Az eddiginél is nagyobb poloskainvázió közeleg? - Interjú Dr. Vétek Gáborral

Szélesi Ferenc, NA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Milyen a poloskahelyzet ma Magyarországon, kell-e jobban tartanunk az invázió miatt, mint a korábbi években, hogyan védekezhetünk ellenük, és mit hoz a jövő, lesz még nyugodt, poloskamentes ősz valaha? Dr. Vétek Gáborral, okleveles kertészmérnökkel, növényvédő mérnökkel, a Szent István Egyetem docensével beszélgettünk ezekről a kérdésekről. 

Mutatkozzon be, kérem, pár szóban az olvasóinknak. Mivel foglalkozik, mi a szakterülete, milyen kutatásokat végez?

Vétek Gábor vagyok, a Szent István Egyetem Rovartani Tanszékének munkatársa. Kutatómunkám elsősorban a különböző kertészeti kultúrákban új kártevőként megjelenő idegenhonos ízeltlábú fajok elterjedésének és biológiájának tanulmányozására, valamint a megfelelő megfigyelési és védekezési módszerek kidolgozására terjed ki. Az elmúlt években, évtizedekben számos olyan rovar jelent meg Magyarországon, amely mezőgazdasági kártevőként is számottevővé vált, illetve várhatóan azzá válhat a közeljövőben.

Ezeknek a gyakran európai viszonylatban is újnak számító jövevényeknek az életmódjáról viszonylag keveset tudunk, így alaposabb megismerésük elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy kellően hatékonyan reagálhassunk a megjelenésükre, illetve mérsékelhessük a gazdasági károkat. Tudományos értelemben egyik fő feladatunk, hogy minél több részletet megtudjunk a fajok biológiájáról, amely pedig megalapozhatja a gyakorlat számára fontos csapdázási, előrejelzési és védekezési módszereket, azok fejlesztési irányait.

Az utóbbi években nagymértékben szaporodtak el a poloskák Magyarországon, legalábbis egyre több panasz érkezik a lakosság részéről miattuk. Valóban egyre többen vannak, és, ha igen, mi ennek az oka? 

A „poloskák” kifejezés meglehetősen általános, hiszen egy magasabb rendszertani kategóriáról, egy alrendről van szó. A poloskáknak számos családja van, mint például a pajzsos-, a címeres- vagy a csipkéspoloskák. Több családban is találhatunk olyan fajokat, melyek korábban nem voltak jelen Magyarországon. Közülük jellemzően a nagyobb termetű, és mindenfelé, különösen a városi környezetben is megtalálható poloskafajok váltak közismertté, mint például a 2000-es évek környékén azonosított, zöld színű vándorpoloska, vagy a 2013-ban megtalált ázsiai márványospoloska.

De lehetne még említeni a nyugati levéllábú-poloskát is, amely szintén igen termetes, és egyébként az örökzöldeket kedveli. Ez utóbbi faj mérete és alakja miatt szintén meglehetősen szembetűnő, azonban gazdasági kárt nem okoz. Erdészeti vonatkozásban ott van például a tölgycsipkéspoloska, mely ugyancsak nem honos hazánkban, de megtelepedését követően ma már tölgyeseinkben látványos károkat okoz. Szóval van a palettán nagyon sok jövevény faj, melyek megjelenésének hátterében alapvetően a globalizációs folyamatok állnak.

Az, hogy az ázsiai márványospoloska nagyobb figyelmet kap, annak köszönhető, hogy urbánus környezetben is megtalálja az életfeltételeit, ráadásul az őszi időszakban előszeretettel húzódik be a lakásokba tömegesen, innentől kezdve pedig előbb-utóbb mindenki találkozhat vele. A következő oldalon elmondjuk, mely területek a leginkább érintettek poloskakérdésben, de kitérünk a védekezési módokra, illetve arra is, hogy mire számíthatunk a jövőben, érdemes tehát velünk tartani továbbra is! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-04-08

Friss: gép- és technológia beszerzési támogatás nyílik a borászok számára

Több mint 10,8 milliárd forint áll rendelkezésre a borászati technológiai fejlesztésére a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból.

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-02-29

Figyelmezteti a Nébih a gazdákat: pocok invázió közeleg!

Pocok invázió közeleg, közölte a Nébih és figyelmezteti a gazdákat, hogy mindenképp hamar vegyék észre az intő jeleket és mentség meg a termésüket!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

További cikkek ebben a témában
Állatok Gazdaság Házi kert kert Környezetgazdálkodás Mezőgazdaság Növényvédelem

Tovább a Lexikonhoz

vállalati egyesülés

egy v. több önálló mg. vállalat új vállalatban való működése, az önálló vállalatok... Tovább

borsó (kerti borsó, Pisum sativum L.)

a pillangósok családjába tartozik. 100—110 cm mélyen lehatoló gyökérzete 50—80 cm... Tovább

Tovább a lexikonra