Gyümölcsfák átültetése - nem is olyan egyszerű, mint gondolnád!

SFV

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Kevés kertész ültet el fát azzal a gondolattal, hogy néhány évvel később átülteti. Míg egy fiatal fa ültetése nem nehéz, egy érett fa átültetése nem kis dolog; a kifejlett gyümölcsfák átültetése pedig még kényesebb. Hogyan kell átültetni egy almafát? Mi a citromfa átültetési sokk? Az érett gyümölcsfákat át lehet ültetni? Mostani cikkünkben ezekre és még sok egyéb gyümölcsfa átültetéssel kapcsolatos kérdésre is választ kaphatsz.

A legjobb idő a gyümölcsfák átültetésére 


A fiatal, újonnan vásárolt gyümölcsfák átültetése a megfelelő időzítés és eljárás kérdése. A gyümölcsfák átültetésének legjobb ideje általában a tavasz, de a lehetőségek a fa megjelenésétől függenek. A csupasz gyökerű, csomagolt és cserepes gyümölcsfákat kora tavasszal kell ültetni, míg a konténeres, a golyós és a zsákvásznas gyümölcsfák a tenyészidő alatt bármikor a talajba kerülhetnek.


Hogyan ültessünk gyümölcsfát?


Az ültetési hely előkészítése elengedhetetlen lépés ahhoz, hogy új gyümölcsfánkat boldoggá tegyük. Jól dolgozd meg a talajt érett szerves komposzt hozzáadásával! A megmunkált talajba fúrj egy nagyobb lyukat, mint a gyökérgolyó, majd puhítsd meg (törd fel) a lyuk oldalát, hogy a gyökerek könnyen megtelepedhessenek! Soha ne metsszük meg a gyökereket azért, hogy egy kisebb lyukba illeszkedjenek, de a törött vagy beteg gyökereket le kell vágni! 


A fa megjelenésétől függően kissé eltérő ültetési utasítások érvényesek. A csupasz gyökerű fákhoz például egy földkupac szükséges a termesztőlyuk alján, amelyre a gyökereket szétterítik. A golyós és zsákvásznas fáknál ügyelni kell arra, hogy a talaj minél nagyobb része a gyökérgolyóban maradjon. Azonban minden fát körülbelül ugyanarra a szintre kell ültetni, mint ahogyan korábban a talajban elhelyezkedett. Az öntözést követően jól öntözd meg a légbuborékok eltávolítása érdekében! Adj hozzá talajtakarót, néhány centiméternyi távolságban a törzstől! Ha szükséges, karózd meg a fiatal fát!
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-29

Sokunk kedvence az áfonya: ültessük el május elején egy kertész tanácsaival

Ismerd meg az áfonya titkait és ültess magad is májusban! Ezek egy gyümölcs szakirányú kertész tanácsai a tökéletes áfonya bőséges terméséhez - kövesd a tippeket.

További cikkek ebben a témában
Házi kert Kertészet Növénytermesztés

Tovább a Lexikonhoz

vizeletkivás és -ürítés zavarai

az egészséges vese (->kiválasztószervek) normális takarmány- és vízfelvétel esetén az... Tovább

kiskert

olyan terület, amelyben az ember úgy alakítja a természetet, hogy egészséges környezetet... Tovább

Tovább a lexikonra