A leander tavaszi gondozása – Bevált tippek a csodás leanderért!

Szélesi Ferenc, NA

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Az egyik legismertebb és legszeretettebb mediterrán dísznövény a csodaszép leander, hozzánk is ezzel a növénnyel kapcsolatban érkezik a legtöbb kérdés. Mit kell csinálni vele, mikor tehetjük ki a szabadba, hogyan metsszük meg, hogyan tegyünk a kedvére? Szakértőnk válaszol nektek minden felmerülő kérdésre! 

A leander tavaszi gondozása – Fontos tudnivalók

A leander (Nerium oleander) a Nerium nemzetség egyetlen és utánozhatatlan faja, amely a Földközi-tenger medencéjétől a Közel-Keleten át egészen Indiáig honos, de még Kína déli részein is találkozhatunk vele.

Szubtrópusi területekre is betelepítették, érdekesség továbbá, hogy például Horvátországban az autópályák mentén szinte csak leandereket láthatunk. A leander jól tűri a szárazságot, gyökérzete mélyre nyúlva éri el és hasznosítja a talajvizet. Szabadban viszont csak akkor marad meg, ha nincsenek tartós téli fagyok, éppen ezért Magyarországon nagyon fontos a leander teleltetése.

Az idei tél nagyon enyhe, már január végén szinte beköszöntött a tavasz, de ez azért ne tévesszen meg senkit – lesznek még fagyok, ebben biztosak lehetünk! A leanderek is gyorsabban felébredhetnek a téli álomból, de a mi dolgunk az, hogy ne tegyük ki a növényeket a hidegnek.

A leander tavaszi ápolása – Miért annyira fontos időszak a tavasz? 

Azt szerintem már szinte mindenki tudja, hogy a leander életében a tél és a tavasz a két legfontosabb évszak. A tél azért, mert ekkor dől el, hogy élhet-e tovább, vagy sem, a tavasz pedig azért, mert ilyenkor dől el, hogy mennyi ideig és milyen dúsan fog virágozni az év során. A leander magassága elérheti a másfél-kétmétert is, és ha mindent jól csinálunk, akkor akár egész nyáron virágzik.

Találkozhatunk vele fehér, rózsaszín, piros színben, de már sárgát is lehet kapható. Évről évre elkápráztat minket csodálatosan szép virágaival, azonban csak abban az esetben, ha megfelelő ápolást, gondoskodást, odafigyelést kap. Sajnos rengeteg hibát elkövethetünk, túl korán hozzuk ki a szabadba, rosszul metsszük meg, helytelenül öntözzük, rossz helyre ültetjük és még sorolhatnám. Éppen ezért elmondok nektek pár remek tippet a leander tavaszi ápolásával kapcsolatban, érdemes lapozni egyet! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

További cikkek ebben a témában
virág

Tovább a Lexikonhoz

drazsírozógép

munkája a szemenkénti vetésre teszi alkalmassá a koptatott, ill köszörült, sarkos, tapadó,... Tovább

olajretek (leveles olajretek, Raphanus sativus var. oleiferus L.):

igénytelen, egynyári, dudvás szárú, csak virágzás után fásodó növény. Hamvaszöld... Tovább

Tovább a lexikonra