Fűszernövények termesztése

Tippek finomabb és bőségesebb fűszernövények termesztéséhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Tippek finomabb és bőségesebb fűszernövények termesztéséhez

6. Használj nitrogénben gazdag műtrágyát

A rendszeres szüretelés segít megelőzni, hogy a növények átlépjenek virágzó fázisukba, ami a levéltermő fázis végét jelenti. Azonban az új ágak és levelek növesztése hamar kimerítheti a növények tápanyagtartalékait. Ezek rendszeres pótlása a te feladatod lesz. Mivel a nitrogén az elsődleges levélnövesztéshez szükséges elem, érdemes ebben gazdag műtrágyával táplálni a növényeket. Ha inkább valamilyen organikus megoldást szeretnél alkalmazni vegyi anyagok helyett, akkor a komposzt vagy a komposzt tea egy jó alternatíva lehet, (ha nitrogénben gazdag alapanyagokat is felhasználsz hozzájuk).

7. Időnként végezz drasztikusabb metszést

A rendszeres szüretelések mellett segíthet, ha néha egy alapos metszést is elvégzel fűszernövényeiden, ez ugyanis segíthet megőrizni fiatalosságukat. A legfelső rész egyharmadát vagy felét is levághatod egy kerti metszőolló segítségével. Ez gyakran láthatóvá teszi a fás, levelektől mentes szárakat, de hamarosan ezeket is ellepik majd az élettel teli, friss levelek. A komolyabb metszés hatékony például az oregánó, a zsálya, a borsmenta és a rozmaring fiatalítására, de nem alkalmazható bármilyen fűszernövényen.

8. Védd meg növényeidet a melegtől

A legtöbb fűszernövény kedveli a napfényt, de a hőséget már nem feltétlenül. Ha délutáni nap kínozza fűszerágyásaidat, akkor előfordulhat, hogy szenvedni fognak, különösen 32°C feletti hőmérsékletekben. A fiatal hajtások lekonyulhatnak, a bokros fűszernövények buja levélzete pedig megritkulhat. A rendszeres hervadás-feléledés kimeríti a növényeket, amelyek ennek hatására vékonyabb, fás szárakat növesztenek majd.

A melegtől szerencsére több módszer segítségével is megvédheted fűszernövényeidet. A legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás egy ponyvát felhúzni az ágyások déli, vagy délnyugati oldala mellett, ami árnyékot biztosít a növények számára. Ha cserépbe ültetett örökzöldjeid vagy bambuszaid vannak, akkor ezek sokkal csinosabb mozgatható árnyékolók lehetnek, mint egy egyszerű ponyva. A legesztétikusabb és legpraktikusabb megoldás valamilyen lugasra felfuttatott növény, például édesburgonya, nyári tökök, vagy paradicsom.

A talaj hűvösen tartása érdekében teríts szét némi talajtakarót növényeid körül. A vízzel feltöltött, nem mázolt agyagcserepek és a díszüvegek hűvösebb mikroéghajlatot biztosíthatnak a fűszerkert számára. Régen ezért tartottak szökőkutakat sok fűszerkertben.

9. Biztosíts részleges árnyékot

Habár a fűszernövények általában rengeteg napfényt igényelnek a legjobb teljesítmény érdekében, a jóból is megárthat a sok, különösen a bazsalikomok, metélőhagymák, menták, macskamenták vagy a petrezselymek esetén. Fűszerkerted tervezése során figyeld meg, hogy rendelkezésedre álló terület mely részeit mennyi napfény éri a különböző napszakokban, és ez alapján helyezd el ágyásaidat. Ügyelj arra, hogy a magasabb növények árnyékot biztosíthatnak az alacsonyabbaknak a délutáni órákban, ha megfelelően helyezed (ülteted) el őket. A fűszernövények nem szeretnek fák lombjainak árnyékában tartózkodni, de ha egy lombkorona elegendő szórt fényt enged át, akkor nyáron sokat segíthet az árnyékolásban.

10. Ne egyszerre ültesd el fűszernövényeidet

Ültess el egy-egy kötegnyi palántát 2-3 hetente, hogy folyamatosan friss fűszereket szüretelhess majd a későbbiekben. Ez különösen az egynyári és kétnyári fűszernövényeknél hasznos, amelyeknél a szüretelés lényegében az egész növény kihúzásával történik. A petrezselyem például kétnyári ugyan, de a legtöbb helyen egynyáriként termesztik, és az első szezon végén kihúzzák a talajból.

11. Oszd szét növényeidet

Néhány évelő fűszernövény elveszíti életerejét és egészségét, miután több éven keresztül egy helyen hagyják őket. Ezeket érdemes kiemelni a talajból és szétosztani csomóikat. Ezzel nem csak új erőre kapnak majd, de plusz növényekre is szert tehetsz így, amelyeket más ágyásokba is elültethetsz. A metélőhagyma, a citromfű, az oregánó és a macskamenta 2-3 éves korukban választhatók szét. A szétválasztást kora tavasszal vagy az ősz vége felé érdemes elvégezni, amikor a hűvösebb hőmérsékletek segítik az átültetési sokk késleltetését. A szétválasztással szaporított növényekre fordíts különös figyelmet, amíg meg nem erősödnek.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lárva (álca)

az —> átalakulással fejl. állatok posztembrionális életszakaszának... Tovább

ízék

a szálastakarmány fásodott, vastag, kemény rostos szárrésze, amelyet az állat nem fogyaszt... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés