Tudj meg mindent a csonthéjasok metszéséről

A rekord gyümölcsökért – Szakértői tanácsok a csonthéjasok metszéséhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Minden a csonthéjasok metszéséről

A csonthéjasok metszésének menete

Sokan állítják azt, hogy a csonthéjasokat egyáltalán nem kell metszeni, ezzel fogok most vitatkozni egy kicsit. A gyümölcsfák esetében elmondható, hogy ha nem végezzük el a metszést, akkor szinte biztosak lehetünk abban, hogy a fánk szakaszosan fog teremni, rendkívül rossz lesz a termésünk minősége, ráadásul vannak olyan gyümölcsfajták, amik nagyon hajlamosak a felkopaszodásra, ha ezeket a fákat nem metsszük meg, akkor hatalmas károkat okozunk nekik és magunknak egyaránt. El fog sűrűsödni a korona, jelentősen fog csökkenni a termőfelület, a korona belsejében pedig rengeteg száraz fát fogunk termelni, ami csak akkor jó, ha gyújtóst akarunk gyűjteni. 

A termőkori fákat mértékkel kell metszeni, évente egyszer, érdemes az összes sérült, beteg, egymást keresztező, dörzsölő ágakat, ágrészeket eltávolítani. Ezzel sokkal szellősebbé, napfényesebbé tesszük a koronát, ami pedig kedvez az egészségesebb gyümölcsfejlődésnek. Alakító ritkítás során a feltörő ágrendszerű fákat tereljük oldalirányba, a széthajló ágúakat pedig emeljük fel, úgy, hogy az erőteljesebben fölfelé törő koronarészeknek adjunk esélyt.

Az erős növekedésű fajták vesszőit mérsékelten kell visszametszeni, mert így több termőrészt kapunk. A gyengébben növő fajtákkal máshogy kell bánni, mert ha az ostorokat visszametszenénk, akkor a csúcson lévő virágrügyeket távolítanánk el. A megoldás az ostorok folyamatos ritkítása, azaz tőből való eltávolítása (érdemes a nagyon megnyúltakat, és a kevés virágrüggyel rendelkezőket levágni). 

A szilvafákat rendszeresen kell metszenünk, ha elhanyagoljuk ezeket a fákat, akkor sokkal apróbb termést fognak hozni. Ritkítsuk meg az ágvégeken kialakult söprűszerű elágazásokat, ezáltal a napfény bejut a fa belsejébe. A ringlók nem hajlamosak annyira az elsűrűsödésre, de évente egyszer érdemes elvégezni a ritkító metszést.

A kajszi esetében érdemes várnunk az ötödik-hatodik évig (addig ne avatkozzunk be metszéssel), ekkortól végezzük el évente a korona ritkítását, a lehajlott, sűrű ágvégeket távolítsuk el. Remélem, hogy tanácsaimmal tudtam segíteni nektek, legyen sok-sok finom gyümölcsötök a fákon! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

keresetszabályozó adó

a vállalati személyi jövedelem kifizetésének szabályozását szolgálja. Az 1988-ban életbe... Tovább

ferritin

összetett fehérje, a szervezet vasanyagcseréjében van fontos szerepe. Vas-(II)-hiroxidból és... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Kertészet Növénytermesztés Növényvédelem