Régi szép mesterség – Készítsünk cirokseprűt saját kezűleg!

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Utánanéztünk egy nagyon szép, egyben régi mesterségnek, ami pedig nem más, mint a seprűkészítés. Sajnos a mai fiatalokat már nehéz megtanítani az ilyen dolgok készítésére, de azért bízok abban, hogy lesznek páran, akik kedvet kapnak és csinálnak maguknak, családjuknak cirokseprűt! 

Egy jó seprűre mindenkinek szüksége van

A seprűk nagyon keresett eszközök, használjuk őket az udvaron, de még a lakásban is. Manapság viszont bemegyünk a boltba, megvesszük a jónak tűnő seprűt, hazavisszük és használjuk – eszünkbe sem jut, hogy saját kezűleg sokkal jobbat, erősebbet is készíthetnénk. 

Pedig így van, ráadásul nem is kell hozzá sok minden. Persze, kezdetben nagy kihívásnak tűnhet a seprű elkészítése, az is biztos, hogy nem lesznek a termékek szabályosak, egyformák, dizájnosak, de meglátjátok, hogy a célnak sokkal jobban meg fognak felelni, mint a bolti változatok! Amit be kell szerezni a seprűkészítéshez: fanyél, cirok, drót, szög, valamint fonal. 

Nézzük, hogy készül a cirokseprű! 

Először is le kell vágnunk megfelelő méretre a cirkot, majd ki kell szárítanunk. Ha ez megtörtént, akkor keressünk egy ritkásabb fésűt, és ezzel távolítsuk el a cirokmagokat. Ne dobjuk ki a magokat sem, nagyon szeretik a baromfik, és a madarak, nyugodtan adjuk oda nekik. A nyelet faragjuk ki kissé, ezután üssünk bele egy szöget. A seprű közepét erősítsük dróttal a nyélhez.

A drót egyik vége a nyélbe ütött szöghöz legyen fogatva, a másik vége pedig egy fából készült hengerre legyen felcsavarva, amelynek a két végét szögletesre formáljuk, hogy a drótot erősen meg tudjuk feszíteni. A visszafelé odakötözött egy-egy marok nyírja (szár) szolgálja a seprű vállrészének kiképzését. Ahhoz, hogy a visszatörést meg tudjuk csinálni, le kell vágnunk a fölösleges szárrészeket.

A visszahajtás után egy drót segítségével kössük össze a seprűt szélességben, majd vágjuk el a kiálló szárakat. Ezután nincs más dolgunk, mint a borításra szánt szárat odakötözni a nyélhez. A nyírja kiálló részeit vágjuk le, és a szálakat rendezzük el. Ezt követően a szorosan fogott seprűt össze kell varrnunk, legvégül, ha szükséges, az elkészült cirokseprű végeit vágjuk egyenesre. 

Cikkünk a biharmegye.ro írása alapján készült.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

További cikkek ebben a témában
Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

vállalati egyesülés

egy v. több önálló mg. vállalat új vállalatban való működése, az önálló vállalatok... Tovább

.../2007. (...) FVM rendelet

az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló... Tovább

Tovább a lexikonra