Citromfa nevelése - így nevelj Te is saját citromfát csupán egy magból!

Így nevelj saját citromfát magról

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Citromfa nevelése magról

Amint sikerült mindent összegyűjtened, a következőket kell tenned!

1. Először is önts némi talajt egy vödörbe, és önts rá vizet, hogy teljesen átnedvesedjen. Ez lesz a talaj előnedvesítése.

 

2. Ez után öntsd át az előnedvesített talajt a növénytartóba, amibe el szeretnéd ültetni a magot. Ügyelj rá, hogy a perem alatt nagyjából 1 centiig töltsd fel a tartót.

 

3. Vágd félbe organikus citromodat, majd válaszd ki belőle a legnagyobb, legmutatósabb magot. A citrom húsát a legegyszerűbben úgy távolíthatod el a magról, ha a szádba veszed, és addig ott tartod, amíg az összes rost le ne válik róla, és elmúlik a citromos íze. Ne hagyd kiszáradni – a magnak nedvesnek kell maradnia, hogy ki tudjon csírázni. Érdemes tehát csak akkor szétvágni a citromot, amikor készen állsz elültetni a magot.

 

4. A még nedves magot dugd legalább 1-2 centire a talaj felszíne alá, és teljesen temesd be. Permetezd be egy kis vízzel a talaj felszínét, vagy önts rá egy kevés vizet.

 

5. Ezután takard le a növénytartót jól szellőző műanyaggal, hogy a mag nyirkos, meleg körülmények között maradhasson.

 

6. Helyezd a tartót meleg helyre, és a következő néhány nap során tartsd rajta a szemed, ügyelve arra, hogy mindig meleg legyen a fólia alatt és hogy a talaj is nyirkos maradjon, hogy a mag kicsírázhasson. Sose hagyd, hogy a talaj teljesen kiszáradjon, vagy túl nagy forróság alakuljon ki a műanyag alatt, mert mindez tönkre teheti a magot és a csírát.

 

7. Nagyjából két hét múlva látni fogod majd, ahogy a csíra előbújik a talajból. Ez után eltávolíthatod a műanyagot a tartóról. Helyezd új jövevényedet (természetesen növénytartóval együtt) meleg, napos helyre, szükség szerint pedig biztosíts fényt számára 40 wattos fluoreszkáló égőkkel (a kezdeti időszakban napi 10-14 órán keresztül).

 

Most jön a türelemjáték. A következő tippek segítenek abban, hogy megfelelő körülményeket biztosíts citromfád számára, hogy az egészségesre és erősre nőhessen, és hogy bőséges hozama legyen, amint termőkorba ér. Egy növő félben lévő fának tápanyagokra van szüksége. Miután eléggé felcseperedett, és megjelent rajta néhány levél, tápláld organikus táppal, például gilisztahumusszal vagy egyszerű komposzttal. Erre csak évente egy vagy két alkalommal lesz szükség – áss egy kis árkot a töve körül, töltsd fel azt komposzttal, és öntözd meg. Soha ne vidd túlzásba sem az öntözést, sem a trágyázást – a kevesebb mindig többet ér.

 

Biztosítsd, hogy a talaj mindig nyirkos maradjon fád alatt, különösen a fiatalabb éveiben. Óvakodj a túlöntözéstől, mert a vizenyős talajban a fa hamar elpusztulhat. Az extra víz elvezetésében a növénytartó alján található lyukak segíthetnek ugyan, de nem menthetik meg a fát a megfulladástól. Győződj meg róla, hogy fád elegendő napfényt kapjon. Ha beltérben neveled, akkor kerüljön olyan helyre, ahol napi legalább 8 (lehetőleg 10) óra közvetlen napfény éri, minden egyes nap. Ahogy már említettük, 40 wattos fluoreszkáló égőkkel ki lehet egészíteni a hiányos napfényt.

 

Ügyelj a különböző kártevőkre, élősködőkre és betegségekre utaló jelekre, és minél előbb tedd meg a szükséges ellenintézkedéseket, mert ha időben észreveszed a problémát, akkor bizonyos esetekben még megmentheted fádat.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

szájkosár

a szm. v. a ló pofájára illő, ritka szövésű, drótból font, zsineggel a nyakra, ill. fejre... Tovább

kemencebokor

a legelőn a bükkcserjék hajtásait az állatok lerágják, emiatt azok búboskemence alakot... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs