Az örökké zöld tuja titkai

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Szinte minden egyes kertben megtalálható valamilyen tujaféle, ez nem véletlen, hiszen, ha mindent jól csinálunk, akkor ezek a növények szép díszeivé válnak környezetünknek, ráadásul egész évben. Éppen ezért megkértük szakértőnket arra, mondjon pár szót a tuják gondozásáról, neveléséről! 

Röviden a tujákról

Örökzöld fa-, illetve cserjefajok tartoznak a tuják közé, melyek legfőképpen Kelet-Ázsiában és Észak-Amerikában őshonosak, ahol természetes erdőalkotók. Európában és Magyarországon viszont gyakori dísznövények, sokféle kertészeti változatukkal találkozhatunk. A tuják általában kúpalakúak, a hajtásrendszerük vízszintes elrendezésű, hajtásaik a színükön általában sötétebbek, fényesebbek, a fonákukon viszont halványabbak.

Ezek a növények többnyire pikkelylevelekkel rendelkeznek, melyek keresztben átellenesen, rányomottan állnak, a fonákukon a levelek közötti mélyedésekben hamvas szürke vagy ezüstös rajzolatúak. Biztosan tapasztaltátok már, hogy a tuják levelei összemorzsolva kellemesen illatosak (ha még nem próbáltad, pótold). Tobozaik kisebbek,  felállók, megnyúlt elliptikusak, a tobozpikkelyek fiatalon ívesen hajlók, egymásra borulók, éretten pedig szétállók és barnák.

A tuják ültetése

A tuják leginkább a napos vagy félárnyékos helyet kedvelik, ültessük tápanyagban gazdag, enyhén savanyú földbe, itt érzi magát a legjobban. A meszes talajt érdemes kerülni, mivel ez nagyon kedvezőtlenül hat a növényre, de száraz körülmények között is nehezen fejlődik.

Növekedése legoptimálisabb szabadföldben, de természetesen dézsában, illetve cserépben is díszít, ebben az esetben gyakrabban kell öntöznünk és folyamatosan gondoskodnunk kell a tápanyag utánpótlásáról. Tavasztól egészen késő őszig ültethetjük, mivel a földlabdás és a konténeres növények egész évben ültethetők.

Fontos hangsúlyt kell kapnia a szakszerű ültetésnek, a rendszeres öntözésnek és a tápanyag utánpótlásnak (használjunk már az ültetésnél is komposztot, marhatrágyát vagy műtrágyát).

A tuják alkalmasak sövény kialakítására, legyen szó nyírt-, vagy nyíratlan növénysorról, de egyes fajtái szoliter növényként is helyt állnak. Most pedig nézzük, mi szükséges ahhoz, hogy egész évben meseszép tujáink legyenek, a következő oldalon folytatom! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-05-04

Ilyen a tökéletes paradicsom metszés: a titkos fegyver a zamatos terméshez

Hogyan kell paradicsomot metszeni? Mi a tökéletes paradicsom metszés titka? Mutatjuk a kertész tanácsait, hogy a te paradicsomod se bokrosodjon el a nyáron!

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

További cikkek ebben a témában
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem

Tovább a Lexikonhoz

acélos búza

szeme telt, fényes felületű, pirosbarnás, benne a —>sikér a... Tovább

aktinomikózis (actinomycosis, sugárgomba-betegség)

a kórokozó baktérium, az Actinomyces bovis szm.-ban többnyire a száj nyálkahártyáján... Tovább

Tovább a lexikonra