Mikor van szüksége egy hortenziának több tápanyagra? Hogyan és mikor kell tápozni?

ZH

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Adj tápot ezeknek a növényeknek, amikor szükségük van rá, és jutalmul egy életerős, dús és ragyogó hortenzia bokrot kapsz majd.

Mikor kell tápot adni a hortenziának?

Aki először szeretne hortenziát nevelni, annak biztosan megfordul a gondozásával kapcsolatban néhány kérdés. Egyik olvasónk a következő kérdéssel fordult hozzánk a hortenzia tápoldatozásával és műtrágyázásával kapcsolatban.

K: Nemrég vettem néhány hortenziát a kertembe. Az egyik a teraszon lévő nagy virágládába való, a többit pedig egy szegélybe ültetném, ahol remélem, hogy nagy, mutatós cserjékké nőnek, amelyek elrejtik a kerítést. Korábban nem volt ilyen növényem, és nem vagyok biztos abban, hogy szükséges-e műtrágyázni a fejlődésük érdekében. Ha igen, hogyan tegyem, és mikor a legalkalmasabb?

V: A hortenzia egy gyönyörű növény, amely hatalmas, mutatós virágzása miatt népszerű egész nyáron. Viszonylag könnyen gondozható is, ha a talajuk nedves, de jó vízelvezető.

A legtöbb növényhez hasonlóan érdemes lehet műtrágyázni, mivel ez elősegítheti a növekedést. Ez különösen igaz a cserépben lévő hortenzia esetében, és ha a szegélyben a talaj könnyű és nem túl tápanyagsűrű.

HOGYAN KELL MŰTRÁGYÁZNI A HORTENZIÁT


Ami azt illeti, hogy milyen jól fognak növekedni, ezek a növények nem kényeskednek talajuk pH-értékével kapcsolatban (bár ez befolyásolja a virágok színét – a savas talajtól kék, míg a lúgos talajtól rózsaszínűvé válnak). A talajnak azonban termékenynek, jól tápláltnak és lassan kell kiszáradnia. Hasznos lehet, ha sok szerves anyagot, például házi komposztot ásunk a talajba, mielőtt hortenziát ültetnénk a szegélybe.


Cserépbe ültetéskor használjunk nagy vályogtartalmú komposztot. Mindazonáltal még a legjobb többcélú komposztok is csak négy-hat hetes növekedéshez elegendő tápanyagot tartalmaznak, és ha ez kimerült, a növényeknek kiegészítő takarmányozásra lesz szükségük, akár folyadékkal, akár szabályozott hatóanyag-leadású műtrágyával történő fejtrágyázással. A szegényes talajú szegélyeken vagy a sok csapadékot befogadó kertekben lévő növények számára is előnyös lehet a hozzáadott takarmány. Ez különösen akkor fordul elő, ha stressz jeleit mutatják, például sárgulnak a levelek.

Ezekhez a növényekhez az általános célú műtrágya a legjobb. Kerüljük a magas nitrogéntartalmú műtrágyákat, mert ez inkább a levelek növekedését, mint a virágok növekedését ösztönözheti. Alkalmazása után alaposan locsoljuk meg a területet, különösen, ha granulátumot használtunk.

Az őszi talajtakarás szintén hasznos a hortenzia számára, különösen, ha homokos talajon termesztjük őket. Segít megőrizni a gyökerek nedvességét, és némi védelmet nyújt a téli időjárás ellen. Használjunk szerves talajtakarót, például házi komposztot vagy kéregzúzalékot, amelyek tápanyagokkal gazdagítják a talajt, ahogy fokozatosan lebomlik.

MIKOR KELL MŰTRÁGYÁZNI A HORTENZIÁT?


A tavasz, amikor a talaj hőmérséklete emelkedik, jó alkalom a hortenzia trágyázásának megkezdésére.

A gyorsan felszabaduló műtrágyákat általában havonta lehet kijuttatni tavasztól kezdve – egészen addig, amíg a hortenzia virágzása véget nem ér. Ha lassan felszabaduló műtrágyát használsz, általában évente kétszer kell alkalmazni – egyszer tavasszal, majd nyáron.

Mindazonáltal mindig ellenőrizzük a címkén a műtrágyázási utasításokat, mivel ezek termékenként eltérőek lehetnek. Nem szabad túlzásba vinni, mivel a túltrágyázás kevesebb virágbimbóhoz vezethet. Ezenkívül a növényeket sebezhetőbbé teheti a fagykárokkal szemben.

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-05-04

Ilyen a tökéletes paradicsom metszés: a titkos fegyver a zamatos terméshez

Hogyan kell paradicsomot metszeni? Mi a tökéletes paradicsom metszés titka? Mutatjuk a kertész tanácsait, hogy a te paradicsomod se bokrosodjon el a nyáron!

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-05-06

Milyen virágokat érdemes elültetni még a nyár elején?

Érdekel, milyen virágokat lehet érdemes elültetni a nyár elején, amik gyorsan nőnek, és bírják ezeket a melegebb körülményeket? Mutatunk néhány csodás virágot!

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-04-21

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

A lilaakác (Wisteria sinensis) metszése két fő időszakban történik az év folyamán, hogy segítsd a növényt a virágok és a növekedés optimális kifejlesztésében.

További cikkek ebben a témában
dísznövény Házi kert kert Kertészet növény Növénytermesztés virág virágtermesztés

Tovább a Lexikonhoz

dara

1. (tak.) küLönböző mechanikai hatásokkal (zúzás, nyírás, szeletelés, ütköztetés stb.)... Tovább

fagocitózis

számos egysejtű és alacsonyabb rendű szervezet táplálékfelvételi módja; a környezetükből... Tovább

Tovább a lexikonra