Ültetés WC-papír gurigákba – Újrahasznosítás a kertben

VN

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A WC-papír gurigákat a legtöbben rögtön a kukába hajítják, amint „kiürülnek”, azonban a tapasztalt kertészeknek eszükbe sem jutna az efféle pazarlás. Ha szeretnél néhány palántát nevelni otthonodban, akkor egy-egy ilyen kartonguriga tökéletesen alkalmas erre a célra. Nézzük, hogy miről is van szó!

A szükséges eszközök

•    üres WC-papír gurigák vagy papírtörlő-gurigák
•    műanyag fólia
•    némi virágföld
•    az ültetésre szánt magok
•    olló
•    alkoholos vagy sima filctoll
•    egy műanyag ételhordó (vagy más tároló, amibe beleállíthatod a gurigákat)

A gurigák felhasználása

1. Vágd méretre a gurigákat

Vágd félbe a WC-papír gurigákat, hogy rövidebb hengerekkel dolgozhass. A papírtörlőkendők gurigáit többször is félbe kell vágnod, hogy elég kicsik legyenek.
Ez után végezz 6 db nagyjából 2,5 cm-s bevágást a gurigák egyik végén és hajtsd be őket középre – ez lesz a „cserepek” alja.

2. Töltsd fel a gurigákat

Töltsd fel a gurigákat sűrűn a virágfölddel, nagyjából egy centivel a perem alatt. Helyezd a gurigákat felállítva a műanyag tárolóra. Ez után egy pumpás flakonnal alaposan nedvesítsd be a talajt, majd ültess mindegyik gurigába legalább 2-2 magot.

3. Takard le a gurigákat

Miután elültetted a magokat és meggyőződtél róla, hogy mindegyik gurigában kellően nyirkos a virágföld, takard le a tárolót a műanyag fóliával.
A tárolót ne helyezd közvetlen napfénybe, és minden nap ellenőrizd a gurigákat. Fontos, hogy a talaj folyamatosan nyirkos maradjon, különben a magok nem fognak tudni kicsírázni. Miután a csírák kibújnak a virágföldből, leveheted róluk a műanyagot.

4. Gondoskodj a fényről

Amint a csírák kibújnak, rövid időn belül fényre lesz szükségük. Erre egy napsütötte ablakpárkány is elegendő lesz, főleg, ha nem szeretnéd hosszú távon bent nevelni palántáidat. Ha nincs erre alkalmas ablakod, akkor palántanevelő lámpákra lesz szükséged, hogy megfelelő fényviszonyokat biztosíts növényeidnek (amíg ki nem kerülnek a szabadba).

5. Gondoskodj palántáidról

Gondoskodj róla, hogy palántáid megfelelő hőmérsékletben, kellő fényviszonyok között nevelkedjenek, és persze, hogy elegendő vizet kapjanak. Eleinte fontos, hogy a talaj ne száradjon ki alattuk, de ne is áztasd át teljesen, nehogy kirohadjanak benne, vagy bepenészesedjenek.

Miközben arra várakozol, hogy kellően megerősödjenek a kiültetéshez (vagy hogy felmelegedjen az időjárás) készíts néhány naponta képeket palántáidról, hogy később láthasd, mennyit nőttek rövid időn belül!

6. Ültesd át a palántákat

Ha az időjárás odakint is elég meleg, akkor kezdd el kiszoktatni palántáidat. Minden nap egyre több időre vidd ki őket a szabadba, amíg egy egész napot kint nem töltenek. Ez után kiültetheted őket végső helyükre a kertben. Ne vedd le róluk a kartont kiültetéskor – ez idővel lebomlik a talajban és komposztként szolgál majd.

Amikor legközelebb kiürül egy WC-papír vagy papírtörlő guriga otthonodban, ne dobd rögtön a kukába! Gyűjts össze belőle néhányat és használd őket az otthoni ültetéshez!
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-04-29

Sokunk kedvence az áfonya: ültessük el május elején egy kertész tanácsaival

Ismerd meg az áfonya titkait és ültess magad is májusban! Ezek egy gyümölcs szakirányú kertész tanácsai a tökéletes áfonya bőséges terméséhez - kövesd a tippeket.

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-03-25

Húsvétra is tökéletes: Spenótos-tojásos pite RECEPT

Ha valami igazán húsvéti és egyben különleges tojásos ételt szeretnél, akkor ajánlom a spenótos-tojásos pite receptjét. A vendégek imádni fogják!

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-04-16

Ideje elültetni a cukkinit, mutatjuk: cukkini ültetés lépései

Egyre népszerűbb a cukkini hazánkban is. Ültess 2024-ben te is cukkinit, mutatjuk, hogy mikor, és hogyan csináld, hogy a legtöbb, legjobb termésed legyen!

További cikkek ebben a témában
Érdekességek Gazdaság kert Kertészet

Tovább a Lexikonhoz

klamídiák okozta betegségek

kerekded, egyszerű kettéhasadással és csak a sejtekben szaporodó mikroorganizmusok a... Tovább

gabona-abc

a gabonán a levélhüvely és a -lemez átmeneténél hártyaszerű nyelvecske (ligula) és két... Tovább

Tovább a lexikonra