31/2006. (IV. 29.) FVM-GKM-PM együttes rendelet


Az egyes géntechnológiával módosított takarmányok behozataláról és forgalomba hozataláról


A géntechnológiai tevékenységrõl szóló 1998. évi XXVII. törvény 34. §-a (3) bekezdésének a) pontjában és (5) bekezdésében, valamint a takarmányok elõállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 2001. évi CXIX. törvény 18. §-ának o) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel, valamint az egészségügyi miniszterrel egyetértésben - a következõket rendeljük el:

Általános rendelkezések

1. § Ezt a rendeletet az Amerikai Egyesült Államokból származó következõ termékekre kell alkalmazni:
a) 2309 90 20 KN kód alá tartozó, géntechnológiával módosított kukoricát tartalmazó vagy abból elõállított kukorica-glutén takarmány,
b) 2303 30 00 KN kód alá tartozó, géntechnológiával módosított kukoricát tartalmazó vagy abból elõállított sörtörköly.
2. § Az 1. §-ban meghatározott termékek esetében a takarmányok harmadik országokból való behozataláról szóló 52/2005. (VI. 4.) FVM-PM együttes rendeletet (a továbbiakban: R.) az e rendeletben foglaltakkal együtt kell alkalmazni.

Az 1. §-ban meghatározott termékek beléptetése, illetve szabad forgalomba bocsátása

3. § (1) Az 1. §-ban meghatározott termékek kizárólag akkor léptethetõk be az Európai Gazdasági Térség vámterületére, illetve bocsáthatók szabad forgalomba a Magyar Köztársaság területén, ha
a) a szállítmányt Bt10 kódjelû kukorica vonal (a továbbiakban: Bt10 kukorica) eseti kimutatására alkalmas és hitelesített módszeren alapuló, akkreditált laboratórium által kibocsátott eredeti analitikai vizsgálati jegyzõkönyv (a továbbiakban: vizsgálati jegyzõkönyv) kíséri, amely igazolja, hogy a termék nem tartalmaz Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt, és
b) a 4. § (2) bekezdése szerinti állatorvos megállapítja, hogy a vizsgálati jegyzõkönyv az a) pontban foglalt követelményeknek megfelel.
(2) Amennyiben az 1. §-ban meghatározott termékek több részletben, megosztott szállítmányként kerülnek behozatalra, úgy a megosztott szállítmány minden egyes részéhez mellékelni kell a vizsgálati jegyzõkönyv hitelesített másolatát.
4. § (1) Ha az 1. §-ban meghatározott terméket tartalmazó szállítmány (a továbbiakban: szállítmány) rendelkezik vizsgálati jegyzõkönyvvel, az importõr, illetve megbízottja az R. 6. §-ának (2) bekezdése szerinti dokumentum megküldésével egyidejûleg a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát is megküldi a vámterületre való beléptetést végzõ vámhivatalnak (a továbbiakban: határvámhivatal). Amennyiben a szállítmány nem a Magyar Köztársaság államhatárán keresztül lép be az Európai Gazdasági Térség területére, de azt a Magyar Köztársaság területén bocsátják szabad forgalomba, az importõrnek, illetve megbízottjának a szabad forgalomba bocsátást végzõ vámhivatal (a továbbiakban: vámhivatal) részére át kell adnia a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát.
(2) A határvámhivatal, illetve a vámhivatal az R. 6. §-ának (2) bekezdése, 8. §-ának (1) bekezdése, valamint 9. §-ának (2) bekezdése szerinti értesítéssel egyidejûleg megküldi a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát
a) a határállomás helye szerint illetékes hatósági állatorvosnak, vagy
b) az állat-egészségügyi határállomáson a határállomási állatorvosnak, vagy
c) a vámhivatal helye szerint illetékes hatósági állatorvosnak
[a továbbiakban a)-c) pontok együtt: állatorvos].
(3) Az állatorvos a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát megvizsgálja, és haladéktalanul tájékoztatja a vizsgálati jegyzõkönyv elfogadhatóságáról a határvámhivatalt, illetve a vámhivatalt.

A vizsgálati jegyzõkönyv hiánya vagy nem megfelelõsége esetén történõ eljárás

5. § (1) Ha az 1. § szerinti termék nem rendelkezik vizsgálati jegyzõkönyvvel, vagy az állatorvos megállapítja, hogy az importõr vagy megbízottja által benyújtott, a szállítmány Bt10 mentességét igazoló jegyzõkönyv nem felel meg a 3. § (1) bekezdésének a) pontjában foglalt követelményeknek, a szállítmány mindaddig nem léptethetõ be az Európai Gazdasági Térség vámterületére, illetve nem bocsátható szabad forgalomba, amíg a vámeljárás jogosultja vizsgálati jegyzõkönyvvel nem igazolja, hogy a termék nem tartalmaz Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt.
(2) A határvámhivatal, illetve a vámhivatal a vizsgálati jegyzõkönyv hiányáról, illetve az állatorvos a vizsgálati jegyzõkönyv hiányáról vagy nem megfelelõségérõl haladéktalanul értesíti a határvámhivatal, illetve a vámhivatal helye szerint illetékes megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenõrzõ állomást (a továbbiakban: állomás).
(3) A határvámhivatal, illetve a vámhivatal a vizsgálati jegyzõkönyvvel nem rendelkezõ szállítmány esetében a vizsgálati jegyzõkönyvnek a vámeljárás jogosultja általi beszerzéséig nem végzi el az R. 6. §-ának (2) bekezdése, 8. §-ának (1) bekezdése, valamint 9. §-ának (2) bekezdése szerinti értesítést.
(4) A vizsgálati jegyzõkönyvnek a vámeljárás jogosultja általi beszerzését követõen a határvámhivatal, illetve a vámhivatal a 4. § (2) bekezdése szerint jár el.

Ellenõrzés

6. § (1) Az állatorvos az R. 4. §-a (1) bekezdésének b) pontja, valamint 9. §-ának (2) bekezdése szerinti ellenõrzés keretében szúrópróbaszerûen vizsgálja, hogy a szállítmány tartalmaz-e Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt.
(2) Az állatorvos feladata az általa vett minta azonosságának biztosítása, illetve annak a hatósági laboratóriumba történõ eljuttatása.
(3) Az (1) bekezdés szerinti ellenõrzés során az állatorvos által vett mintát az Országos Mezõgazdasági Minõsítõ Intézet akkreditált hatósági laboratóriuma vizsgálja meg. A laboratórium a vizsgálat eredményét tartalmazó vizsgálati jegyzõkönyv egy példányát haladéktalanul megküldi az állatorvosnak. A laboratóriumi vizsgálat eredményének az állatorvoshoz történõ megérkezéséig a mintavétellel érintett termék nem bocsátható szabad forgalomba. A laboratóriumi vizsgálat eredményérõl az állatorvos értesíti a határvámhivatalt, illetve a vámhivatalt.
7. § (1) Az állomás a forgalomba hozatal során szúrópróbaszerû ellenõrzés keretében vizsgálja, hogy a szabad forgalomba bocsátott kukoricát tartalmazó vagy abból elõállított kukorica-glutén takarmány, valamint sörtörköly tartalmaz-e Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt.
(2) Az állomás az (1) bekezdés szerinti termékek mintavétele és vizsgálata során a 6. § (2)-(3) bekezdései szerint jár el.
(3) Amennyiben az ellenõrzés során megállapítást nyer, hogy az ellenõrzött termék Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt tartalmaz, az állomás köteles haladéktalanul intézkedni a termék forgalomból történõ kivonásáról.
8. § A Vám- és Pénzügyõrség Országos Parancsnoksága és az FVM megállapodást köt az e rendelet szerinti ellenõrzésekkel kapcsolatos együttmûködés rendjérõl.

Költségek viselése

9. § Az 5-7. §-okban foglaltak végrehajtása során felmerülõ költségeket az Európai Gazdasági Térség területén letelepedett, a szabad forgalomba bocsátásért felelõs személy viseli.

Értesítési kötelezettség

10. § (1) Ha az e rendelet szerinti ellenõrzés során megállapítást nyer, hogy az 1. § és a 7. § (1) bekezdése szerinti termék Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt tartalmaz, az állatorvos, illetve az állomás haladéktalanul köteles értesíteni a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumot (a továbbiakban: minisztérium) és a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatalt. A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó, az élelmiszerjog általános elveirõl és követelményeirõl, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. fejezete szerinti gyors vészjelzõ rendszeren keresztül haladéktalanul értesíti az Európai Bizottságot.
(2) Az 1. § szerinti termékeken elvégzett ellenõrzések számáról és eredményérõl az állatorvos az állomásnak, az állomás pedig az Állatgyógyászati Oltóanyag-, Gyógyszer- és Takarmány-ellenõrzõ Intézetnek (a továbbiakban: ÁOGYTI) az e rendelet hatálybalépését követõ 30. napon, ezt követõen negyedéves gyakorisággal jelentést küld. Az ÁOGYTI a beérkezett adatok alapján elkészített összesített jelentését a minisztériumnak negyedéves rendszerességgel küldi meg.

Záró rendelkezések

11. § (1) E rendelet a kihirdetését követõ 15. napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg az R. 2. számú melléklete a 6. pontot követõen a következõ ponttal egészül ki:
"7. KN kód:"

Az Európai Unió jogának való megfelelés

12. § Ez a rendelet a kukoricatermékekben a nem engedélyezett Bt10 géntechnológiával módosított szervezetre vonatkozó szükségintézkedésekrõl szóló, 2005. április 18-i 2005/317/EK bizottsági határozatnak való megfelelést szolgálja.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
Bálint gazda születésnapja

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda szinte mindenki számára ismert szakember volt. Egy népszerű videóval emlékezünk Bálint gazdára, az ország kertészére születésnapján.  Továbbá, nézd meg...

zöld paradicsom ehető vagy mérgező

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. Miközben egyesek ízletes csemegének tartják, mások óvva intenek a fogyasztásától. De vajon mi...

rezgő virág jellegzetességei

A légies szépségű rezgő virág, ami eleganciát kölcsönöz kertednek!

A rezgő virág (Gypsophila), más néven buglyos fátyolvirág vagy rezgő hópehely, az egyik legszebb és legkecsesebb virág, amit kertünkbe ültethetünk. Légies megjelenése és...

fa ültetés nyáron

Fa ültetése nyáron? Felfedjük a titkokat, hogyan lehet a melegben is sikerrel járni!

A faültetés nagyszerű módja annak, hogy hozzájáruljunk környezetünk védelméhez, javítsuk otthonunk környezetét, és hosszú távú értéket teremtsünk. A tipikus faültetési...

magyar virágok amik őshonosak

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar kertek varázslatos oázisokká válhatnak, ha az őshonos, magyar virágok sokszínűségét és szépségét használjuk fel. Ezek a virágok nemcsak esztétikai élményt...

madárinfluenza vírus tény

Madárinfluenza - ezt a tényt kevesen tudják róla

A madárinfluenza, más néven avian influenza, egy vírusos betegség, amely elsősorban madarakat érint, de bizonyos törzsei képesek átterjedni más állatokra és akár emberekre is....

kerti növények szaporítása házilag

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy izgalmas és kihívásokkal teli feladat. A kertészkedés szerelmesei számára nincs is nagyobb öröm, mint amikor saját maguk szaporítják kedvenc...

gyomnövények kiirtása

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

A gyönyörű kert titka a gondosan ápolt növények és a folyamatos karbantartás. Azonban vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat. Ezek...

árnyéktűrő növények a fa alatt

Mit ültess a fák alá? Ellenálló, árnyéktűrő növények a kertben

A kertészkedés egyik legnagyobb kihívása a fák alatti területek beültetése amihez remek segítséget jelentenek az árnyéktűrő növények. A fák lombkoronája alatti terület...

aszály kihívásai

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban. Az...

balatoni tájak

5+1 legszebb balatoni táj a természet szerelmeseinek

A Balaton vidéke nem csak a nyári strandolásról szól. A természeti kincsekben bővelkedő régió változatos tájaival, lenyűgöző növény- és állatvilágával, valamint festői...

tyúkok gondozása a forróságban

A tyúkok nyári gondozása, ezt add nekik a melegben

A nyári hónapokban a tyúkok különös figyelmet igényelnek, hiszen a meleg időjárás komoly kihívást jelenthet számukra. Ahhoz, hogy egy tyúk egészséges és produktív maradjon,...