Növénybetegségek kezelése

9 gyakori növénybetegség – mikre figyeljünk oda és hogyan „gyógyítsuk” őket

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Gyakori növénybetegségek

Alternáriás szárazfoltosság

Ez a gombás betegség a virágokat, zöldségeket, gyümölcs- és más fákat is megtámadhat. Elsődleges tünete a leveleken megjelenő barnás-fekete foltok, amik egyre nagyobb területet kebeleznek be. A betegség egész termőszezonban veszélyt jelent a növényekre – meleg, párás időben csak még gyorsabban terjed.

A megelőzés a legjobb védekezés ez ellen a betegség ellen. A fertőzött növényektől érdemes hamar megszabadulni. Csak megbízható forrásokból vásároljunk magvakat, és győződjünk meg róla, hogy a növények között elég helyet hagyunk a levegőzésre. Nedves időben figyeljünk az árulkodó jelekre, és rézpermettel kezeljük a fertőzött felületeket, azonban ezzel vigyázzunk, mert a réz összegyűlik a talajban és ez ronthatja annak minőségét.

Fitoftórás betegség

Az elhalás egy másik változata – első sorban a krumplit és a paradicsomot támadja meg, de a virágokat is célba veheti. Az első tünetek közé tartoznak a vizes foltok az alacsonyabban található leveleken, amik egyre nagyobbra nőnek és a levél alján fehérré válnak. A krumplik esetén a növény húsába is átterjedő fekete foltok jelennek meg azok felületén. Nedvesebb időszakban a fertőzött növények elrohadnak és elpusztulnak.

Megelőzése érdekében reggelente öntözzük a növényeket és ne felülről. Igyekezzünk ne a földön növeszteni őket, hanem felfuttatni valamilyen lugasra. A fertőzött növényeket gyökerestől távolítsuk el és kezeljük külön a komposszttól.

Rák

A rákos megbetegedések a növények világában is jelen vannak. A növények szárán található elhalt, elszíneződött részek árulkodnak ilyesfajta problémáról. Fás szárú növényeken is megtalálhatók, abnormális, torz növekedést mutatva (törések, elhalt szövetek felgyülemlése). A különböző növényeknek különböző rákos betegségeik vannak, de általánosságban érdemes a fertőzött ágakat eltávolítani, és ritkábban végezni a metszéseket.

Rozsdásodás

Szintén egy gombás megbetegedés, aminek általában két gazdanövényre van szüksége, hogy teljesen kifejlődhessen. Felismerhető az enyhe barnulásról, de akár rozsdaszínű bevonatot is képezhetnek, ami eleinte a kisebb ágakon és tüskéken jelennek meg. Kezeléséhez fontos, hogy a növények elegendő levegőt kapjanak. Neem olajat is érdemes használni, mert megöli a spórákat és segít megelőzni a fertőzést. Ha mégis kialakul, a fertőzött növényeket távolítsuk és különítsük el, majd égessük el őket legkésőbb ősszel.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lengőlapátos trágyakihúzó

a mechanikus trágyakihúzónak olyan változata, ahol a trágyacsatornában elhelyezett merev... Tovább

Fejér Megyei Földhivatal

Földhivatal Postacím: 8001. Pf. 18. Cím: Székesfehérvár Várkörút 22-24. 8000... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem