Milyen gyakran öntözzem a gyepet nyáron?

VN

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Azzal minden gyeptulajdonos tisztában van, hogy a pázsitnak rendszeres vízutánpótlásra van szüksége, hogy egészséges és gyönyörű maradjon. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan és mikor öntözöd a füvet kertedben. Ha például nem kap elegendő vizet, a fű gyökérzete nem nő majd elég mélyre, ami problémákhoz vezet a nyári szezon során. Ha pedig az öntözőrendszer az órákban is bekapcsolva marad, akkor a gyep túl nyirkossá válik, ami penészesedéshez és betegségekhez vezethet. Szóval milyen gyakran és hogyan kell öntözni a gyepet a nyári hónapokban? Lássuk!

Mikor kell öntözni a gyepet?

Ha a fű szürkének vagy fakónak tűnik, akkor ideje megöntözni. Továbbá, ha a gyepen lépkedve lábnyomaid sokáig meglátszanak a fűben, akkor a fűszálakban nincs elegendő nedvesség, hogy újra kiegyenesedjenek – tehát vízre van szükségük.

Melyik napszakban öntözzem a gyepet?

A legjobb időszak a fű öntözésére napkelte után, de délelőtt 10 óra előtt van. Ekkor az idő még nem túl meleg és általában a szél sem olyan erős, tehát a fű gyökereinek több ideje van felszívni a vizet, mielőtt az elpárologna.

Ez persze nem mindenkinek fér bele az idejébe, de a délutáni órákban is elvégezheted az öntözést, valamikor 16:00 és 18:00 között. Ilyenkor a fűnek lesz ideje sötétedés előtt megszáradni. A későbbi órákban a gyep vizes maradhat, és ilyenkor fokozódik a betegségek kockázata.
Ha egyáltalán nem érsz rá a rendszeres öntözésre, akkor használj automatikus, időzített rendszert erre a feladatra.

Mennyi vízzel öntözzem a gyepet?

Fontos, hogy nem kell minden egyes nap locsolnod a gyepet. A fűnek durván 2,5-3,5 cm vízre van szüksége heti szinten, ami érkezhet eső vagy mesterséges öntözés formájában is.

Addig öntözd a gyepet, amíg a talaj felső 15-20 cm-e be nem nyirkosodik, ami elegendő vizet kell biztosítson a fű számára. Ez nagyjából biztosítja majd 2,5 cm vizet, amire a fűnek szüksége van.

Ez a mennyiség érkezhet egy alkalommal, vagy két alkalomra szétosztva a hét során.

Honnan lehet tudni, hogy elég vizet kapott-e a gyep?

Ellenőrizd a talajt 15 percenként az első öntözésed során, hogy kiderítsd, mennyi ideig kell locsolnod, hogy kellően átnedvesedjen. Használj ehhez egy ásót vagy csavarhúzót, és jegyezd fel, hogy mikor éri el a víz a 15 cm mélységet. Ennyi ideig kell öntöznöd a gyepet egy-egy alkalommal.

Ha öntözőrendszert használsz, akkor ez valamivel tovább tart majd, de szintén csak egyszer kell lemérned a szükséges időtartamot.

Helyezz tiszta, üres konzervdobozokat a gyepre, és mérd meg, hogy mennyi idő alatt gyűlik össze bennük 2,5 cm víz. Ez különösen akkor segíthet, ha öntözőrendszert használsz. Fontos észben tartani, hogy az öntözők nem egyenletes mértékben terítik szét a vizet a gyepen, ezért használj több konzervdobozt is, és számolj átlagot a mért időtartamokból.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-06

Milyen virágokat érdemes elültetni még a nyár elején?

Érdekel, milyen virágokat lehet érdemes elültetni a nyár elején, amik gyorsan nőnek, és bírják ezeket a melegebb körülményeket? Mutatunk néhány csodás virágot!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

További cikkek ebben a témában
dísznövény Érdekességek Gyeptermesztés Növénytermesztés Növényvédelem

Tovább a Lexikonhoz

5/2007. (I. 22.) FVM rendelet

a növényvédõ szerek forgalomba hozatalának és felhasználásának engedélyezésérõl,... Tovább

burkolat

olyan fedőréteg, amely a felületeket a különféle hatásoktól megvédi. Nagy jelentősége van... Tovább

Tovább a lexikonra