Legősibb gyógynövényfajtánk – A páfrányfenyő gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A Ginkgo biloba, vagy más néven páfrányfenyő az egyik legősibb növényfaj, feltételezések szerint több mint 270 millió évvel ezelőtt, a földtörténeti őskorban fejlődött ki, igazi élő kövületek, melyeknek nincsenek közeli rokonai. Most erről a csodálatos növényről fogok beszélni nektek, mindent megtudhattok a gyógyhatásáról, illetve gondozásáról! 

Egy kis Ginkgo biloba történelem 

A páfrányfenyő (halfarkfa, Ginkgo biloba, Ginkgó, ginkó) az egész világon ismertté vált fafaj, ami leginkább a sajátos leveleiről ismerhető fel. Egy nagyon ősi növényfaj, melynek közeli rokonai, amiknek a levelei már hasonlítottak a jelenleg ismert páfrányfenyőhöz, mintegy 270 millió éve, a perm időszakban fejlődtek ki, a modern Ginkgo pedig a paleogénben (23-65 millió évvel ezelőtt) jelent meg. Nincsenek közeli rokonai, valóban egy igazi, mai napig élő őskövület. 

Több felfedezés, kutatás is alátámasztja, hogy a Ginkgó a mezozoikus korszak óta a nedves, mérsékelten meleg éghajlatok alatt élt, és sikeresen vészelte át a jégkorszakot is. Ezt a nem mindennapi növényt megtalálták a kínai palotákban, templomi kertekben is, ahol buddhista szerzetesek a sok jó tulajdonsága miatt gondozták és azóta is nagy becsben tartják. Egyedüli fajként vészelte át rokonai közül a jégkorszakot Kínában, az európaiak is ott ismerték meg, ezután vált kedvelt dísznövénnyé. 1738-ban került először Európába, a kínai Csöcsiang tartományból hozták be az öreg kontinensre. 

A Ginkgo biloba bemutatása

Általában 20-35 méteresre nő meg, de Kínában vannak olyan példányai, amik bőven túlszárnyalják még az 50 méteres magasságot is. A fiatal növény karcsú és kevésbé elágazó, később szélesedik ki kúp alakú koronája. Ágai már fiatalon is vastagok, erősek, hegyesszögben törnek fölfelé, később viszont szétterülnek.

A hosszúhajtások egyenesek, messzire nyúlnak, a vörös rügyben végződő törpehajtások télen különös külsőt kölcsönöznek a csupasz ágainak. Kérge barnásszürke-sötétbarna, mélyen repedezett vagy hálósan barázdált, fölfelé haladva a növényen egyre jobban vékonyodik. A következő oldalon még több mindent elmondok a Ginkgo bilobáról, annak jótékony hatásairól, és gondozásáról, megéri lapozni egyet! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-05-06

Milyen virágokat érdemes elültetni még a nyár elején?

Érdekel, milyen virágokat lehet érdemes elültetni a nyár elején, amik gyorsan nőnek, és bírják ezeket a melegebb körülményeket? Mutatunk néhány csodás virágot!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

További cikkek ebben a témában
dísznövény Érdekességek Házi kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Növénytermesztés Növényvédelem

Tovább a Lexikonhoz

csőkutas öntözés

a csőkút (—>kút) alján nyert vízmennyiség legelterjedtebb hasznosítása, a kútból... Tovább

járványtan (epizootiológia)

az állatorvos-tudományon belül az állatok —fertőző betegségeivel foglalkozó... Tovább

Tovább a lexikonra