124/2007. (V. 31.) Korm. rendelet


A mezõgazdasági termékek és az élelmiszerek földrajzi árujelzõinek oltalmára és a termékek ellenõrzésére vonatkozó részletes szabályokról
A védjegyek és a földrajzi árujelzõk oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény 121. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a Kormány a következõket rendeli el:


I. Fejezet
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. § (1) E rendelet elõírásait a mezõgazdasági termékek és az élelmiszerek (a továbbiakban együtt: termékek) földrajzi árujelzõinek oltalmára és a termékeknek, valamint a földrajzi árujelzõk használatának ellenõrzésére kell alkalmazni.
(2) A rendelet hatálya nem terjed ki - a borecet kivételével - a szõlészeti és borászati termékekre.
(3) E rendelet végrehajtása során a mezõgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló, 2006. március 20-i 510/2006/EK tanácsi rendeletben (a továbbiakban: közösségi rendelet), a mezõgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 2006. december 14-i 1898/2006/EK bizottsági rendeletben (a továbbiakban: közösségi végrehajtási rendelet) és az élelmiszerekrõl szóló 2003. évi LXXXII. törvényben (a továbbiakban: Étv.) foglalt fogalommeghatározásokat is alkalmazni kell.
(4) A földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter), a Magyar Szabadalmi Hivatal (a továbbiakban: MSZH) és az ellenõrzõ hatóságok e rendelet szerinti eljárása során a védjegyek és a földrajzi árujelzõk oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (a továbbiakban: Vt.), valamint a közösségi rendelet és a közösségi végrehajtási rendelet szabályait, az e jogszabályokban nem szabályozott kérdésekben pedig a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

II. Fejezet
A MAGYAR EREDETVÉDELMI TANÁCS

2. § (1) A miniszter a Vt. 116/A. §-ának (2) bekezdése szerinti elõzetes szakhatósági állásfoglalás (a továbbiakban: szakhatósági állásfoglalás) kiadása, valamint a Vt. 104. §-a szerinti termékleírás jóváhagyása tárgyában a véleményezõ, javaslattevõ jogkörrel mûködõ Magyar Eredetvédelmi Tanács (a továbbiakban: MET) javaslata alapján határoz.
(2) A MET tizenöt tagból áll. Tagjait a tudomány, az elõállítók szakmai érdek-képviseleti szervezete, a Fogyasztóvédelmi Fõfelügyelõség, a fogyasztói érdekek képviseletét ellátó társadalmi szervezetek, a hatósági ellenõrzés, a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) és az MSZH képviselõibõl a miniszter kéri fel. Elnökét és titkárát a Minisztérium képviselõi közül a miniszter nevezi ki.
(3) A MET ügyrendjét a miniszter hagyja jóvá; mûködésének feltételeirõl, valamint a titkársági feladatok ellátásáról a Minisztérium gondoskodik.

III. Fejezet
A KÖZÖSSÉGI RENDELET HATÁLYA ALÁ TARTOZÓ TERMÉKEK FÖLDRAJZI ÁRUJELZÕINEK KÖZÖSSÉGI OLTALMÁRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK
A szakhatósági állásfoglalás kiadására irányuló eljárás

3. § (1) A szakhatósági állásfoglalás kiadása iránti kérelmet (e § alkalmazásában a továbbiakban: kérelem) papír alapon két példányban és elektronikus formában a miniszterhez kell benyújtani. A kérelemnek a következõket kell tartalmaznia:
a) a kérelmezõ tevékenységének olyan bemutatása, amely lehetõvé teszi annak megállapítását, hogy a közösségi rendelet 5. cikkének (2) bekezdésében meghatározott követelmények teljesülnek-e,
b) a közösségi rendelet 5. cikkének (3) bekezdésében foglalt adatok és dokumentumok, kiegészítve a közösségi végrehajtási rendelet 10. cikke (1) bekezdésének második albekezdésében meghatározott információkkal, valamint - a termékleírás részeként - a termék lényeges tulajdonságainak és elõállítási módjának ellenõrzésére vonatkozó minimumkövetelményeket és eljárásokat leíró fejezettel.
(2) A miniszter a kérelmet a benyújtását követõen haladéktalanul megvizsgálja abból a szempontból, hogy az tartalmazza-e az (1) bekezdésben meghatározott kötelezõ tartalmi elemeket, ezt követõen elvégzi a kérelem részletes vizsgálatát.
(3) A miniszter közzéteszi a kérelmet a Minisztérium hivatalos lapjában és honlapján, ha
a) azt a közösségi rendelet 5. cikkének (1) és (2) bekezdése értelmében az arra jogosult nyújtotta be, valamint
b) a közösségi rendelet 4. cikke szerinti termékleírás - a közösségi rendelet 2. cikkét, illetve 3. cikkének (1) bekezdését is figyelembe véve - megalapozott.
(4) A közösségi rendelet 5. cikke (5) bekezdésének elsõ albekezdése alapján az arra jogosult személyek a kérelemnek a (3) bekezdés szerinti közzétételétõl számított két hónapon belül a kérelemben foglaltakkal szemben kifogást nyújthatnak be a miniszterhez. Ha e határidõn belül kifogás nem érkezik, a miniszter a szakhatósági állásfoglalást kiadja.
(5) A miniszter a (4) bekezdésben meghatározott határidõn belül érkezett kifogás elfogadhatóságáról a közösségi rendelet 7. cikke (3) bekezdése elsõ albekezdésének a)-d) pontjaiban foglalt feltételek vizsgálata alapján dönt. A miniszter a kifogást a szakhatósági állásfoglalásban utasítja el, ha az nem felel meg a vizsgált feltételeknek.
(6) Az (5) bekezdés alapján vizsgált feltételeknek megfelelõ kifogás esetén a miniszter a kifogással kapcsolatban nyilatkozattételre hívja fel a kérelmezõt. A miniszter a szakhatósági állásfoglalásban dönt arról, hogy a kifogásnak helyt ad vagy azt elutasítja.
(7) A miniszter a kérelmet annak benyújtásától számított hat hónapon belül bírálja el; e határidõt indokolt esetben egy ízben, legfeljebb három hónappal meghosszabbíthatja.
A termékleírás módosítása

4. § (1) A termékleírás módosításának jóváhagyása iránti kérelmet a közösségi rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében foglaltak alapján, a közösségi végrehajtási rendelet 16. cikke (1) bekezdésének megfelelõen kell benyújtani.
(2) Ha az (1) bekezdés szerinti kérelemben kért módosítás az egységes dokumentum módosítását vonja maga után, a 3. § megfelelõ alkalmazásával kell eljárni.
(3) Ha az (1) bekezdés szerinti kérelemben kért módosítás nem eredményezi az egységes dokumentum megváltoztatását, vagy azt a közösségi rendelet 9. cikkének (4) bekezdése alapján nyújtják be, a miniszter a 3. §-ban foglaltak szerint jár el, de a módosítás mértékétõl függõen a 3. § (3)-(6) bekezdéseiben meghatározott eljárás lefolytatása nélkül is kiadhatja a szakhatósági állásfoglalást.
A földrajzi árujelzõ bejegyzésének törlése

5. § (1) Az oltalom alatt álló földrajzi árujelzõ bejegyzésének törlését a közösségi rendelet 12. cikkének (2) bekezdése alapján arra jogosultak a közösségi végrehajtási rendelet 17. cikke (2) bekezdésének elsõ albekezdésében foglaltaknak megfelelõen kérhetik.
(2) Az (1) bekezdés alapján benyújtott törlési kérelmekre a 3. § rendelkezéseit kell megfelelõen alkalmazni.
Az Európai Közösség más tagállama, illetve harmadik ország által továbbított kérelemmel szemben benyújtott kifogás

6. § (1) Az Európai Közösség más tagállama vagy harmadik ország által az Európai Bizottságnak (a továbbiakban: Bizottság) továbbított bejegyzés iránti, módosítási, illetve törlési kérelemmel szembeni - a közösségi rendelet 7. cikkének (2) bekezdése szerinti - kifogást a közösségi rendelet 7. cikke (3) bekezdésének elsõ albekezdésében, illetve a közösségi végrehajtási rendelet 17. cikke (2) bekezdésének hatodik albekezdésében foglaltakkal összhangban kell elkészíteni. A kifogást a Vt. 116/A. §-a (7) bekezdésének megfelelõen kell benyújtani a miniszterhez.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kérelmeknek a Bizottság által az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett adatait a miniszter a Minisztérium hivatalos lapjában és honlapján is közzéteszi.
(3) A kifogást a miniszter másolatban megküldi az MSZH-nak.
(4) A miniszter a kifogást a közösségi rendelet 7. cikkének (1) bekezdésében elõírt határidõben továbbítja a Bizottsághoz.
A Magyarország által továbbított kérelemre az Európai Közösség más tagállamától, illetve harmadik országból érkezett kifogás

7. § (1) A Magyarország által a Bizottságnak továbbított bejegyzés iránti, módosítási, illetve törlési kérelemre az Európai Közösség más tagállamától vagy harmadik országból a Bizottságon keresztül érkezett kifogást a miniszter továbbítja az érdekelt feleknek, és a közösségi rendelet 7. cikke (5) bekezdésének második albekezdésében megállapított határidõn belül lefolytatott egyeztetésben közremûködik.
(2) A kifogást a miniszter másolatban megküldi az MSZH-nak.
(3) Az egyeztetés eredményérõl a miniszter a közösségi végrehajtási rendelet 13. cikkének (4) bekezdésében foglaltaknak megfelelõen tájékoztatja a Bizottságot.
A termékek ellenõrzése

8. § (1) A Vt. 116/A. §-ának (6) bekezdése szerinti átmeneti oltalomban, illetve a közösségi rendelet alapján oltalomban részesülõ földrajzi árujelzõvel ellátott termékeknek (a továbbiakban együtt: földrajzi árujelzõvel ellátott termék) a közösségi rendelet 11. cikke szerinti ellenõrzését élelmiszerek vonatkozásában a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatalnak (a továbbiakban: MgSzH) a termelõ, elõállító vagy feldolgozó (a továbbiakban együtt: elõállító) székhelye vagy telephelye szerinti területi szervei és Központja, virágok és dísznövények vonatkozásában az MgSzH Központja (a továbbiakban együtt: ellenõrzõ hatóság) végzi.
(2) Ha az (1) bekezdés szerinti ellenõrzés során az ellenõrzõ hatóság megállapítja, hogy a földrajzi árujelzõvel ellátott termék nem felel meg a termékleírásban foglaltaknak,
a) kisebb hiba esetén felszólítja az elõállítót a hiányosságok haladéktalan orvoslására és arra, hogy az ennek érdekében megtett intézkedésekrõl tizenöt napon belül írásban adjon tájékoztatást,
b) lényeges hiba esetén, vagy ha az elõállító az a) pont szerinti beszámolási kötelezettségét elmulasztja, a termék elõállítását, illetve forgalomba hozatalát a jogsértést elkövetõ elõállító számára a hiba jellegétõl függõ feltételhez köti, illetve
c) súlyos hiba esetén a termék tekintetében a földrajzi árujelzõ használatát a jogsértést elkövetõ elõállító számára azonnali hatállyal megtiltja.
(3) A (2) bekezdés alkalmazásában
a) kisebb hiba a termékleírásban foglaltaktól való olyan eltérés, amely a termék jellemzõit annak lényeges tulajdonságait tekintve nem változtatja meg;
b) lényeges hiba
ba) a termékleírásban foglaltaktól való, az a) és a c) pontba nem tartozó eltérés, amely a termék minõségi jellemzõit befolyásolja, valamint
bb) a kisebb hiba három éven belül történõ megismétlõdése;
c) súlyos hiba
ca) a termékleírásban foglaltaktól való olyan mértékû vagy természetû eltérés, amely a termék jellemzõit annak lényeges tulajdonságait tekintve jelentõsen megváltoztatja, vagy amelynek eredményeképpen a termék nem tekinthetõ a termékleírásban szereplõ földrajzi területrõl származónak, valamint
cb) a b) pont ba) alpontja szerinti lényeges hiba három éven belül történõ megismétlõdése.
(4) A (2) bekezdés c) pontja szerinti tilalom idõtartama egy év. A földrajzi árujelzõ újbóli használatát az elõállító akkor kezdheti meg, ha a tilalom lejártának napját megelõzõ ellenõrzés során az ellenõrzõ hatóság megállapítja, hogy a földrajzi árujelzõvel ellátott termék megfelel a termékleírásban foglaltaknak.
(5) Ha az elõállító a (2) bekezdés c) pontja alapján hozott tiltó határozat ellenére használja az adott földrajzi árujelzõt, az ellenõrzõ hatóság
a) élelmiszerek vonatkozásában az Étv. 14. §-a (3) bekezdésének b) pontja alapján, dísznövények esetében a növényfajták állami elismerésérõl, valamint a szaporítóanyagok elõállításáról és forgalomba hozataláról szóló 2003. évi LII. törvény (a továbbiakban: 2003. évi LII. törvény) 28. §-a alapján minõségvédelmi bírságot szab ki, valamint
b) a jogsértõ cég adatait és a jogsértést nyilvánosságra hozza,
c) a földrajzi árujelzõvel jogellenesen ellátott terméket lefoglalja, illetve
d) a fogyasztók megtévesztésének gyanúja esetén értesíti a Gazdasági Versenyhivatalt a tapasztalt szabálytalanságról.
(6) Az (1) bekezdés szerinti ellenõrzést a közösségi rendelet 11. cikkének (1) bekezdése szerinti és (3) bekezdésének megfelelõ terméktanúsító szervezet (a továbbiakban: terméktanúsító szervezet) végzi, amennyiben a termék elõállítója a termék tanúsítására vele szerzõdést köt. Ha a terméktanúsító szervezet megállapítja, hogy a termék elõállítása nem felel meg a termékleírásban foglaltaknak,
a) kisebb hiba esetén a (2) bekezdés a) pontja szerint jár el,
b) lényeges vagy súlyos hiba esetén megkeresi az ellenõrzõ hatóságot a (2) bekezdés b) és c) pontja, valamint az (5) bekezdés szerinti intézkedések megtétele céljából.
9. § (1) Virágok és dísznövények vonatkozásában az MgSzH Központja, élelmiszerek vonatkozásában az MgSzH Központja és területi szervei, valamint a Fogyasztóvédelmi Fõfelügyelõség és a fogyasztóvédelmi felügyelõségek - a hatósági élelmiszer-ellenõrzés rendjérõl szóló 302/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet szerinti hatáskörükben eljárva - ellenõrzik, hogy a termék forgalmazása során megvalósul-e a közösségi rendelet 13. cikkének (1) bekezdésében meghatározott valamely cselekmény.
(2) Ha az ellenõrzés során megállapítást nyer, hogy a termékkel kapcsolatban megvalósul a közösségi rendelet 13. cikkének (1) bekezdésében meghatározott valamely cselekmény, az (1) bekezdés szerinti ellenõrzõ hatóságok a termék további forgalmazását feltételhez kötik, vagy ha a közösségi rendelet szerinti oltalom ily módon nem biztosítható, a további forgalmazást megtiltják.
(3) A (2) bekezdésben, valamint a 8. § (2) bekezdésének b) és c) pontjaiban meghatározott jogkövetkezményeken felül az (1) bekezdés szerinti ellenõrzõ hatóságok élelmiszerek vonatkozásában az Étv. 14. §-a, dísznövények vonatkozásában a 2003. évi LII. törvény 28. §-a alapján minõségvédelmi bírságot is kiszabhatnak.
10. § Az ellenõrzõ hatóságnak a 8. § (1) bekezdése alapján végzett ellenõrzések során felmerült - külön kormányrendeletben meghatározott - költségeit az ellenõrzött elõállítók viselik.
11. § (1) A földrajzi árujelzõvel ellátott terméket elõállítók az elõállításnak, illetve a földrajzi árujelzõ használatának a megkezdésérõl, az adataikban bekövetkezett változásról, valamint a földrajzi árujelzõvel ellátott termék elõállításának megszüntetésérõl 15 napon belül tájékoztatják a 8. § (1) bekezdése alapján hatáskörrel rendelkezõ ellenõrzõ hatóságot, illetve a 8. § (6) bekezdése szerinti szerzõdés megkötése esetén a terméktanúsító szervezetet. A hatóság, illetve a terméktanúsító szervezet kérelemre igazolást állít ki arról, hogy az elõállító földrajzi árujelzõvel ellátott terméket állít elõ.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tájékoztatási kötelezettség a kérelmezõ csoportosulás tagjait is terheli, amelynek elmulasztása lényeges hibának minõsül, és a 8. § (2) bekezdésének b) pontja szerinti jogkövetkezményeket vonja maga után.
(3) A 8. § és a 9. § alapján végzett ellenõrzések eredményérõl, valamint az (1) bekezdés szerinti tájékoztatási kötelezettséget teljesítõ elõállítók naprakész jegyzékérõl az ellenõrzõ hatóságok, illetve a terméktanúsító szervezetek félévente tájékoztatják a Minisztériumot.
(4) A földrajzi árujelzõvel ellátott hazai termékekrõl a Minisztérium nyilvántartást vezet, amelyet honlapján is közzétesz.

IV. Fejezet
A KÖZÖSSÉGI RENDELET HATÁLYA ALÁ NEM TARTOZÓ TERMÉKEK FÖLDRAJZI ÁRUJELZÕINEK OLTALMÁRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK
A termékleírás jóváhagyására irányuló eljárás

12. § (1) A Vt. 113. §-ának (1) bekezdése szerinti, a közösségi rendelet hatálya alá nem tartozó termékek földrajzi árujelzõinek nemzeti lajstromozására irányuló bejelentés benyújtását megelõzõen a bejelentõnek be kell szereznie a miniszter termékleírásra vonatkozó jóváhagyását.
(2) A termékleírás jóváhagyására irányuló kérelmet (a továbbiakban e fejezet alkalmazásában: kérelem) papír alapon két példányban és elektronikus formában a miniszterhez kell benyújtani. A kérelemnek a következõket kell tartalmaznia:
a) a Vt.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
hagymatermesztés

Hagymatermesztési hibák – Ezt 8 gyakori hibát követjük el hagymatermesztés során

Ha azon tűnődsz, hogy miért nem nő a hagymád, akkor ez az egyik ilyen gyakori probléma eredménye lehet! De milyen hibákat követhetünk el hagymatermesztés során?

zöldségtermesztés kezdőknek

Kezdő kertészeknek is - 3 zöldség, ami garantáltan sikerül

A tavasz az újrakezdés ideje, amikor a kert is életre kel. Ha most kezdesz bele a kertészkedésbe, izgatottan nézel szembe a rengeteg lehetőséggel és kihívással. Hogy könnyebben...

hagyma újraültetés

Titkos trükk a hagyma örök életéhez: Soha többé nem kell magot venned!

A hagyma termesztése az egyik legnagyszerűbb módja annak, hogy folyamatosan ellássuk magunkat friss zöldségekkel a veteményeskertből. Sokan nem tudják, de a hagyma egy kétéves...

uborka termés növelése

Soha nem fogod elhinni, hogy mennyi uborkát lehet termeszteni ezzel a trükkel!

Az uborka az egyik kedvenc nyári növényem, amit évről évre szívesen termesztek a veteményeskertemben. Ez a zöldség nemcsak ízletes, hanem rendkívül változatos is. Számos...

Mikor érdemes kiültetni a muskátlit az ablakba?

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, így ideálisak lehetnek kezdő kertészeknek is. Íme néhány...

lábszáras paradicsom

Egy kertész szerint ezt kell tenned, ha a paradicsom palántád lábszáras lett

A paradicsomtermesztés izgalmakkal teli folyamat, amely már a palántaneveléssel kezdődik. Ha áprilisban vagy és észreveszed, hogy a még bent, meleg helyen nevelt paradicsom...

Fűszernövények kártevők ellen

Ez az 5 legjobb fűszernövény, ami elriasztja a kártevőket

A fűszernövények nemcsak ízletes kiegészítői a konyhának, hanem kiváló társak a kertben is. Ezek a növények segíthetnek a kártevők távoltartásában, miközben elősegítik...

Margaréta ültetés lépései

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van, és még ültetése, valamint gondozása is nagyon...

Cukkini ültetése 2024 áprilisban

Ideje elültetni a cukkinit, mutatjuk, hogyan csináld helyesen!

Egyre népszerűbb a cukkini, ez a finom zöldség nagyon sokféleképpen felhasználható, mennyi az íze, miközben kalóriatartalma nagyon alacsony. Remek alapanyag a nyári nagy...

Hagyma és répa

Ültesd el együtt a hagymát és a répát, elmondom miért

A kertészkedés az egyik legötvözőbb tevékenység, amely nem csupán a növények gondozásáról, hanem tudományos alapokon nyugvó döntések meghozataláról is szól. Egyik ilyen...

Tavirózsa

5+1 érdekesség, amit nem tudtál a tavirózsáról

A tavirózsák, ezek a vízen lebegő csodálatos virágok, olyanok, mintha egy másik világból származnának. Szépségük több száz év óta ihleti a művészeket, a kertészeket és...

mit ültessek áprilisban?

Ültessük el MOST a nyáron virágzó cserjéket!

A tavasz beköszöntével sokan elkezdik tervezni a kertjüket, és virágokat ültetnek. Azonban a tavaszi virágzás után nem kell lemondanunk a színpompáról: a nyáron virágzó...