A pálmák is túlélhetik a telet – Tanácsok, amikre figyelj!

Szélesi Ferenc, NA

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Azzal szerintem nem mondok semmi újat, hogy a pálmák nem őshonosak Magyarországon, sőt, kifejezetten idegenek. Viszont még így is sikeresen teleltethetjük át ezeket a szépségeket itthon, mostani cikkemben azt is elmondom, hogyan! 

A pálmák bemutatása

Több mint kétszász nemzetséget és háromezret is meghaladó fajt sorolhatunk a pálmák népes családjába. Ezek a növények ott vannak a legtöbb tengerparton, szavannán, sztyeppén, de nagyon szeretik a trópusokat, az esőerdőket, sőt, még a hegységeket is. A pálmák díszértéke és jellegzetessége egyaránt a levelekben keresendő: ezek alapján beszélhetünk legyező-, illetve szárnyalt levelű pálmákról.

A legyezőpálmák egyik legismertebb tagja a Washington pálma (Washingtonia), a szárnyalt levelű pálmáké pedig a hegyi-, vagy gyompálma (Chamaedorea elegans). A pálmák már a Kréta időszak óta ismertek, ekkor élték fénykorukat. Legtöbb fajuk a trópusokon, illetve a szubtrópuson él (Csendes-óceán térsége, Kelet-Ázsia), Európában az északi szélesség 44 fokáig értek el, két fajuk lett honos: a törpepálma (Chamaerops humilis), és a krétai datolyapálma (Phoenix theophrasti). 

A pálmák jellemzői

A pálmák közé tartozó fajok gyökerei sekélyen, a felszínhez közel futnak szét: a pálmák a felszín közeléből szívják fel a nedvességet. Vannak köztük cserjék, fák, de liánok is, mindegyik közös jellemzője a pálmatörzs, ami ritkán ágazik el. Jellemző formájuk a nagy, egyenletesen vastag szárú, üstökös lombkoronájú fa, egyes fajok természetes élőhelyükön elérik akár a 40-50 méteres magasságot is. Nagy, nyeles leveleik a törzs végén állnak üstökben, a leghosszabbak elérik a húsz métert, ezzel kimondhatjuk, hogy a pálmák a legnagyobb levelű virágos növények.

A levelek egyszerűek vagy erősen tagolt összetettek, a levéllemez szárnyasan osztott, virágaik viszonylag jelentéktelenek, termésük csonthéjas, az endospermiumban sok az olaj és a szénhidrát. Érdemes még tudni azt is, hogy szobanövényként tartva megrekednek fiatalkori növekedési szakaszuknál, ezért nem is virágoznak, leszámítva a gyompálmát. A legfontosabb dolgokat elmondtam a pálmákról, most beszélek nektek a gondozásukról illetve a teleltetésükről, tartsatok velem a következő oldalon! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

További cikkek ebben a témában
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem

Tovább a Lexikonhoz

27/2006. (IV. 4.) FVM rendelet

a tehéntej termékpálya szabályozásában alkalmazott kvótarendszerrõl szóló 69/2004. (IV.... Tovább

bogáncsos gyapjú

a legeltetés közben különféle növények horgos magtermésével szennyeződött gyapjú... Tovább

Tovább a lexikonra