Így védd meg hortenziáidat a téli fagyoktól

Így gondozd hortenziáidat a téli hidegben

MCS, NA
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Így védd meg hortenziáidat a téli fagyoktól

Nem mindegy, hogy hová ülteted hortenziáidat

A hortenziák téli gondozásához először is meg kell állapítanod, hogy növényeid egyáltalán képesek-e átvészelni a telet otthonod környékén.

Amennyiben a környék USDA zónája alacsonyabb (tehát hidegebb időjárás jellemző rá), mint amennyit kerti hortenziád képes elviselni, akkor a bokor nem hoz majd új bimbókat, miután beköszönt a tavasz. Még ha a hőmérsékletek, épp, hogy elérik a hortenzia minimális igényeit, a hideg időjárás az ilyen határesetekben is könnyedén kárt tehet a bimbókban.

A kerti hortenziák többsége 6-9 USDA zónák között hidegtűrő. Néhány újabb változata, például az „Endless Summer” 5-8 USDA zónák között is képes lehet átvészelni a telet, míg az „Endless Summer Bloomstrcuk” 4-es, a „Cityline” pedig 5-ös zónáig hidegtűrő.

Ha hűvösebb környéken laksz (Magyarországra például főleg 6-7-es USDA zónák jellemzők), akkor érdemes olyan hortenziát választanod, ami legalább 5-ös USDA zónáig hidegtűrő. Segíthet továbbá, ha egy olyan szerkezet közelébe ülteted bokraidat, amelyek képesek némi hőt megtartani (pl. téglafal mellé), illetve ahol sok közvetlen napfény véri, és védve van a hideg téli széltől.

Ha kerti hortenziád csak néha virágzik nyaranta, vagy nem minden nyáron hoz virágokat, akkor védettebb helyre kell átültetned, ahol kevésbé árthatnak neki a téli körülmények. Segíthet még, ha talajtakarót szórsz szét a növény töve körül, de első sorban az ágakat és a bimbókat kell megvédened a hidegtől.

A hortenziák védelme télen

Kerti hortenziáidat többféleképpen is megvédheted a hidegtől. Az egyik leggyakoribb megoldás egy egyszerű szerkezetet húzni a bokrok köré, amik segítségével szigetelheted azokat. Fontos persze, hogy a bokrok jól is szellőzzenek a szigetelés alatt.

Ehhez szúrj karókat a bokor köré, majd tekerd körbe azokat csirkehálóval, zsákvászonnal, vagy más, jól szellőző anyaggal. Ez után töltsd fel az így elkerített területet némi könnyű, természetes szigetelőanyaggal, mint például tűlevéllel, vagy tölgylevelekkel. Ez egy védőzónát képez majd a hortenzia körül, amit így nehezebben rongál meg a szél és a hideg.

A szigetelést végig hagyd meg a tél folyamán, és csak akkor kezdd el eltávolítani, amikor a hőmérsékletek is emelkedni kezdenek a tavasz beálltával. Ne felejtsd el továbbá, hogy a szél és a lehulló hó miatt a szigeteléshez használt anyagok elmozdulhatnak a helyükről, és ilyenkor a hortenziák kilógó ágai újra megsérülhetnek.

Nézz tehát rájuk időnként, és töltsd fel őket újra, ha ez történik. Egy másik megoldás hungarocellt erősíteni a védőzóna tetejére, ami további védelmet nyújt a szigetelőanyagnak az időjárás elemeitől.

Ha teheted, már ősszel kezdd el összegyűjteni a tűleveleket szárításra, illetve a tölgyleveleket is, ha van honnan. Tartsd ezeket a szigetelőanyagokat egy papírzsákban, száraz helyen.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kanász

régebben a sertések gondozását és legeltetését végző dolgozók elnevezése volt. A nagyobb... Tovább

Rovarölo Actellic 25 EC

Szívó és rágó kártevők ellen zöldség kultúrákban raktár fertőtlenítésre,... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés Növényvédelem