A birslekvár elkészítésének menete - ismerd meg ezt az isteni, egyszerű receptet

Isteni finom birslekvár készítése tartósítószer nélkül!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Készíts te is isteni birslekvárt

A birs felhasználása

A birs termése nyersen kellemesen édeskés, és savanykás ízű. 2016-ban az Év Pálinkáját különböző birspálinkák házasításából készítették, ebből is adódik, hogy isteni pálinka készíthető belőle. A birs viszont kemény állagú, ezért több munkát igényel, mint más gyümölcs, tehát kevesen vállalkoznak arra, hogy felhasználják erre a célra. Azonban vannak még a pálinkánál is kedveltebb felhasználási módok a birsből ugyanis isteni gyümölcslé, gyümölcszselé, befőtt, kompót, lekvár készíthető, de használható aromaanyagként is például káposzta eltevésénl. A birs termése gazdag pektinben, ezért használják természetes pektinforrásnak is.

A népi gyógyászatban köhögéscsillapításra, hashajtásra alkalmazzák, de kezelhetjük kenőcsével a repedezett bőrt, az égési sérüléseket, és még az aranyeret is. Nyálka-, és cserzőanyagokban gazdag a birs leve, ami a száj és garat gyulladás megbetegedéseinek ellenszere lehet. Mostani cikkembe csak egy recept fér, de ha szeretnétek többet, akkor szavazzatok lentebb, és érkezek az írás folytatásával! 

Birslekvár készítése

Hozzávalók: 2 kilogramm birsalma, 60 dekagramm cukor (édesítőt is lehet), 5-6 deciliter víz, fahéj és szegfűszeg (ízlés szerint). Először is mossuk meg a birsalmákat, majd hámozzuk meg mindet, csutkázzuk ki és felkockázva tegyük egy megfelelő méretű lábasba – ez lesz a munka nehezebb része, a többi már gyerekjáték! Öntsük rá a vizet, a cukrot és a fűszereket, majd kis lángon fedő alatt főzzük nagyjából 45-50 percig, közben néha-néha kevergessük meg, ellenőrizzük, hogy ne égjen le, vége felé már inkább folyamatosan keverjük, mivel már nem sok víz fog maradni ekkor!

Ha már kellőképpen pépes és a nagyobb darabok is megpuhultak, akkor vegyük le a tűzről. Nincs más dolgunk, mint előre megtisztított befőttes üvegekbe tölteni a lekvárunkat, majd a tetőt szorosan rácsavarni és 10 perce fejre állítani az üvegeket, majd mehetnek is a száraz dunsztba minimum két napra. Még egy tipp: ha a krémesebb lekvárt szeretitek, akkor a főzés után botmixerrel át lehet dolgozni a pépet. Palacsintába isteni lesz, de nyugodtan kenhetitek kenyérre, kiflire, amire tetszik, imádni fogjátok, ezt garantálom! 

Szeretnétek több birsalmás receptet megismerni?

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fakorhadás

mindennemű faanyagon (élő fán, felhasznált v. raktározott faanyagon) előfordulható, gombák... Tovább

vetőgépek

A ->vetés minősége meghatározó a várható terméshozam, ezért a v. legjobb műszaki... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs