Két szuper anyag, amik csodákra képesek!

Vermikulit és perlit – Ezért érdemes használnod mind a kettőt!

Szélesi Ferenc
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Vermikulit és perlit – Ezért csodás mind a kettő!

Mi a különbség a vermikulit és a perlit között?

Ahhoz, hogy mindig a szükségleteidnek megfelelő opciót választhasd, tisztában kell lenned a vermikulit és perlit közötti különbségekkel.

Vízelvezetés

A vermikulit összekeveredik a talajjal, és segít több vizet megtartani annak. A perlit ezzel szemben javítja a talaj vízelvezetését, hogy kevesebb víz maradjon benne. Mint említettük, mindkét adalék képes vizet megtartani magában, de más módon érik ezt el (és a vermikulit az, ami ideálisabb erre a célra). A legtöbben a perlitet használják szívesebben, mert a növények többségének jó vízelvezetésű talajra van szüksége.

A vermikulitot azonban előszeretettel használják csíráztatáshoz, mert nem csak a nedvességet segíti megtartani a magvak és a csírák számára, hanem megvédi azokat a gombáktól is. A perlit is használható új palánták kineveléséhez, de inkább akkor szokás alkalmazni, amikor a palánták már valamivel erősebbek, és egy nagyobb növénytartóba kerülnek át, ahol már több vízelvezetésre van szükségük.

pH érték

A perlit lúgos pH értékkel rendelkezik (7,0-7,5), és túlzott használata enyhe táplálékhiányhoz vezethet a talajban. A vermikulit pH értéke ezzel szemben semlegesebb (6,5-7,2), ami ideálisabb bizonyos növények számára.

Tartósság

A vermikulittal ellentétben a perlit egy „végleges” adaléknak számít, mert idővel nem romlik az állapota. Tiszta, szagtalan, steril, nem mérgező, és nem rothad el, vagy penészesedik be.

Szellőzés

A vermikulit nem ideális a talaj szellősebbé tételére, mert túl sok vizet szív magába. Ezt bizonyos növények nem kedvelik, mert a gyökereik könnyedén kirohadhatnak, ha túl sokáig állnak vizenyős talajban. A perlit ezzel szemben porózus szerkezete miatt javítja a talaj szellőzését, mert segít elvezetni az extra nedvességet.

Vízmegtartás

Mint említettük, ezen a fronton a vermikulit jár az élen, mert annyi vizet képes magába szívni, hogy méretének 3-4-szeresére is megnőhet. A perlit azzal javítja a talaj vízmegtartását, hogy segít elvezetni a többletnedvességet, illetve növeli a növények körüli páratartalmat is.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fonnyasztott szilázs

30—35% sza.-tartalom eléréséig előfonnyasztott zöldtakarmányból készített... Tovább

takarmánymályva (Malva verticillata L.)

a mályvafélék (Malvaceae) családjához tartozó, fehérjedús takarmánynövény. Sima és... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem