Hogyan és mikor kell műtrágyázni a kaméliát – Etesd helyesen ezeket a virágzó cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

ZH

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A kaméliák az egyik legszebb cserjék lehetnek a kertedbe, persze csak akkor, ha megfelelően gondozod őket. Ebben a cikkekben összegyűjtöttünk egy olvasónk kérésére, hogy mikor van szüksége plusz tápanyagra, és hogy hogyan kell megfelelően műtrágyázni.

Hogyan és mikor műtrágyázzuk a Kaméliát?


K: Nemrég költöztem, és az új udvaromban egy kamélia cserje található. Soha nem volt még ilyenem, de nagyon szeretném, ha virágozna, mert gyönyörűek a virágai. Szükséges-e műtrágyázás, és ha igen, mi a legjobb módja ennek?

V: Milyen szerencsés kaméliát örökölni! – egy gyönyörű tavaszi virágzó cserjét, amely fajtától függően piros, fehér vagy rózsaszín virágzást biztosít. Trágyázásuk megerősítheti a növényeket és több virágzást ösztönözhet, de ezt a megfelelő módon, a megfelelő időben kell megtenni.

A KAMÉLIA MŰTRÁGYÁZÁSA


A kaméliák gondozása során az egyik legfontosabb dolog, amit észben kell tartani, az az, hogy kedvelik a savas körülményeket, ahogy az azáleák és a rododendronok is. „A krétás vagy lúgos talajokon nem képesek felvenni annyi vasat és mangánt, hogy a klorofill legyen, hogy leveleik zöldek maradjanak” – mondja kertészeti szakértőnk. Ennek eredményeként a lombozat sárgul – és gyakran a levelek is kisebbek. Ezért válasszunk erdei műtrágyát, hogy környezetük optimális legyen az egészséges növekedéshez.

Amikor a kaméliák öntözéséről van szó, ne feledjük, hogy a kemény csapvíz növeli a talaj lúgosságát. Ha olyan területen élünk, ahol ez megtalálható, sokkal jobb, ha befektetünk egy esővízgyűjtő hordóba, hogy lehetőség szerint felhasználhassuk a gyűjtött esővizet.

A kora tavaszi, jól rothadt komposzttal végzett talajtakarás szintén előnyös ezeknek a növényeknek – mondja Negus János kertész – bár arra figyelmeztet, hogy tartsuk távol a tövektől (ez rothadásához vezethet). Ez értékes tápanyagokkal gazdagítja a talajt, amikor lebomlik. Segít a talaj nedvességtartalmának fenntartásában is, ami megakadályozhatja a rügyek lehullását nyáron – magyarázza. A műtrágyázás előtt gereblyézzünk fel minden meglévő talajtakarót, majd cseréljük ki, szükség esetén töltsük fel.

MIKOR KELL A KAMÉLIÁT MŰTRÁGYÁZNI?


János szerint a kaméliák etetésére a legalkalmasabb időszak általában április környékén van – ilyenkor a virágzás elhalványul. Ez elősegíti a növények támogatását a virágzás befejezése után, mondja. Ha lassan felszabaduló műtrágyát használunk, nyár elején másodszor is kijuttathatjuk őket, hogy elősegítsük a következő évi virágok erős bimbófejlődését. A gyorsan felszabaduló műtrágyákat gyakrabban lehet kijuttatni a tenyészidőszak során – a konkrét útmutatásokért tekintsük meg a saját utasításait. Akárhogy is, július vége után ne etessük a kaméliákat – tanácsolja János.

Az agrároldal egyetért, és megjegyzi, hogy a kaméliák későbbi nyári trágyázása miként okozhatja a rügyek lehullását. Ennek az az oka, hogy serkenti a friss növekedés kitörését, amelyet aztán az őszi első fagyok károsíthatnak.


A műtrágyázás a kamélia karbantartásának egyszerű része, és elősegíti a fejlődésüket, mindaddig, amíg megfelelő időzítést kap, és az igényeiknek megfelelő takarmányt használunk. Ha pedig úgy döntünk, hogy egy cserepes típusú kaméliát is felveszünk a gyűjteményünkbe, a fenti tanács továbbra is érvényes.


 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-21

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

A lilaakác (Wisteria sinensis) metszése két fő időszakban történik az év folyamán, hogy segítsd a növényt a virágok és a növekedés optimális kifejlesztésében.

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

További cikkek ebben a témában
dísznövény Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés virág

Tovább a Lexikonhoz

112/2008. (VIII. 30.) FVM rendelet

Az erdõk közjóléti célú védelmét és bõvítését szolgáló feladatok ellátásának... Tovább

limános öntözés

felületi öntözés, az árasztó öntözés változata, amely lejtős területeken (ún.... Tovább

Tovább a lexikonra