Itt a tavaszi gombaszezon! Irány gombászni!

ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Gombászni nem csak ősszel tudunk, tavasszal is nagy szezonja van a kalaposoknak. Tavasszal szívesen megyünk kirándulni a természetbe így, ha erdős területre megyünk, érdemes nyitva tartani szemünket, mert sok finomságot rejthetnek a bokrok és a fák árnyékai. Mire ügyeljünk, ha gombászni szeretnénk? Összegyűjtöttem milyen gombákkal találkozhatunk a jó idő beköszöntével!

Mikor nő a gomba?

Körülbelül 1,5 millió gombafajtát különböztetünk meg a világon, így egész évben találkozhatunk valamilyen gombával, de a legtöbb gomba kora tavasszal és késő ősszel jelenik meg.  Megjelenésük azonban sokban függ az időjárástól is, a szép nagy gombákért sok esőnek és megfelelő talajnedvességre van szükség. Természetesen nem minden gombafaj ehető, ezért mielőtt minden gombát összeszedegetünk az erdőben ismerkedjünk meg velük!

Ehető gombák kora tavasszal 

Kucsmagomba

A kucsmagomba jellegzetesen tavasszal nő, egészen márciustól júniusig. Kucsmagombából is több félével találkozhatunk, ami ehető. A legismertebb itthon és Nyugat-Európában az ízletes kucsmagomba és a cseh kucsmagomba. Ritkábban, de azért az ízletes és a cseh mellett, láthatunk fattyú kucsmagombát, pusztai kucsmagombát, illetve hegyes kucsmagombát. Süvegének felülete erősen ráncos, nem mondható „kalapnak” inkább egy kucsmára hasonlít, innen a neve is. 

 

Mezei szegfűgomba

A szegfűgomba egyike a legismertebb és legkeresettebb gombafajtáknak, az egész országban jelen van, szinte minden erdőben szedhetünk belőle. Gombászás közben főismertető jele lehet, hogy jellegzetes illata van, és ritkán álló, halványbarna lemezei vannak. A kisgombáknak még púposodó a kalapja, az öregebb gombáknál, viszont a kalap olyan, mintha kilenne fordítva, mintha a kalapbúbja be lenne nyomva. A mezei szegfűgombánál óvatosnak kell lenni, mert hozzá nem érthetőként könnyen közé keverhetünk mérgező fajtákat is, így érdemes bevizsgáltatni. Leginkább a kerti susulykára és a parlagi tölcsérgombára hasonlít, gombászás előtt nézzük meg a különbözőségeiket!

Lapozz a következő oldalra, hogy megtudd milyen gombákat találhatsz még kora tavasszal, ha erdei sétára indulsz!
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-04-29

A legjobb dolog, ami történhet a paradicsommal: ültesd mellé ezeket!

A paradicsom mellé ültetett növények fontosabbak, mint gondolnánk: kertészünk tanácsait követve ültessük ezeket a növényeket a paradicsom mellé a bőséges termésért!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-22

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted a veteményeskertet? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket.

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

További cikkek ebben a témában
Érdekességek Zöldség

Tovább a Lexikonhoz

bőrgyapjú

a valamilyen okból leölt juhok lenyúzott bőréről lenyírt gyapjú elnevezése. Az élő... Tovább

antivitaminok (vitamin-antagonisták)

a ->vitaminokhoz hasonló szerkezetű —>antimetabolitok, amelyek a koenzimként (->enzimek)... Tovább

Tovább a lexikonra