A paradicsommagok tartósítása későbbi felhasználásra

Aranyat ér – Így tartósítsd a paradicsommagokat a későbbi ültetéshez

Szélesi Ferenc
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Használd fel te is a paradicsommagokat

Ezután kerül át húsos-magos keverék a gyümölcsszárítóba. Ez nem csak a magokat, hanem a paradicsom héját is kiszárítja, így az előző módszerekkel ellentétben nem keletkezik penész. A száraz héjat később felőrölheted és paradicsomporként felhasználhatod, amihez csak jól esik. A magok egyetlen nap alatt kiszáradnak majd, ami persze a szárító hatékonyságától is függ, de a lényeg, hogy a folyamat rettentően gyors az előző két módszerhez képest (nem napokról, vagy hetekről van szó).

A magokon érezhető, hogy rendesen kiszáradtak-e. Amikor minden száraz, a magok mehetnek a már megszokott lezárható tárolókba, egy hűvös, száraz helyre. Mint említettük, a hűtő jó megoldás, de a fagyasztó már túl hideg a magoknak.

Paradicsommagok begyűjtése, tartósítása - Használd őket „önkéntesekként”

Ez a módszer igényli a legkevesebb munkát, habár kissé kötött is. Ha nem használsz túl gyakran vetésforgót, és egymás után több évben is ugyan azokat a növényeket ülteted egy-egy ágyásba, akkor ez egy remek módszer számodra. Ha nem takarítod be minden paradicsomodat a szezon végére, akkor kertedben „önkéntes” palánták maradnak. Néhány paradicsom magától lepottyan majd, mielőtt be tudnád takarítani – ezeket hagyd a földön, ne foglalkozz velük.  

A módszer lényege, hogy hagynod kell belekomposztálódni a paradicsomokat a talajba, amely során a magok is bekerülnek a felszín alá. A következő tavasszal az önkéntes paradicsomok magjai maguktól kicsíráznak majd. Ha egy sor palántái alatt meghagysz néhány önkéntest, akkor a következő szezonban meglehet, hogy egyáltalán nem is kell újra foglalkoznod az ültetéssel.

Sőt, megeshet, hogy túl sok paradicsom csírázik majd ki az ágyásban, mert annyi mag került a talajba az előző szezon végén. Ilyenkor nincs más dolgod, mint megritkítani őket, hogy elegendő hely maradjon közöttük a növekedéshez és a szellőzéshez. Ezután nincs más dolgod, mint nevelgetni és segíteni őket a körforgásban. Ez talán nem a legelegánsabb módszer, de hacsak nem szeretnéd máshová ültetni paradicsomjaidat a következő szezonban, nem igazán van értelme ennél többet foglalkozni velük!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

oxigén (O)

a —>periódusos rendszer VI. a. csoportjába tartozó színtelen, szagtalan, vízben... Tovább

búzavirág (Centaurea cyanus L.)

a fészkesek családjának a csövesvirágúak alcsaládjába tartozó, a kalászos vetéseknek... Tovább

Tovább a lexikonra
Paradicsom