81/2006. (XI. 24.) FVM rendelet
a Magyar Méhészeti Nemzeti Program alapján 2006/2007. évi végrehajtási idõszakban nyújtható méhészeti támogatások igénybevételének részletes szabályairól
A mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl és az ezzel összefüggõ törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 45. §-a (2) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következõket rendelem el:
A rendelet hatálya
1. § A rendelet hatálya a Magyar Méhészeti Nemzeti Program alapján a központi költségvetés, valamint az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 152/2004. (X. 18.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdésében meghatározott célok megvalósításával összefüggõ egyes támogatások igénybevételével kapcsolatos eljárásra terjed ki.
A támogatás célja
2. § A támogatás célja a méhészeti tevékenység hatékonyságának növelése.
A támogatás forrása és jogcímei
3. § (1) A támogatás forrását az R. 3. §-ának (1) bekezdése határozza meg.
(2) Támogatás vehetõ igénybe az alábbi jogcímekre:
a) az R. 1. § (1) bekezdésének a) pontja alapján:
aa) méhészeti képzés országos koordinálásához és méhegészségügyi ismeretek gyûjtéséhez és terjesztéséhez
ab) regionális rendezvények, kongresszusok szervezéséhez, részvételéhez, nemzetközi rendezvényen való részvételhez és elméleti ismeretterjesztéshez,
ac) szaktanácsadó-hálózat kialakításához és mûködtetéséhez,
ad) bemutató méhészetek látogatásához;
b) az R. 1. § (1) bekezdésének b) pontja alapján:
ba) varroa atka elleni gyógyszeres védekezéshez,
bb) varroa atka elleni alternatív védekezéshez és a kapcsolódó ellenõrzõ rendszer mûködtetéséhez;
c) az R. 1. § (1) bekezdésének c) pontja alapján:
ca) kaptárak, méhészeti felszerelések azonosítási rendszerének kialakításához,
cb) vándoroltatáshoz szükséges új eszközök beszerzéséhez;
d) az R. 1. § (1) bekezdésének d) pontja alapján a méz fizikai-kémiai tulajdonságainak elemzéséhez;
e) az R. 1. § (1) bekezdésének e) pontja alapján a méhcsaládok számának szinten tartásához.
A támogatás igénybevételének egységes feltételei
4. § (1) Támogatási kérelem jogcímenként külön nyújtható be.
(2) A Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) az e rendelet kihirdetését követõ tizenöt napon belül közleményben jelenteti meg a támogatási kérelem formanyomtatványait, valamint az elszámolás részleteit.
(3) A támogatási kérelmeket az igénylésre vonatkozó formanyomtatványok közzétételét követõen folyamatosan, postai úton vagy személyesen lehet benyújtani. A támogatási kérelem benyújtásának határideje - az adott jogcímre vonatkozó eltérõ rendelkezés hiányában - az adott gazdasági év szeptember 5-e, a 3. § (2) bekezdésének aa) pontja és a 3. § (2) bekezdésének ac) pontja szerinti támogatások esetében szeptember 15-e, a hiánypótlások végsõ benyújtási határideje az adott gazdasági év október 1-je.
(4) Az MVH a támogatási kérelmeket - az adott jogcímre vonatkozó eltérõ rendelkezés hiányában - azok benyújtási sorrendje szerint bírálja el.
(5) Amennyiben a kérelem hiányos, az MVH a kérelmezõt egy alkalommal hiánypótlásra szólítja fel. A hiánypótlás nem megfelelõ, vagy a megadott határidõn túli teljesítése esetén az MVH a kérelemrõl a rendelkezésére álló adatok alapján dönt, az eljárást megszünteti vagy a kérelmet elutasítja. A hiányos kérelem az elbírálási sorrendben a hiánypótlás teljesítésének idõpontja alapján vehetõ figyelembe.
(6) A (4) bekezdés szerinti eltérõ rendelkezés hiányában az adott jogcímre meghatározott támogatási keret kimerülése esetén az MVH a kereten felüli támogatási kérelmeket érdemi vizsgálat nélkül elutasítja. A (4) bekezdés szerinti eltérõ rendelkezés alapján a benyújtási határidõ leteltét követõen kerülnek a kérelmek elbírálásra, amennyiben a jogos kérelmek által igényelt támogatás meghaladja az adott jogcímre vonatkozó keretösszeget, úgy az egyes jogos kérelmek támogatását arányosan csökkenteni kell.
(7) A támogatásra való jogosultság mértékét alátámasztó számlák és egyéb bizonylatok abban az esetben támogathatóak, amennyiben azok dátuma a 2006. szeptember 1. és 2007. augusztus 31. közötti idõszakra esik. Támogatás folyósítására csak a pénzügyileg teljesített számla esetében kerülhet sor.
(8) A támogatás alapja - a (10) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - a kiegyenlített, általános forgalmi adó nélküli költségek összege.
(9) A támogatás kifizetése forintban történik, amely euróban meghatározott támogatási igény esetén az R. 10. § (2) bekezdése szerinti átváltási árfolyam, valamint a támogatás euróban meghatározott összegének szorzata.
(10) Ha a kérelmezõ:
a) az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: ÁFA tv.) értelmében áfa-visszatérítésre nem jogosult, akkor a támogatás számításának alapja a támogatás alapját képezõ számla áfát tartalmazó bruttó összköltsége;
b) az ÁFA tv. 38. §-ának (1) és (4) bekezdései értelmében az adott intézkedéssel kapcsolatban részleges áfa-visszatérítésre jogosult, akkor a támogatási hányadra esõ, az ÁFA tv. arányosításra vonatkozó elõírásai szerint le nem vonható áfa összegével megnõ a támogatási alapként elszámolható költségek összege;
c) nem alanya az ÁFA tv.-nek, de alanya az egyszerûsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvénynek, akkor a támogatás számításának alapja az adott támogatási intézkedéshez kapcsolódó elszámolható számlák áfát tartalmazó bruttó összköltsége.
A méhészeti képzés országos koordinálásának, méhegészségügyi ismeretek gyûjtésének és terjesztésének támogatása
5. § (1) A 3. § (2) bekezdés a) pontjának aa) alpontja szerinti támogatás a Magyar Méhészeti Nemzeti Program (a továbbiakban: Méhészeti Program) képzési feladatainak koordinálása érdekében megfelelõ személyi és tárgyi feltételek biztosítására, és a koordinálás mûködtetésére, valamint méhegészségügyi ismeretek gyûjtésére és terjesztésére vehetõ igénybe. Támogatás kizárólag a koordinátori tevékenységet végzõ személy alkalmazásával összefüggõ költségekre, irodabérletre, irodaszerekre, honlap fenntartására és frissítésére, szakmai lapok, tanulmányok, statisztikák, méhegészségügyi szakirodalom beszerzésére, fordíttatására, szakmai információk közzétételére vehetõ igénybe. A támogatás kerete a 2006/2007. évi végrehajtási idõszakra 80 000 euró.
(2) A támogatás igénybevételére az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (a továbbiakban: OMME) jogosult.
(3) Az országos koordinálás támogatása havi tételes elszámolással igényelhetõ. A figyelembe vehetõ összeghatárok:
a) a koordinátori tevékenységet végzõ személy alkalmazásával összefüggõ közvetlen költségek (munkabér és közterhei) legfeljebb 600 000 forint/hó;
b) a koordinátori tevékenységet végzõ személy munkába járási költség hozzájárulása külön jogszabály szerinti jogosultság és elszámolás alapján legfeljebb 25 000 forint/hó;
c) a feladat végrehajtásához kapcsolódó utazási költségek (amortizáció, üzemanyagköltség) legfeljebb 50 000 forint/hó;
d) irodaszerek költségei legfeljebb 10 000 forint/hó;
e) irodabérlet és a fenntartáshoz kapcsolódó költségek legfeljebb 200 000 forint/hó;
f) honlap fenntartás és frissítés legfeljebb 50 000 forint/hó;
g) telefon és internet költségekre legfeljebb 30 000 forint/hó;
h) vírusirtó szoftver legfeljebb 15 000 Ft/év, elektronikus jogszabály-nyilvántartási rendszer beszerzése legfeljebb 100 000 Ft/év.
(4) A kérelemhez csatolni kell:
a) az elsõ igénylés, illetve a koordinátor személyének változása alkalmával a munkaszerzõdés másolati példányát;
b) az országos koordináció mûködtetéséhez, honlap fenntartásához, szakmai lapok, tanulmányok, statisztikák beszerzéséhez, méhegészségügyi szakirodalom beszerzéséhez, fordíttatásához, szakmai információk közzétételéhez kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatok (számlák, kifizetést igazoló bizonylatok, bérelszámoló lap) másolati példányait;
c) a koordinálással kapcsolatos tevékenységrõl szóló havi jelentést.
(5) Nem igényelhetõ támogatás olyan szakmai lapok, tanulmányok, statisztikák, méhegészségügyi szakirodalom beszerzésére, fordíttatására, amelyet
a) a méhészeti képzés koordinátora, illetve a szaktanácsadók készítettek;
b) az OMME nem tett közzé legalább a szaktanácsadók, a tagszervezetek, illetve az OMME által elfogadott bemutató méhészetek körében.
Regionális rendezvények, kongresszusok szervezésének és részvételének, nemzetközi rendezvényen való részvételnek, elméleti ismeretterjesztésnek a támogatása
6. § (1) A 3. § (2) bekezdés a) pontjának ab) alpontja szerinti támogatás olyan, legalább húsz fõ részvételével megtartott regionális rendezvények megszervezéséhez vehetõ igénybe, amelyeken a szakmai ismeretek és új információk átadásán kívül méhészeti eszközök is bemutatásra kerülnek, illetve nemzetközi rendezvényeken való részvételhez, kiállítás szervezéséhez, továbbá elméleti ismeretterjesztéshez. A támogatás kerete a 2006/2007. évi végrehajtási idõszakra legfeljebb 160 000 euró.
(2) A támogatás igénybevételére az adott program, illetve oktatás költségviselõ szervezõje, nemzetközi rendezvényen való részvétel, kiállítás szervezés, valamint a szaktanácsadó-hálózat ismeretbõvítése esetén az OMME jogosult.
(3) A támogatási kérelem a végrehajtási idõszak alatt több alkalommal, de adott rendezvény esetében csak egyszer nyújtható be, kivéve, ha a rendezvény idõtartama a végrehajtási idõszakon túlnyúlik, úgy a rendezvény iránti kérelem adott végrehajtási idõszakra vonatkozó részét még a benyújtási határidõ figyelembevételével be kell nyújtani.
(4) A rendezvény, illetve oktatás költségviselõ szervezõje, nemzetközi rendezvényen való részvétel, kiállítás esetén az OMME köteles a program, illetve oktatás idõpontjáról, idõtartamáról, valamint annak helyszínérõl az MVH-t elõzetesen értesíteni. Az értesítést az MVH által közzétett nyomtatványon személyesen vagy faxon kell legkésõbb a program, illetve oktatás idõpontját megelõzõ ötödik munkanapig beérkezõen benyújtani.
(5) Az (1) bekezdés szerinti regionális rendezvény, elméleti ismeretterjesztés támogatásához elszámolható költségek a tárgyi eszközök, valamint az épülethelyiség bérlése (SZJ 70.20.1), a szolgáltatási költségek, a hirdetés- és reklámköltségek, valamint a rendezvényhez szükséges tárgyi eszközök szállítási költségei, valamint az alábbi költségek:
a) elõadói díjak legfeljebb 30 000 forint/alkalom, megbízás esetén a közterhekkel növelt összege, külföldi elõadó esetén legfeljebb 100 000 forint/alkalom;
b) elõadók elszállásolási és étkezési költségei legfeljebb 11 000 forint/nap/fõ;
c) elõadók utazási költsége bizonylattal, illetve kilométer-elszámolással (útnyilvántartással);
d) a támogatási idõszak alatt legfeljebb két alkalommal a szaktanácsadók és a koordinátor képzése, a részt vevõ szaktanácsadók és koordinátor szállás- és étkezési költsége legfeljebb 11 000 forint/nap/fõ.
(6) Nem igényelhetõ támogatás:
a) a méhészeti képzés koordinátora munkakörében, illetve a szaktanácsadók által megtartott elõadások elõadói díjára;
b) a résztvevõk utazási és szállási költségeire;
c) a (4) bekezdés szerint elõzetesen be nem jelentett rendezvényekre és oktatásokra;
d) olyan esetben, ha a méhészeknek részvételi vagy belépõdíjat kell fizetni;
e) dekoráció, a termékbemutatókhoz, kóstoltatásokhoz szükséges alapanyagok, egyéb promóciós anyagok költségeire, fellépõ, illetve mûsorvezetõ tiszteletdíjára;
f) jutalmakkal, díjakkal összefüggõ költségekre.
(7) A regionális rendezvényre, valamint az elméleti ismeretterjesztésre vonatkozó támogatási kérelemhez csatolni kell:
a) a kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatok (számla, illetve pénzügyi teljesítését igazoló bizonylat, útnyilvántartás) másolati példányát;
b) szerzõdés(ek) másolati példányát;
c) a rendezvény meghívóját vagy a szervezõ által készített programot, amelynek tartalmaznia kell az elõadók nevét és az elõadások témáját, elméleti képzés esetén a résztvevõk nevét, címét és aláírását tartalmazó jelenléti ívet;
d) a szervezõ nyilatkozatát arról, hogy a méhészek nem fizettek részvételi vagy belépõdíjat;
e) az OMME nyilatkozatát a rendezvény Nemzeti Programba illeszkedésérõl;
f) elméleti ismeretterjesztés esetén - amennyiben a kérelmet tagszervezet nyújtja be - az OMME tagsági igazolását.
(8) Nemzetközi rendezvényen való részvétel és kiállítás rendezésének támogatásához elszámolható költségek:
a) legfeljebb 30 fõ részére utazás költsége legfeljebb 300 000 forint/fõ;
b) legfeljebb 30 fõ részére elszállásolás költsége legfeljebb 30 000 forint/fõ/nap;
c) kiállítás rendezésében résztvevõ legfeljebb 3 fõ részére napidíj legfeljebb 60 euró/fõ/nap;
d) az adott rendezvényen, kiállításon meghatározott részvételi díjak, pavilonbérlés költségei.
(9) Nemzetközi rendezvény esetén a kérelemhez csatolni kell:
a) részletes leírást a rendezvényrõl, a részvétel költségeirõl és a részvétel eredményeirõl, ez utóbbiakat a (3) bekezdés szerinti többszöri igénylés esetében az utolsó kérelemhez kell csatolni;
b) a kapcsolódó költségeket, illetve azok pénzügyi teljesítését igazoló bizonylatok másolatait;
c) szerzõdés(ek) másolati példányait, amennyiben a kapcsolódó szolgáltatásokat a résztvevõ/szervezõ szerzõdés alapján veszi igénybe;
d) a rendezvény meghívóját;
e) a résztvevõk OMME tagsági igazolását;
f) csoportos utazás esetén jelenléti ívet.
Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell
Az agyaggolyók – vagy más néven LECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate) – a kertészkedés és növénygondozás világában az egyik legnépszerűbb talajhelyettesítők...
A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása
A karácsonyi cserepes virágok nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem melegséggel és életörömmel töltik meg otthonunkat az ünnepek idején. A karácsonyhoz szorosan kapcsolódnak...
Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz
A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb növénye, hiszen élénkpiros (vagy néha rózsaszín, fehér) fellevelei igazi karácsonyi hangulatot...
Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez
A téli borsó vetése izgalmas kertészeti projekt, amely lehetővé teszi, hogy a természet ritmusát követve már tavasszal az elsők között szüretelj friss, zsenge borsószemeket....
A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor
Az orchidea fajták nemcsak különleges szépségükkel, hanem eleganciájukkal is lenyűgöznek, így tökéletes ajándékot jelentenek bármilyen alkalomra – különösen az...
Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg
A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) sok háztartás kedvence, különösen a téli ünnepek alatt, amikor gyönyörű virágait bontja. Az idő azonban a növényekre is hatással van, és...
Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel
A talajforgatás, más néven ásás, avagy talajművelés, a mezőgazdasági gyakorlat része, amely számos előnnyel jár, de a modern agrárkutatások és környezeti megfontolások...
Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint
A karácsony közeledtével sok család számára elengedhetetlenné válik a karácsonyfa kiválasztása. A legelterjedtebb lehetőségek közé tartozik a vágott és a földlabdás...
Ehető karácsonyi dekorációk – Szép és finom ötletek az ünnepekre
Az ehető karácsonyi dekorációk nemcsak feldobják az ünnepi hangulatot, finomak és szépek, hanem közös kreatív programként is szolgálnak a család számára. Mézeskalács...
Föld nélküli amarillisz nevelés: vízben vagy viaszosan is csodás
Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legkedveltebb szobanövény, különösen télen és kora tavasszal, amikor gyönyörű, nagy virágai az otthon díszei lehetnek. Bár hagyományosan...
Fenyőfa vásár kisokos: melyik karácsonyfa fajtát válaszd idén
A fenyőfa vásárok megjelenése hivatalosan is elindítja az ünnepi készülődést, és ilyenkor sokan azon gondolkodnak: idén milyen legyen a fa? Kicsi vagy nagy? Klasszikus lucfenyő,...
A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer
A kertészetben egyre nagyobb figyelmet kapnak azok a módszerek, amelyek nemcsak hatékonyak, hanem fenntarthatóak is. A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus...