A kánna vagy rózsanád igényei, nevelése- szakártőnk most mindent elárul a növény megfelelő gondozásáról

Amit a rózsanád/kánna neveléséről tudni kell

Szélesi Ferenc - Főkertész
Frissítve: 2024.04.14
Frissítette: NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Tudj meg mindent a kánna gondozásáról

Ültetés után

Az ültetés után alaposan öntözd meg virágaidat. Érdemes olyankor ültetni, amikor a talaj a napsugarak hatására kellően felmelegszik. Hűvösebb körülmények között a rózsanád lassabban fejlődik majd ki.

Vízigény

A rózsanád nyirkos, de nem átázott talajban érzi magát igazán jól – ügyelj rá, hogy ne önts alá túl sok vizet, különben hagymája könnyedén kirohadhat.

Metszés

A rózsanádat nem igazán kell metszeni, de tetszés szerint némileg alakíthatsz külsejükön.

Ültetés növénytartókba

Ha rózsanádjaid növénytartókban szeretnéd nevelni, akkor mindenképpen jó minőségű, jó vízelvezetést biztosító termőközegre lesz szükséged. A legtöbb növénytartó ideális a rózsanád számára, az eljárás illetve a nevelés pedig nem sokban különbözik a szabadba való kiültetéstől. Ügyelj rá, hogy a forróbb nyári napokon naponta két öntözés is elkélhet nekik, ha növénytartóban neveled őket, és figyel oda, nehogy teljesen benőjék gyökereikkel a cserepet vagy ládát, amiben tartod őket.

Narancssárga kánna

A rózsanád gondozása

A rózsanádak nagyon kedvelik a nedvességet, de – mint sok más növény esetén – itt sem szabad túlzásba vinni az öntözést a már említett gyökérrothadás veszélye miatt. Száraz területeken talajtakaróval biztosíthatod, hogy a talaj több nedvességet őrizzen meg. Mielőtt beszereznéd első hagymáidat, jó, ha tudod, hogy a rózsanádaknak sok komposztra vagy más organikus trágyára van szükségük, hogy jól érezzék magukat. 

A rózsanád gondozása

A magas foszfáttartalmú, lassú lebomlású trágyakeverékek ideálisak a táplálásukra – ezeket havi rendszerességgel ajánlatos adagolni. Nyáron ezek helyett folyékony formájú táp is használható egészségük megőrzésére. Az elhalt virágokat nem muszáj lemetszeni a folyamatos virágzáshoz, de esztétikai okokból mindenképpen érdemes megszabadulni a már feleslegessé vált növénydaraboktól – ez fontos lépés a különböző kártevők számának visszafogásában is. A leveleket csak akkor csípd le róluk, ha sárgulni kezdenek.

Téli ápolás, kártevők és fertőzések

A rózsanád legfőbb ellenségei a japán cserebogarak és a különböző hernyók, amelyek a levélzettel táplálkoznak. A baktériumos fertőzések elkerülése érdekében próbálj egészségesnek tűnő palántákat vásárolni, a télen pihenő rizómákat pedig fújd be sztreptomicin oldattal.

Azokon a területeken, ahol enyhébb telek jellemzőek, a rózsanádat kint lehet hagyni a kertben némi rögtönzött védelem alatt, illetve erősen ajánlott talajtakaróval megtartani az élhető hőmérsékletet a hagymák számára. Az első várható fagy előtt nem sokkal óvatosan telepítsd át növényeidet egy melegebb helyre – például házon belülre.

Távolítsd el róluk a plusz levélzetet és kisebb szárakat, és helyezd őket olyan helyre, ahol nem érheti őket a fagy. Fontos, hogy télen ne száradjanak ki, de ne is kapjanak olyan sok vizet, mint a melegebb hónapokban. Minimális folyadék, tápszer és napfény elegendő lesz az átteleltetésükhöz.

Tippek:

  • A kánna gumókat tavaszal csíráztathatjuk beltérben, hogy a növények hamarabb virágozzanak.
  • A kánna leveleit télen le kell vágni.
  • A kánna szaporítható magról, dugványról és gumóosztással.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS


Tovább a Lexikonhoz

savasodás

talajaink —>pH-értékének kedvezőtlen csökkenése (ennek mértéke országosan átlagosan... Tovább

Emma

Tavaszi bükköny Cél: zöldtakarmány, abraktakarmány és madáreleség Leírás:A... Tovább

Tovább a lexikonra