Nem érik a paradicsom? Nézzük, mit tehetsz!

Ezért nem érik be a paradicsomod – 6 ok, amire figyelned kell!

Szélesi Ferenc
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Paradicsom érésének megsegítése

Miért nem érik a paradicsom? - Túl hideg van

Ahogy a kánikula, úgy a hideg sem segít a paradicsomok érésében. A palánták az éréshez ideális 20-25°C-nál hűvösebb körülményekben is képesek túlélni (egy bizonyos pontig), de ha a hőmérséklet 15°C alá csökken, akkor legalább 1-3 héttel több növekedési időszakra lesz szükségük, hogy beérjenek. Szóval mi van akkor, ha beüt a hideg, és úgy is marad?

Ha a napközbeni hőmérsékletek 15°C-ra csökkennek, éjszakánként pedig 10°C-ig csúsznak, akkor paradicsomjaid nem lesznek képesek tovább érni, amíg újra fel nem melegszik az idő. Ilyen hidegben ráadásul új terméseket sem hoznak a palánták. Ha szeretnéd megvédeni paradicsomjaidat a hidegtől, akkor használj fóliaalagutat vagy valamilyen ponyvát, ami segít némi hőt tartani palántáid körül.

Miért nem érik a paradicsom? - Olyan paradicsomot ültettél, ami nem érzi jól magát azon a környéken

Ha a hőmérséklet ideálisnak tűnik, de paradicsomjaid mégsem érnek, akkor előfordulhat, hogy nem érzik jól magukat az adott területen. Ha olyan helyen élsz, ahol az átlagosnál rövidebb a növekedési időszak, akkor gyorsabban érő paradicsomokra lesz szükséged. Szerencsére több olyan fajta közül is válogathatsz, ami 50-70 nap alatt beérik, miután kiültetted a kertbe (ilyen például az Early Girl paradicsom is).

Ha már olyan paradicsomokat ültettél, amiknek nem elég hosszú a területre jellemző növekedési időszak, akkor nem igazán tudsz mit tenni ez ügyben. Esetleg megpróbálhatsz olyan eszközöket használni, amik némileg meghosszabbítják az időszakot, de ezektől sem érdemes csodát várni.

Miért nem érik a paradicsom? - Túlnőtt, megterhelt indák

A paradicsompalánták véges energiamennyiséget képesek csak mozgósítani terméseik számára. Ha túl sok energiát fordítanak leveleik, indáik növesztésére, akkor nem marad majd nekik elegendő, hogy bepirosítsák terméseiket. Fontos továbbá elkerülni, hogy palántáidat felesleges stressz érje a túlnövekedés miatt – éppen ezért metszd őket, ha szükségét látod! Vágd vissza az indákat, hogy ne növekedhessenek tovább, és ezt az energiát inkább meglévő terméseik érlelésére fordítsák.

A megfelelően metszett palánták továbbá jobban is szellőznek, ami segít elkerülni a növénybetegségek kialakulását és terjedését. A növények a talaj nitrogéntartalmát használják fel leveleik növesztésére. Fontos tehát, hogy amikor trágyázod paradicsompalántáidat, akkor ne használj olyan készítményt, amiben túl sok nitrogén található, különben rengeteg levelük lesz, de nem sietik el az érést.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ultraibolya sugárzás (UV-sugárzdás, ibolyántúli fény)

a látható fénynél rövidebb, 10—400 nm hullámhosszú tartományba eső sugárzás. A Nap... Tovább

szalmatüzelés

az energiahordozók árának emelkedése óta a mg. melléktermékek (többek között a... Tovább

Tovább a lexikonra
Paradicsom