Vetni kell előbb vagy műtrágyázni? – Így lesz irigylésre méltó pázsitod

ZH

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A tavasz a láthatáron, és ilyenkor szeretnénk felkészíteni a pázsitot az előttünk álló melegebb hónapokra. De ahhoz, hogy olyan füvünk legyen, amit minden szomszéd megirigyel, több feladat sorrendjét is figyelembe kell vennünk. Szakértői kertészek árulták el, mit kell előbb elvégezni: a műtrágyázást vagy a magvetést?

A fűmagvetést vagy a műtrágyázást kell előbb végezni?
 

Ha azt tervezed, hogy a csupasz foltokat hűvös évszakos fűvel újra veted, hogy pár hét múlva sűrű és csodaszép pázsitod legyen, akkor ebben a sorrendben kell elvégezned a fű ültetést. A műtrágya használata lendületet ad a fűmagok növekedésének, és igazán zöld és dús megjelenése lesz tőle. A kérdés már csak az, hogy előbb vetjük-e a magot vagy előbb műtrágyázzuk meg a füvet?! Bizony ez a kérdés nagyon fontos, ezért most utána jártunk a válasznak.

A fű műtrágyázása


Mindkét feladat kiválóan alkalmas arra, hogy a zord téli időjárás után visszaállítsuk a pázsit formáját, de a végrehajtás sorrendje befolyásolhatja az eredményeket. A kora tavaszi vetés során általában azt tanácsoljuk, hogy először a fűmagot ültessük el, majd néhány héttel később alkalmazzuk a szokásos gyepműtrágyát. Az oka az, hogy az új fűmagok nagyon kényesek, és a műtrágya összetevői károsíthatják őket.

Az első vetéssel a fűmagok megszilárdulhatnak, és erős gyökérrendszert fejleszthetnek ki alapként. Ha a magvak jó, erős növekedést mutatnak, akkor hozzáadhatjuk műtrágyát az adott fűnek és talajtípusnak megfelelően.

A csírázás beálltát követően (körülbelül 4-6 hét) egy kör tápanyagban gazdag gyeptrágyát lehet hozzáadni a füvünkhöz.

A fűmag elvetése előtti levegőztetés jótékony hatással van a sikerre, és elősegíti, hogy a műtrágya kijuttatása során a gyökerekig jobban behatoljon. Érdemes gyomirtót is alkalmazni a fű trágyázásakor, de az új palánták károsodásának elkerülése érdekében először ellenőrizd a címkét. Meg kell adnia, hogy mennyi ideig kell várni a használatával a friss mag elvetése után.

Gyeptermesztés helyes sorrendje


Kivételt képez ez alól az útmutatás alól, ha speciális indítóműtrágyát tervezünk használni. Ha igen, ezt akkor kell alkalmazni, amikor elültetjük a fűmagot (akár közvetlenül előtte, akár közvetlenül utána) – ez segít felgyorsítani a csírázási folyamatot. Ennek oka a bennük található foszfor magas koncentrációja.

A sorrend akkor is megváltozik, ha meleg évszakos fűféléket vetünk, hogy javítsuk a gyepfoltokat, például a bermudafüvet és a Zoysia füvet. Míg a hűvös évszakos fűfélék (például a kentuckyi kékfű és a csenkesz) általában akkor teljesítenek a legjobban, ha ősszel vagy kora tavasszal vetik el, a meleg évszakos fajtákat a legjobb később, késő tavasszal vagy nyár elején vetni.

– Ebben az esetben a műtrágyázásnak kell az első helyen lennie. Kora tavasszal, amikor a talaj felmelegedett, lassan felszabaduló műtrágyát alkalmazzunk, segíthet a pázsit jó indulásában. A legjobb, ha néhány hetet várunk a műtrágyázás után a vetés előtt, hogy a műtrágya teljesen behatoljon a talajba, és elkerüljük az új fű megégésének veszélyét.

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-05-04

Ilyen a tökéletes paradicsom metszés: a titkos fegyver a zamatos terméshez

Hogyan kell paradicsomot metszeni? Mi a tökéletes paradicsom metszés titka? Mutatjuk a kertész tanácsait, hogy a te paradicsomod se bokrosodjon el a nyáron!

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-04-30

Sorra verik át a vevőket: magyar eperként árulják a külföldi importot

A magyar eper helyett adhatnak vegyszerekkel tartósított, spanyol, olasz, görög szamócát is, amik sokkal rosszabb minőségűek. Mutatjuk, hogyan kerülheted el!

További cikkek ebben a témában
Gyeptermesztés Házi kert kert Kertészet kertfenntartás

Tovább a Lexikonhoz

testalkat

Az állatok t.-a a külső testalakulásbeli tulajdonságok,bélyegek összessége.A t. a... Tovább

ikresítés

főleg az egy utódot ellő (unipara) állatfajok tenyésztésében alkalmazzák, amikor pl. a... Tovább

Tovább a lexikonra