Ezeket a fertőzéseket okozhatják a háziállatok, háziállatok fertőzései emberre

Ezeket a fertőzéseket okozhatják a háziállatok

GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

háziállatok

Toxoplazmózis

A Toxoplasma gondii egysejtű parazita, amely a macskaürülékben található, toxoplazmózist okoz. A vírus reaktiválódása legyengült immunrendszerű személyeknél súlyos központi idegrendszeri megbetegedést eredményezhet. Egy terhes nő fertőzése súlyos veleszületett deformitást okoz a magzatban.

Ha a parazita kézzel kerül a szájba, a gyermekek nagyobb valószínűséggel fertőződnek a szennyeződéssel (esetleg macskaalommal) vagy macskaürülékkel szennyezett vízzel való érintkezés révén, bár a fertőzés nyers vagy nem megfelelően főzött ételek, mosatlan gyümölcsök vagy zöldségek fogyasztása révén is bekövetkezhet. A fertőzések többsége tünetmentes. A tünetekkel járó fertőzések többsége ártalmatlan, és néhány héten belül magától gyógyul.

Toxocariasis

A kutya- vagy macskaférgesség toxokariózist (Toxocara canis seu Toxcara catis) okoz. A két leggyakoribb klinikai tünet a viszcerális lárva migráns (VLM) és a szemlárva migráns (OLM). A kölyökkutyák a leggyakrabban fertőzött állatok, mivel ők választják ki a petéket. Az ember csak véletlenszerű köztigazdának számít. A fertőző tojásokkal szennyezett talaj véletlen fogyasztása a leggyakoribb módja annak, hogy a gyermekek megbetegedjenek (piszkos kézzel vagy mosatlan gyümölcs vagy zöldség fogyasztásával). A tojások a bélben kelnek ki, lárvaként átszúrják a bélfalat, bejutnak a véráramba, és számos szervben (máj, szív, tüdő, agy, izmok, szem) megtapadnak. A fertőzés gyakran tünetmentes vagy magától gyógyul.

Echinococcosis

Kutyáknál a galandférgek echinococcosist (és kutyáknál) idéznek elő. Az Echinococcus granulosus fertőzéssel lentebb mélyebben foglalkozunk. Az ember csupán köztes gazdatest, aki kutyaürülékkel, talajjal fertőzött kézzel, vagy szennyezett víz vagy zöldség fogyasztásával fertőződik. A ciszták kialakulásának leggyakoribb helye a máj (az esetek 2/3-a) és a tüdő (az esetek 1/4-e). A ciszta lassan fejlődik ki, és a legtöbb embernek nincsenek tünetei. Fizikai vizsgálat, hasi ultrahang vagy mellkasröntgen során gyakran véletlenül derül ki a ciszta megléte. Ha a májban lévő ciszta tüneteket okoz, általában a jobb lebenyt érinti, és átmérője legalább 10 cm.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ellenanyagok (antitestek, immunglobulinok)

a bulinokhoz tartozó, sajátságos szerkezetű fehérjék, amelyek a szervezetben antigén... Tovább

kele (búzakeszeg, vérkeszeg, pirosszemű k., Scardinius erythrophtalmus)

a pontyfélék (Cyprinidae)családjába tartozó, álló- és folyóvizeink egyik... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok