Tudj meg mindent a szőlő metszéséről (Példa)

hirdetes

A szőlő első 3 éve – Metsszünk okosan (Példa)

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A szőlő metszése - Szakértői tanácsok a szőlő metszéséhez (Példa)

A szőlő szakszerű metszése

Odafigyelés nélkül, ha csak hagynánk szabadon nőni a szőlőt, akkor könnyen lehet, hogy csak valahol nagyon magasan, méterekkel a föld fölött kezdene el oldalhajtásokat hozni, amik a termést is adják majd. Gondozás nélkül, csak úgy vadon így viselkedik a szőlő, mi pedig ezért befolyásoljuk metszéssel a tőkék növekedési irányát; ez az úgynevezett alakító metszés. 

Az első néhány év során nem szabad hagyni, hogy a venyige gyümölcsöt teremjen. Sokkal fontosabb ebben az időszakban, hogy erőforrásait és nyersanyagait a gyökérrendszer megerősítésére használja fel, hogy később képes legyen megtartani a gyümölcsök plusz súlyát. A metszés nagyon fontos része a szőlők gondozásának. Az indák megfelelő karbantartás nélkül kedvükre terjeszkednek, ráadásul a vesszők csak egyszer teremnek szőlőt.

hirdetes

Minden évben, nyugalmi állapotukban (március vagy április) ajánlott megmetszeni a szőlőket, mielőtt a rügyek duzzadni kezdenének és szemmel láthatóak a téli hideg által okozott károk. Ne félj lemetszeni az előző éves növekedés 90%-át. Ez jobb minőségű terméshez vezet majd. Minél többet metszel, annál több termésre számíthatsz. 

A szőlő metszése az első évben

Az első évben a cél a stabil törzs kinevelése. Emiatt maximum három hajtást érdemes meghagyni, ami fölfelé fog növekedni, de a hónaljhajtásokat rendszeresen távolítsuk el - ugyanúgy, mint a paradicsom esetében, ezeket is tördeljük ki. A szőlészek ezt a gyakorlatot hívják hónaljazásnak. Az egésznek a célja és értelme, hogy a szőlő minden energiáját a főszár, vagyis a későbbi törzs nevelésére tudja összpontosítani, és ne vesztegessen értékes energiákat fölöslegesen.

hirdetes

Az első télen a fiatal szőlőtőkéket védeni kell a fagytól, mivel ebben az időszakban még sokkal érzékenyebbek. Ősszel, a fagyok előtt ezért a tövek köré rakjunk földhalmokat, egészen addig, amíg be nem fedi a törzs alsó részét egészen az oltási helyig. Ez azért is fontos, mert ha a feljebb lévő rügyek mégis elfagynának, akkor a védett részekről új rügyek pattanhatnak meg tavasszal. A következő oldalon elmondom a többi év munkafolyamatait is, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

zöld rozsnok (Bromus unioloides [Willd.] Humb. et Kunth.)

a ->pázsitfüvek családjához tartozó, szétterülően bokros, bojtos gyökerű, évelő aljfű... Tovább

ebszékfű (Matricaria maritima ssp. inodora L.)

a fészkesek családjának csövesvirágúak alcsaládjába tartozó, egy-, ritkábban kétéves v.... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés