- csupán egyetlen, de testméretéhez képest hatalmas tojást rak. A felfedezett kígyófaj annyira ritka, hogy védelem nélkül kihalhat.