A fecskék védelme nagyon fontos feladat

2000 tonna betegségeket terjesztő rovar marad életben, ha nem segítünk a fecskéknek!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Fontos a fecskék védelme

Mindenki tehet valamit a fecskék érdekében! 

Mind a lakosságnak, mind pedig az önkormányzatoknak fontos, gyakorlatilag nélkülözhetetlen szerepe és felelőssége van a teljes egészében városiasodott sárfészket építő fecskék védelmében. A legfontosabb feladat, hogy a fecskék állománycsökkenését megállítsuk és minél hamarabb vissza is fordítsuk. Ehhez az kell, hogy a meglévő, aktív természetes fészkeket és telepeket minden jobban óvjuk. Ez azért is nagyon fontos, mert a műfecskefészkek kihelyezése azokon a helyeken a leghatékonyabb, ahol ezeket az eszközöket legalább egy már lakott, természetes fészek mellé tudjuk telepíteni. 

A fecskék védelme érdekében

Kihelyezhetünk műfészkeket, mesterséges molnárfecsketelepeket, amik segítenek abban, hogy megállítsuk a fecskeállomány csökkenését. Fontos, hogy a fészkeket házfelújítás, építkezés során óvjuk, ne verjük le. Az ember-fecske konfliktusok hátterében álló ürülékpotyogás kivédésére használjunk fecskepelenkát. A fecskék sárból építik a fészküket, ezért érdemes létesítenünk sárgyűjtőhelyet házunk környékén. Korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk a fecskék védelmével, rengeteg tippet osztottunk meg veletek, kattintsatok ide és olvassátok el bátran!

Jelentsük be az illegális fészekleveréseket! 

Illene most már mindenkinek tudnia, hogy a fecskék tartós, a fecskepárok által akár évtizedeken át használt fészkei egész évben védettek, vagyis a fecskefészkek leverése egész évben szigorúan tilos! Az épületmunkálatok, felújítások által érintett fészkek a költési időszak szünetében, vagyis november 1. és március 31. között, a megyei kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály írásbeli határozatának birtokában, az abban megfogalmazott feltételek betartása mellett távolíthatók el. 

A fecskék költési időszakában (április 1-október 31. között) nemcsak tilos, hanem nem is engedélyez(tet)hető a fecskefészkek eltávolítása. Ha fészekleveréssel találkozunk, akkor írjunk egy néhány soros emailt, készítsünk pár bizonyító értékű fotót és tájékoztassuk a hatóságot! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-20

A tyúkok nyári gondozása, ezt add nekik a melegben

A nyári hónapokban a tyúkok különös figyelmet igényelnek, hiszen a meleg időjárás komoly kihívást jelenthet egy tyúknak. Legyen élettel teli a baromfiudvarod!

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-06-14

A vargánya gomba - ízletes és nagyon egészséges is!

Ha már unod a legnépszerűbb gombát, a csiperkét, és valami újra vágysz, akkor érdemes kipróbálnod a vargánya gombát. Én nagyon szeretem, te se fogsz csalódni!

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-06-25

Tuti megoldás a bio növényvédelemre: A tejes permetezés

A tejes permetezés tényleg működik. Rengetegen alkalmazzák, és növényeik boldogabbak, mint valaha. Ha következőnek marad egy kis tej a hűtőben, gondolj erre.

2024-06-26

Tele van szúnyoglárvával a kerti vízgyűjtőd? Önts bele étkezési olajat, mutatjuk miért

Bár az esővíz gyűjtése egy nagyon pozitív dolog, van egy árnyoldala is: az összegyűjtött víz kiváló tenyészhelye a szúnyogoknak. Önts olajat a vízgyűjtődbe!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lucerna (Medicago)

a pillangósok családjához tartozó nemzetség. Hatvan-egynéhány tagja közül nálunk mintegy... Tovább

zömökségi index

A testtömeg jellemzője; az övméret és a ferde törzshossz százalékos aránya:... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés Környezetgazdálkodás Környezetvédelem