Az öntözőrendszer téliesítése – Tippek az öntözőberendezések téliesítéséhez a hideg időjárás előtt

ZH, NA

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Ha van öntözőrendszeretek, akkor szükséged lesz ezekre a szakértői tippjeinkre a locsolórendszer tél előtti kiiktatásához.

A locsolórendszer téliesítése

A tél közeledtével itt az ideje, hogy elvégezzük a fontos pázsit- és kertgondozási feladatok túlnyomó részét, még a téli fagyok beköszönte előtt. Ha öntözőrendszered van, akkor felmerülhet a kérdés, hogyan kapcsoljunk ki egy locsolórendszert a csövek téliesítéséhez.

Bár a hidegebb időjárás általában azt jelenti, hogy több időt kell bent tölteni, az őszi gyep gondozása az egyik legfontosabb feladat az otthon őszre való felkészítése és a ház téliesítése során. Ha nem kapcsoljuk ki az öntözőrendszereket, akkor a következő évben sokkal több munkánk lesz.

Tudd meg a cikkből, hogyan kapcsolhatjuk ki helyesen az öntözőrendszert!

Az öntözőrendszer helyes kikapcsolása a télre

Tekintettel arra, hogy a téli gyepápolás ritkán tartalmaz rendszeres öntözést, és mivel a kertészeti szezon lecseng az évre, célszerű gyakorolni a kerti elképzelések szerint az öntözővezetékek eltávolítását, mielőtt az éves fagyok károkat okoznának.

Ahhoz, hogy öntözőrendszered megbirkózzon a fagyos körülményekkel, létfontosságú, hogy a rendszert megfelelően üzemen kívül helyezd a tél első fagyása előtt. Ha nem szárítjuk ki megfelelően az öntözőrendszert, a csövek, szórófejek és más alkatrészek, amelyekben még van víz, megfagyhatnak és megrepedhetnek, és kellemetlen meglepetést okoznak a következő tavasszal.

Bár lehetséges szakértőt felvenni, hogy üzemen kívül helyezze az öntözőrendszert, ezt saját magad is megteheted, ha rendelkezel a megfelelő felszereléssel!

Ha minden egyes locsolózónában van leeresztő szelep, akkor szerencséd van, ez olyan egyszerű lesz, mint elzárni az öntözőrendszer vízellátását, majd kinyitni a leeresztő szelepekből a felesleges vizet. Hagyd nyitva ezeket a szelepeket néhány napig, hogy megbizonyosodj arról, hogy az összes víz kifolyt, majd zárd vissza őket, hogy megakadályozd, hogy a hátborzongató kúszónövények bejussanak az öntözőrendszerbe.

Ha nincsenek felszerelve leeresztő szelepek, akkor se félj; kompresszorral kifújhatod a locsolórendszer vezetékeit, hogy eltávolítsd az összes felesleges vizet. A kifúvási módszer szabályozott sűrített levegőt használ a víz eltávolítására a csövekből és a locsolófejekből, hogy megakadályozd a rendszer fagyási körülményeinek károsodását.

Az öntözőrendszer vezetékeinek hatékony kifújásához olyan kompresszort kell használni, amely legalább 25 köbláb/perc (cfm) teljesítményt képes kezelni. Lehet, hogy nagyobb kapacitású kompresszorra van szükséged, ha nagy kapacitású rendszereid vannak. Szükséged lesz a kompresszorra is, hogy a nyomást 50 psi-re vagy kevesebbre állítsd, hogy elkerüld az öntözőrendszer károsodását.

Az öntözőrendszer megfelelő kitisztításához kövesd az alábbi lépéseket!

1.

Zárd el az öntözőrendszer fő vízellátását, és ellenőrizd, hogy vannak-e olyan alkatrészek, amelyek érzékenyek lehetnek a nagy nyomásra; távolíts el minden érzékeny berendezést, például áramlásmérőt a vezetékről, vagy kerüld meg azokat.

2.

Csatlakoztasd a légkompresszor tömlőjét egy megfelelő légcsatlakozóhoz, amely az öntözés-ellátó szeleptől lefelé található. Ha nem szereltél fel csatlakozási pontot, szerelj be egy pólóidomot közvetlenül a fővezeték után. Tégy egy menetes csavart és sapkát az extra lábra, és ezzel csatlakoztassa a levegőtömlőhöz. Ha a visszafolyásgátló a fővezetékre van felszerelve, ügyelj arra, hogy közvetlenül utána hozd létre a csatlakozást.

3.

Minden automatikus szelepet manuálisan aktiválj a vezérlőről. Fújd ki az egyes zónaszelepeket, amíg az összes víz ki nem távozik. A legjobb a levegőt fokozatosan juttatni a rendszerbe; ne próbáld meg teljesen feltölteni a kompresszor tárolótartályát, mert ez károsíthatja az öntözőrendszer alkatrészeit. Javasoljuk, hogy egy hosszú ciklus helyett 2-3 rövid ciklusban fújd ki a sprinkler zónákat. Ne akard feleslegesen átfújni a száraz levegőt a rendszeren, mivel a súrlódás felmelegítheti a csöveket és az alkatrészeket, és károkat okozhat.

Válaszd le a levegőtömlőt, és helyezd vissza a dugót. Nyisd ki a beépített leeresztő szelepeket a főelzáró és a szelep elosztói között.


A biztonság érdekében ne álljon az alkatrészek fölé, amíg a rendszer tele van levegővel.

MIÉRT KELL VÍZTELENÍTENI EGY ÖNTÖZŐRENDSZERT

A hidegebb idő miatt fontos, hogy elkezd felkészíteni a kerted a téli hónapokra, ami magába foglalja az öntözőberendezéseket, például a szórópisztolyok, tömlők és esőztetők tárolását is. Ha a locsolórendszerről van szó, fontos, hogy téliesítsük a rendszert, hogy zökkenőmentesen működjön, amikor jövő tavasszal újra használni fogjuk. Ez egy viszonylag egyszerű feladat, amelyet saját magunk is elvégezhetünk.

TÉNYLEG KI KELL FÚVATNI EGY ÖNTÖZŐRENDSZERT?

Ha van öntözőrendszered vagy locsolórendszered, minden évben téliesítsd a csöveket úgy, hogy kifújod őket. Ha víz marad a csövekben télen olyan területeken, ahol a levegő és/vagy a talaj hőmérséklete fagypont alá süllyed, az kitágulhat és a csövek megrepedhetnek, ami a következő tavasszal használhatatlanná teszi a rendszert.

MIKOR KELL KIFÚJATNI AZ ÖNTÖZŐRENDSZEREKET?

A locsolózsinórok kifújására a legalkalmasabb az év első fagya előtt, a pázsit őszi téliesítésének részeként. Annak elkerülése érdekében, hogy a téliesítés túl későre maradjon, tedd az öntözőrendszer kifújását az év első őszi kerti feladatai közé.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Sokunk kedvence az áfonya: ültessük el május elején egy kertész tanácsaival

Ismerd meg az áfonya titkait és ültess magad is májusban! Ezek egy gyümölcs szakirányú kertész tanácsai a tökéletes áfonya bőséges terméséhez - kövesd a tippeket.

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

A legjobb dolog, ami történhet a paradicsommal: ültesd mellé ezeket!

A paradicsom mellé ültetett növények fontosabbak, mint gondolnánk: kertészünk tanácsait követve ültessük ezeket a növényeket a paradicsom mellé a bőséges termésért!

2024-04-30

Sorra verik át a vevőket: magyar eperként árulják a külföldi importot

A magyar eper helyett adhatnak vegyszerekkel tartósított, spanyol, olasz, görög szamócát is, amik sokkal rosszabb minőségűek. Mutatjuk, hogyan kerülheted el!

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

További cikkek ebben a témában
Gyeptermesztés Házi kert kert Kertészet

Tovább a Lexikonhoz

Újhelyi Imre Vegyipari Szakközépiskola, Szaktanácsadó és Továbbképzõ Intézet

Szakközépiskola Agrárközgazdasági és áruforgalmazó technikus képzés Cím: Szentlõrinc... Tovább

Elektra

Õszi káposztarepce Cél: olajipari Leírás:Kétvonalas MSL-restaurált hibrid sziklevelei... Tovább

Tovább a lexikonra